blockchain Вести 24.05.2018

Германската берза размислува за лансирање на Bitcoin производи

Германски Boerse, Сопственикот на Франкфуртската берза, ја разгледува понудата cryptocurrency производи, според извештајот.

Говорејќи на настанот индустрија во Лондон во средата, Џефри Tessler, шеф на клиенти на фирмата, производи и основни пазари, рече:

“Ние сме длабоко на работа со него.”


САД започна истрагата за нелегалната Bitcoin цена манипулација

Одделот за правда отвори истрага за нелегално тргување, конкретно дали трговците се кривично манипулирање со цената на Bitcoin, според четири луѓе се запознаени со материјата.

Федералните обвинители работат со тргување комисија за стокови фјучерси, финансиски регулатор што ги надгледува деривати врзани за Bitcoin.

недозволена тактики со кои Министерството за правда е фокусирана на измама вклучува и тргување миење, кои се нелегални практики кои можат да влијаат на цената на. во измама, трговец доставува налози и потоа да ги откаже еднаш цените се движат во посакуваната насока,.

Измијте занаети вклучуваат трговско измамник со себе да даде лажна импресија на побарувачката на пазарот кој ги мами со други за да се нурне во премногу.

Овие се форми на мамење дека регулаторите имаат поминато години се обидува да се искорени на фјучерси и акции пазари.


Тајландски банка завршува меѓународни трансакција со користење blockchain

Krungsri банка на Тајланд успешно спроведе прекугранични трансакции “во прашање на секунди” со една банка во Сингапур со користење на blockchain.

Со користење на оваа технологија во иднина ќе им овозможи на банката во Сингапур, Mitsubishi, и се претпоставува дека и други компании да “понатамошно подобрување на ефикасноста на управувањето со ликвидноста и намалување на нивните трошоци” банката се вели.


Прво крипто хеџ фонд започна во Австралија

Секој главниот град на Австралија ја започна првата cryptocurrency фокусирани на хеџ фонд на земјата за мало инвеститори.

Том Surman, ко-основач и директор на Австралија со седиште во управување со инвестиции компанија, кажа:

“Ние сме горди да биде еден од првите средства на мало кои го прават cryptocurrency blockchain и технологија на располагање како инвестиција врвни за секој Австралија. "

Според Surman, додека многу Австралијци се бара да се инвестира во cryptocurrencies, недостатокот на технички know-how е спречување на повеќето од нив од нуркање во валута води дигитални.


Јапонскиот технолошки гигант ГМО да се тркалаат 7nm Bitcoin рудар

Јапонски ИТ гигант ГМО интернет е поставена да се тркалаат рударството Bitcoin уред базиран на 7nm чипови кон крајот на оваа година.

Фирмата соопшти дека лансирањето на новиот Б2 рудар на 6-ти јуни со масовно производство наскоро да го следат, и пратки со почеток во октомври.

Огласот рече дека уредот треба да обезбеди високо ниво на hashing моќ со пониски барања за електрична енергија.


Coinbase стекнува размена Paradex крипто & планира да им понуди на услуги надвор од САД

Coinbase, на најголемата размена платформа за криптографија во САД, има стекнато децентрализирана платформа за размена Paradex.

Paradex е услуга во peer-to-peer, кој нуди на корисниците можност да тргуваат cryptos директно од нивните паричници наместо користење на централизирана услуги како Coinbase, Близнаци, итн. Така, корисниците имаат целосна старателски права над нивните токени и фиат капитал.

Coinbase планира да се направат некои подобрувања во технологијата и да се започне Paradex услуги за клиенти надвор од САД.


Доминантна Чешката енергетска компанија да се прифати исплати Bitcoin

Еден од најголемите компании за природен гас во Република Чешка, Прага гас, ги објави плановите да ја прифати Bitcoin следниот месец.

компанијата на енергија е единствената компанија во индустријата за да се преземе таков чекор.

Во моментов, Прага гас снабдувањето со електрична енергија повеќе од 420,000 клиенти со гас.


blockchain Вести 24.05.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *