blockchain Вести 24.08.2018

Bittrex тимови со тргување фирма да започне крипто платформа за тргување на хартии од вредност

САД врз основа на размена cryptocurrency Bittrex е во партнерство со “регулиран алтернативен систем за тргување” со цел на крајот лансирање тргување крипто-хартии од вредност. Bitrex рече дека работи со Rialto тргување, која во моментов нуди производи со фиксен приход за трговците, да се добие регулаторно одобрување за поддршка “blockchain со седиште во хартии од вредност.”

Ако не е дадено одобрение, Rialto планира да лансира “сеопфатна” понуда на хартии од вредност, вклучувајќи ги и услуги на издавање советодавни, поставеност, притвор на услуги, & тргување долари. Извршниот директор на тргување фирма Rialto е Шари Нунан изјави “Работејќи заедно, ние ќе бидеме во можност да се прошири нашите сегашни клиент придонеси да се вклучат не само дигитални хартии од вредност, но исто така и да им се обезбеди пристап до глобално напредни и сигурен платформа за тргување.”


Bitcoin паричник компанијата добива лиценца Е-пари од Велика Британија регулаторот

Wirex, со седиште во Лондон Bitcoin паричник и платежна картичка провајдер, вели дека има стане 3 крипто-от за компанијата да добие дозвола за Е-пари од финансиските регулатори Велика Британија(Финансиски однесување.) Лиценцата овозможува на компанијата да издава електронски пари и да се обезбеди плаќање услуги во рамките на Европската унија и Европската асоцијација за слободна трговија, во согласност со јавните книги.

Павел Matveev, ко-основачот на Wirex, се вели во порака дека тоа е за обид да се “да се подобри и да насочите на е-пари услуги во текот на [Европската економска област].””Имаат нашите сопствени лиценца директорот, наместо на нашите постоечки лиценца FCA агенција, значи зголемена ефикасност и намалување на трошоците.” Поконкретно, според Кели Рогот, претставник на медиумите за Wirex, дозволата ќе им даде Wirex способност да понуди побрзо и повеќе одговора на услуги со пониски стапки на своите клиенти. Matveev додаде дека компанијата исто така, се бараат лиценци на други пазари, вклучително и во Сингапур и Јапонија, како што продолжува да работи за да ја прошири својата меѓународна бизнис.


Сингапур берза користи blockchain за побрзо населби

Сингапур берза работи со монетарната власт на Сингапур (НО), де факто централната банка на градот-држава, да се користат blockchain во обид да се подобри ефикасноста на населби хартии од вредност. на Сингапур Размена (SGX) рече дека соработката е наменета за скалирање нагоре испорака на земјата наспроти плаќање (DVP) капацитет, така што тоа е во можност да ги автоматизира трансакции преку blockchain-базирани паметни договори. DVP е процес решение што обезбедува средства се наоѓа во промет само кога се примени соодветните плаќања.

Кредитирање технолошка поддршка е листа на познати фирми како Nasdaq и професионални услуги фирма Deloitte, како и blockchain стартување Anquan, според најавата. Целта е да се развие дистрибуирана мрежа каде што финансиски институции и инвеститори може да бркам хартии од вредност кои се претвораат во дигитални токени преку различни платформи blockchain.


Mt Gox Bitcoin доверителите сега можат да поднесуваат барања за рехабилитација

Доверителите на долг непостоечката размена Bitcoin планината Gox сега може да почне доставување доказ за своите тврдења во ново одобрени процеси на рехабилитација. Nobuaki Кобајаши, управник на планината. Gox, објави во една белешка во четвртокот дека онлајн систем барањето поднесување е сега и трчање за кредиторите, дали или не тие поднесе докази за тврдењата во претходната постапка за стечај.

Кобајаши рече дека доверителите имаат рок до октомври. 22ри да поднесе доказ & исто така, рече “Планираните рокот за повереник за рехабилитација за да достави изјава за одобрување или одбивање на судот е јануари 24, 2019, но, на тековната момент во времето, дефинитивен датум не е утврден.” Сепак, корисниците кои ги загубија онлајн пристап најава за Mt. Gox можеби ќе треба да ги достават информации во офлајн начинот на испраќање на докази на адреса во Токио назначени од страна на планината. Gox управник.


ДИК вели дека ќе “преглед” Bitcoin ЕТФ отфрлањата

ДИК кажа нејзините високи функционери ќе ги разгледува наредба неодобрување за 9 Bitcoin ETFs објавена во средата. Како што пишува ДИК секретар Брент полиња во писмото упатено до NYSE Група висок советник Дејвид Де Грегорио: ” Комисијата ќе го разгледа делегирани акција. август 22 цел е запрена до нарачки комисија поинаку.”

Хестер Пирс ја објави оваа вест, кои особено dissented од последните месеци Bitcoin одлука ЕТФ одбивање. Во продолжение твит, Комесарот Пирс објасни чекори за да дојде како на ДИК се движи да ги разгледа одлуките. “Комисијата (Претседател и комесари) делегати некои задачи на своите вработени. Кога персонал дејствува во такви случаи, делува во име на Комисијата. Комисијата може да го видиш акција на вработените, како и сега ќе се случи тука.”


Пријави Kraken Дневен пазар за 23.08.2018

БТК
$6,425
↑ 1,37%
$62.6M
ЕТХ
$274.3
↑ 1,21%
$32.5M
XRP
$0.3195
↑ 1.13%
$2.92M
EOS
$4.80
↑ 3,90%
$2.07M
BCH
$520.19
↑ 0,99%
$1.79M
ETC
$12.35
↑ 1.90%
$1.71M
LTC
$55.96
↑ 2,55%
$1.05M
Ushdt
$1.00
↑ 0.11%
$843,238
ЦРТИЧКА
$139.5
↑ 1.54%
$692,431
XLM
$0.2120
↑ 1,55%
$671,906
XMR
$88.96
↓ 0,84%
$624,059
милиони
$5.52
↓ 0,18%
$578,154
Зец
$130.6
↑ 2.24%
$263,946
REP
$18.67
↑ 1,97%
$80,802
GNO
$30.4
↓ 0.56%
$21,987
Дуждовата
$0.0023
↓ 1,86%
$17,066

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$108M со кои се тргува на сите пазари денес
крипто, евра, долари, JPY, CAD, ГБП


blockchain Вести 24.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *