blockchain Вести 25.09.2018

прашања во Јапонија “Подобрување на бизнис нарачка” на крипто размена по $ 60 милиони пробие

Јапонија Министерството за финансии го погоди во Осака Техника Бирото, операторот на лиценцирани размена cryptocurrency Zaif, со "административни казни", вклучувајќи голем број на присилно мандати во последиците од удар со секира минатата недела.

Поточно, компанијата сега е потребно да се утврдат фактите и причината зад кражбата, како и да формулираат и спроведат мерки за да се спречи уште една секира. зајадливо, компанијата е, исто така, има задача да ги утврди напаѓачите зад секира. понатаму, операторот размена, исто така, ќе треба да одговорат на клиентите за да се процени штетата на соодветен начин. Ова е втора цел подобрување на бизнис и технологија Бирото во последните три месеци.


добавувачи производи Walmart е да се користи систем за следење blockchain

Walmart планира да го продаде зеленолисни растенија кои се следени со помош blockchain технологија во рамките на следната година. Најголемиот светски производител на мало и од приходи и по вработен брои најави дека изјави на своите добавувачи за лиснато зелен производи да се интегрираат со систем за следење blockchain-базирани изградена во соработка со IBM, до септември 2019.

Секоја компанија работи со Walmart мора да работат со мрежа на IBM за храна Фондовите да се создаде крај-до-крај следливост. Овој потег доаѓа во пресрет на Е. coli појава, која потекнува од Аризона претходно оваа година. Walmart потпретседател на безбедноста на храната, изјави Френк Yiannas “Ниту еден од вреќи салата имаше "Yuma, Аризона’ На нив. Во иднина, со користење на технологијата ние бараме, клиент потенцијално може да ги скенира торба на салата и со сигурност знаеме од каде доаѓа.”


Малезија изгледа да blockchain да ја зголеми својата 3 најголемите индустрии

Малезиската влада се обидува да се истражуваат blockchain решенија во нацијата трите најголеми индустрии: обновлива енергија, палминото масло, и исламските финансии. Работна група име на Малезија индустрија-Влада група за висока технологија (може да) ќе ги предводи овој потег да се донесе blockchain во секоја индустрија, со цел да се зголеми транспарентноста, одржливост, и логистичка ефикасност според извештајот објавен минатата недела.

БИ МОЖЕЛЕ разговара со енергетски компании во Малезија за да се оцени начини на кои тие би можеле да се користат за да се зголеми blockchain усвојување обновливите извори на енергија. Во однос на палмино масло, blockchain усвојување може да се идентификуваат сертифициран операции палминото масло со етички практики и овозможи на купувачите да го идентификуваат изворот на нивната палминото масло пред да ги купите. Малезија е, исто така, се гледа во тоа како blockchain може да помогне надомести трошоците на исламски финансиски закон работејќи во согласност со шеријатскиот закон, како барањето за метежот средства за поддршка на долгот. Веќе во банките на Блискиот Исток почнаа врзување долгови на единиците на злато и застапување на долгот како паметен договор за blockchain, како Форбс објави. Крипто фирми во Дубаи и Малезија, исто така, врзан суми на злато да cryptocurrency единици за да се овозможи создавање на долгот во согласност со шеријатскиот закон.


Пријави Kraken Дневен пазар за 24.09.2018

БТК
$6,622
↓ 0,88%
$48.1M
ЕТХ
$234.6
↓ 3.44%
$35.7M
XRP
$0.5207
↓ 8,31%
$19.4M
XLM
$0.2679
↓ 3.94%
$2.54M
EOS
$5.72
↓ 4.03%
$2.01M
LTC
$58.42
↓ 3.88%
$1.91M
BCH
$468.00
↓ 3,57%
$1.86M
XMR
$118.28
↓ 2.00%
$1.82M
Зец
$140.1
↑ 5,86%
$1.22M
Ushdt
$1.00
↓ 0,05%
$889,325
ЦРТИЧКА
$193.8
↓ 5,23%
$875,318
ETC
$11.18
↓ 2,95%
$755,972
Дуждовата
$0.0057
↓ 3.36%
$147,424
милиони
$10.65
↓ 1,93%
$95,190
REP
$13.39
↓ 1,83%
$83,808
GNO
$25.9
↓ 5,47%
$45,552

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$117M со кои се тргува на сите пазари денес
крипто, евра, долари, JPY, CAD, ГБП


blockchain Вести 25.09.2018


Bitcoin картички

 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *