blockchain Вести 25.06.2018

Bitmain на нејзиниот пат кон 51% контрола на БТК рударство

Bitman, најголемиот светски производител на ASIC чипови и рударството апаратури, во моментов носат некои прашања кои треба да крипто заедница како станува се повеќе доминантен во Bitcoin рударството. Со комбинирање на заедничкиот пазарен удел на две големи БТК рударството базени кои Bitmain моментов поседува, Antpool и BTC.com, можеме да видиме дека компанијата не е далеку зад себе има 51% контрола на целата мрежа.

blockchain Вести 25.06.2018

Во моментот, компанијата заостанува 9% зад оваа цел, но постои загриженост дека Bitmain може да го користи своето Bitcoin пари hashing моќ, која ја користи истата Pow консензус алгоритам за да се премости овој јаз.

Што значи тоа?

Загриженоста е дека ако една компанија контролира 51% Поголемиот дел од целата рударството базен, го остава целиот blockchain мрежа отворена за широк спектар на манипулативни прашања, вклучувајќи ги и дуплирање на трошоците и малициозни контрола врз трансакциите.

површно, ова изгледа малку веројатно да Bitmain, со оглед на $ 3-4 милијарди од профитот на компанијата минатата година, но кога Bitmain прекршил ранливост, напаѓачите имал контрола врз мрежата Bitcoin.

Напад како ова ќе им даде на хакери контрола на сите идни блок креации, но новите Bitcoins не може да се создаде вештачки поради природата на DLT. Напаѓачите ќе најдете дека е многу тешко да се манипулира блокови кои веќе се заробени во главната книга, особено оние кои подоцна биле создадени. Од оваа причина, напад на 51% не мора да биде доволно за да се сведе на самата мрежа. Прекумерна двојно трошење би можеле да, сепак, доведе до целосен колапс на довербата на пазарот и да се намали cryptocurrency.

Ова не е прв пат дека оваа закана е под влијание на мрежата Bitcoin. Во јули 2014, Ghash.io надмина БТК од 50%, Но, рударите едногласно одлучи да го намали својот удел на пазарот за да се спречи можноста за таков напад. Сепак, не сите рударски базени имаат ист степен на предвидливост, како две Ethereum-базирани blockchain мрежи, Криптон и поместување, беа 51% нападнат во август 2016.


Alipay Хонг Конг започна blockchain дознака услуги за Филипините

мравка финансиски, плаќање Филијалата на кинескиот е-трговија гигант Alibaba на, лансираше услуга населба blockchain со седиште во прекуграничниот за потрошувачите.

Таа првично ќе се одвива за потрошувачите испраќање на средства меѓу Хонг Конг и Филипини.

Со интегрирање на своите AlipayHK услуга со GCash - на Филипините-базирани мобилни службата за платен промет - користење на blockchain тек, Мравка Финансиски вели услугата ќе заштедите корисници од тоа да имаат да одат на посредници и дека ќе ги подмируваат своите трансакции во рок од “секунди.”


Tether прашања $ 250

А голем развој за Tether е штотуку објави – на stablecoin штотуку издаде $250 милиони.

Овој најнов издавање сега го става вкупната понуда на Tether (Ushdt) во повеќе $3 милијарди.

основач Litecoin Чарли Ли Твитер на своите 781,000 Твитер следбеници дека таквите потези обично му претходи на покачување на цената:

“Општо, ова е предвесник на цена оди нагоре. Tether добива печатени кога луѓето депозит долари и да добијат USDT назад. Ова USDT потоа ќе бидат искористени за купување на криптографија. Ова е слично на некој депонира $ 250mm за размена. Секако, тоа не значи дека тие ќе купат веднаш. DYOR”


Пријави Kraken Дневен пазар за 24.06.2018

БТК
$6,175
↑ 0,45%
$111M
ЕТХ
$455.2
↓ 4.22%
$87.9M
EOS
$8.03
↓ 3.02%
$12.9M
XRP
$0.4774
↓ 1.87%
$11.2M
BCH
$754.79
↓ 0,51%
$8.27M
ETC
$14.98
↑ 1,70%
$5.42M
LTC
$81.34
↓ 1.87%
$4.37M
XMR
$121.44
↑ 4.43%
$2.02M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$1.63M
ЦРТИЧКА
$239.6
↓ 0,90%
$1.32M
XLM
$0.1982
↓ 0.91%
$1.29M
Зец
$165.9
↓ 2,40%
$389,665
REP
$30.68
↑ 0,49%
$261,646
ICN
$0.575
↓ 10,9%
$136,419
Дуждовата
$0.0025
↓ 4.38%
$32,219
GNO
$45.8
↓ 3.62%
$28,468

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$248M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 25.06.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *