blockchain Вести 25 јануари 2018

Индонезиски влада ја истражува корисноста Bitcoin е како инвестиција

Во индонезиската влада ја разгледува можноста за употреба Bitcoin е како инвестициски инструмент, Фјучерси размена на Надзорниот одбор на Министерството за трговија (Bappebti) соопшти.

"Користењето на Bitcoin како платежен инструмент е забрането, но колку за да го користите како инвестиција инструмент? Е тоа е дозволено или не?"Bappebti главата Bachrul Chairi изјави во вторникот во Џакарта, како што е соопштено од страна на kompas.com.

Индонезиски Закон број. 7/2011 на валута членки на рупии е единствениот официјален инструмент трансакции и промет во земјата.

Bachrul рече Bappebti е проучување на можната употреба на Bitcoin како инвестиција инструмент. "Преку изучување, ние сакаме да се види дали Bitcoin може да се третира како дигитални средства," тој рече.

надзор на пазарот и Бирото за развој на главата Dharmayugo Hermansyah на Bappebti вели организацијата виде голем потенцијал во Bitcoin тргување производ.

Исто така, Министерот за финансии, Шри Мулјани Индравати, рече дека нема регулатива во земјата забранува на своите државјани од инвестирање во cryptocurrency. "Тоа е до луѓето да ги користат Bitcoin како инвестиција инструмент,"Таа истакна.


Прво Bitcoin товарен договор превезува пченица од Русија во Турција

Cryptocurrencies навлегуваат во храна стоковите трговски.

Првиот товарен договор се населиле во Bitcoin е извршена минатиот месец на брод носи пченица од врвот спонзор Русија во Турција, според Фондацијата премиер Испорака, вложување зад трансакцијата.

Пратката била дел од пилот тестирање на плаќање blockchain систем премиер Фондацијата за испорака за рефус стоки, изјави Главниот извршен директор Иван Vikulov.

дигиталната технологија книга базирана ќе овозможи непосредна обработка на плаќањата и конверзија во и надвор од cryptocurrencies, според компанијата, партнерство помеѓу Гибралтар-базирани Кворум Капитал Ltd. и бродот брокер Interchart ДОО. Групата, исто така, планира да се создаде своја дигитална валута.


Извршен директор на најголемата банка на Русија: Cryptocurrencies не треба да се забрани

Влијателни руски банкар Герман Греф, шефот на Сбербанк, ја потврди својата позиција во спротивната забрана за cryptocurrencies.

Руските власти и финансиски службеници треба да биде толерантна на cryptocurrencies blockchain и технологија, Руската новинска агенција ТАСС цитираше извршниот директор на Сбербанк Херман Греф како се наведува. Банкарот отиде чекор понатаму, нагласувајќи дека cryptocurrencies допрва треба да се разбере и да било пропис треба да се мери и се смета, не реакционерна.

Греф изјави “тоа [crypotocurrencies] не треба да се забрани, како што е голем нова технологија во развој, која никој не допрва треба да се сфати.”

Во средината на 2016 година, во услови на Министерството за финансии на Русија (не успеа) се обиде да се воведе закон за забрана Bitcoin кој ја криминализира Bitcoin adopters, Греф отворено зборуваше за одржување на мала количина на Bitcoin и се спротивставуваат на законот. Во времето, Министерството за финансии на Русија предложи казна затвор до 7 години за Bitcoin adopters.


Бризбејн аеродром да го прифати Bitcoin

Аеродромот Бризбејн има се жигосани како првата дигитална валута пријателски аеродром во светот.

аеродромот Ауси соработува со голем број на трговците на мало и TravelbyBit. Патници наскоро ќе биде во можност да го користат системот за плаќање cryptocurrency TravelbyBit е, која вклучува Bitcoin и други дигитални валути, да вечераат и да купуваат во голем број на продавници во двете терминали.

Партнерството зајакнува цел аеродром Бризбејн за поддршка на локалните бизниси, подобрување на искуството на патниците, и да стане лидер во аеродром дигитални иновации простор.

Од аеродромот превоз до луксузен хотел сместување, и храна и забавни сцени во сила на духот долина Бризбејн, Бризбејн е ребрендиран од страна на локалното население како "Крипто долина" со повеќе од 20 трговци во областа сега се исплати дигитални валута.

Калеб Јео, Извршен директор на TravelbyBit, рече: "Секогаш кога ќе патуваат во странство мора да се справи со повеќе пари и никогаш не знаеш што девизните курсеви на банките им се полнење. Овде, во TravelbyBit ние ги промовираме движење за патување Bitcoin. Дигитални валута за светска патување. Едноставно е, безбедно и нема банкарски провизии,", Рече г-дин Јео.


Тргување апликација Robinhood да започне Bitcoin & Ethereum тргување

Клиенти во Калифорнија, Масачусетс, Мисури, Монтана и Њу Хемпшир ќе можат да тргуваат Bitcoin и ethereum преку апликацијата почнува во февруари, Robinhood објави во четвртокот. Во меѓувреме, сега сите корисници да ги пратите на цените и да добиваат известувања за 16 cryptocurrencies на стан.

Robinhood започна пред околу шест години, како начин за клиентите, претежно млади инвеститори, да трговија акции преку своите паметни телефони за слободен. Robinhood исто така, има премијата платена сервис, а во декември започна опции тргување. Компанијата сега има повеќе од 3 милиони корисници, со 78 проценти спаѓаат во т.н. милениумски возраст категорија на 18 до 35 години стар.

За cryptocurrency тргување, Robinhood нема да имаат минимални инвестиции или максимума, и нема граници повлекување. На start-up ќе се одржи најмногу од дигиталната монети присутен во она што се нарекува ладилници. Практиката го спречува хакери од крадење на пари.


blockchain Вести 25 јануари 2018


автор: Сара Бауер


Robotrading или рачно тргување