blockchain Вести 27.06.2018

ДИК бара коментари од јавноста за Bitcoin ЕТФ

САД за хартии од вредност Комисијата има за цел коментари на потенцијален Bitcoin размена со кои се тргува фонд (ЕТФ).

регулаторот на хартии од вредност повика на коментари на предлог на CBOE да ги наведете и трговијата на SolidX Bitcoin ЕТФ, кој е пак предложен од VanEck SolidX Bitcoin доверба.

поднесоци на CBOE покажуваат дека довербата ќе инвестира само во Bitcoin и акции во возилото потоа ќе се одрази на цената најголемиот cryptocurrency е во светот. Додека нејзините оператори ќе купат или продадат Bitcoin колку што е потребно, “Верувај не е активно управува.”

ДИК се прашува за коментари на овој предложи промена на правилото од “заинтересирани лица.”


размена на крипто придржуваат планира да стане ДИК регулиран брокер-дилер

поддржува, на криптографија и глобалната размена на валута, само направи голем чекор кон стане лиценциран трговец хартии од вредност.

Поддржува ги објави своите планови да се здобијат со JNK хартии Corp., регистрирана брокер-дилер кој има дозволи потребни за трговијата cryptocurrencies било што може да се регулира како хартии од вредност од страна на Комисијата за хартии од вредност.

Се придржуваат рече генералниот советник Бен Sherwin “Ние се обидуваме да остане на чело, и ние веруваме дека тоа е во насока дека работите се движат.”


Молња мрежа расте и имплементации влезат во бета

Во недела на 25-ти јуни означени нови firsts за молња мрежа Bitcoin е, со прифаќање зголемуваат, а сите три имплементации влегуваат бета.

C-молња, Молња мрежа Ѓавол (LND) Eclair и официјално влезе во бета издание понеделник.

Коментирајќи во врска со пресвртница, C-молња инвеститорот Blockstream рече дека технологијата сега ќе станат лесно за крајните корисници - клучен фактор за прифаќање возење.

бета Blockstream вклучува "полноправна" паричникот за C-молња, како и компатибилност за поврзување јазли трчање преку мрежата на работните задачи.

Молња мрежа се зголеми значително во седум месеци имплементација Bitcoin MAINNET на технологијата е во живо.

Од Blockstream започна својата Молња-от за веб-продавницата во јануари, мрежата го видел во текот 16,000% раст, сега ракување 25 БТК вредност на плаќања со користење на повеќе 2560 јазли и 7600 канали. Исто така, илјадници канали се приватни и не се видливи во онлајн статистички.

Корисниците изборот да се користи технологијата кога плаќаат да имаат корист од речиси моментално време на потврда, заедно со такси кои веќе работат под еден Сатоши, Најмалата единица Bitcoin е моментално во вредност од $0.00006220.


Крипто подигнување придржуваат стане лиценциран САД брокер-дилер

платформа дигитални пари придржуваат сака да стане брокер-дилер во САД, по што се стекнал регистрирана компанија наречена JNK за ​​хартии од вредност, тоа го рече во средата.

Компанијата сега се применува на Агенцијата за регулација на финансиската индустрија (FINRA) да ја одобри промената на сопственоста да стане регистрирани брокер-дилер.

На крајот на краиштата, Придржуваат се надева дека ќе биде во можност да им понуди на фракционо и други опции на акции во рамките на новата платформа за хартии од вредност, под надзор на Комисијата за хартии од вредност (ДИК) и плочка FINRA безбедност.

Се придржуваат шеф Бен Sherwin објасни овој потег на CoinDesk: “Ние се стекнале со седиште во Њујорк, брокер-дилер да го прошириме нашето база на производи и нудат повеќе дигитални средства на нашите корисници.”

Ако стекнување е одобрен, Се придржуваат може да почнат да нудат регулирани производи за своите клиенти.

Sherwin рече:

“Кој го сврзувате FINRA да стане брокер-дилер, и овој статус брокер-дилер ни овозможува да се направи активности кои ние не ќе биде во можност да се направи без оваа лиценца. Тоа е, исто така, во согласност со нашата мисија за транспарентност и доверба, бидејќи ние ги достават до регулатива која е соодветна и одговара на она што го велат регулаторите. »

Се придржуваат подоцна планира да поднесе да стане алтернативен систем за тргување (ATS) with the ДИК, тој додаде.

While JNK and Uphold will operate as two distinct companies until the merger is complete, Uphold intends to bring JNKОК вработените во да им помогне со плановите за експанзија придржуваат е.

«JNK is an … organization with a 25-year history of being in the financial markets. They’re quality people and good operators … running a broker-dealer requires a certain amount of expertise and the quality of the people there gives us a leg up,»Sherwin рече.

Протокот на експертиза ќе оди на друг начин премногу, as Uphold intends to help JNK start offering cryptocurrency research products, on top of the reports it already offers looking at a variety of industries.

«From a process standpoint, тие имаат лиценца и ние се надеваме да се прошири нивната лиценца,»Sherwin рече. "Значи, ние корист од нивните институционални дофат и тие имаат корист од нашите потрошувачи дофат.»

«Ова ја намалува нашата регулаторни overhand и покажува колку сериозно сме за регулаторен надзор [затоа што] Се придржуваат е врз основа на транспарентност и доверба,»Заклучил.


Пријави Kraken Дневен пазар за 26.06.2018

ЕТХ
$440.2
↓ 4.39%
$44.3M
БТК
$6,183
↓ 1.10%
$43.4M
EOS
$7.75
↓ 5.14%
$3.59M
XRP
$0.4691
↓ 1.68%
$2.91M
BCH
$723.02
↓ 4,63%
$2.67M
LTC
$79.23
↓ 3,19%
$2.32M
ETC
$15.50
↓ 1.08%
$2.25M
XMR
$122.63
↓ 3,81%
$1.5M
ЦРТИЧКА
$230.9
↓ 3.88%
$1M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$801,652
XLM
$0.1887
↓ 4.24%
$579,739
REP
$30.80
↓ 4,14%
$209,128
Зец
$167.0
↓ 4.60%
$182,901
ICN
$0.587
↓ 4,31%
$60,408
Дуждовата
$0.0025
↓ 3,51%
$22,800
GNO
$45.4
↓ 3.59%
$15,927

Kraken DIGITAL ASSET EXCHANGE
$106M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 27.06.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *