blockchain Вести 23.08.2018

Bithumb направи $ 35 М добивка во 2018 и покрај пробие

Јужна Кореја размена cryptocurrency Bithumb остварено нето добивка од $35 милиони во 1 половина на оваа година, покрај бурниот јуни за фирма. Феј, производител на видео опрема која ја поседува 10% на Bithumb, откри финансиските податоци на Јужна Кореја финансиски регулатор во четвртокот.

Државата на поднесоци, во 2018, Bithumb собрани $270 милиони во приходите, со $194 милиони во оперативниот профит. Иако податоците за истиот период минатата година не е достапен, Yonhap рече Bithumb направи $380 милиони во нето добивка во 2017 сам, повеќе од 10 пати поголема добивка половина година досега. Тоа е карпест лето за Bithumb досега. Платформата претрпе голема повреда во јуни дека видов околу $31 милиони во cryptocurrencies украдени - и покрај тоа што подоцна тврдел дека се докопа назад $14 милиони. Тоа не е јасно дали тој случај има влијание значително откриени фигури првата половина или ако трошоците ќе биде одложено за подоцна пресметковен период.


ProShares Bitcoin ЕТФ отфрли

Комисијата за хартии од вредност издаде одбивање на Bitcoin ЕТФ предлози од ProShares, Direxion и GraniteShares. Со наредба издадена 22-ри август, претставници на агенцијата пишува дека тие ги отфрлија предлозите. Имено, на Bitcoin ЕТФ би бил првиот размената-тргуваат производ од ваков вид во САД. Одбивањата дојдоа пред претходно пријавени роковите од процесот за одобрување на ДИК. Имено, Агенцијата користи иста размислување - и текстот - во сите одбивања. Агенцијата пишува: ” Комисијата е затоа што не го одобруваат (наведувајќи) особено на условот дека правилата на национална берза на хартии од вредност да бидат дизајнирани за да се спречи измама и манипулативни дејствија и практики.”

ДИК истакна дека “нагласува дека своето несогласување не се темели на проценка на тоа дали Bitcoin, или blockchain технологија поопшто, има корист или вредност, како иновација или инвестиција.” Вреди да се напомене дека 10 Bitcoin поврзани средства се во моментов се мери со претставници на ДИК. Агенцијата може да ги објави своите одлуки пред пропишаниот рок (како на ДИК направив оваа недела). Но, минатото примери покажуваат дека ДИК ќе почека до поблиску до роковите, & можеби “одлуки punting,” сите, но обезбедување на дополнителна шајка-каснува од крипто заедница.


Пријави Kraken Дневен пазар за 22.08.2018

БТК
$6,338
↓ 1,52%
$90.7M
ЕТХ
$271.0
↓ 1,76%
$31.2M
XRP
$0.3159
↓ 3,60%
$5.58M
BCH
$515.11
↓ 1,75%
$3.27M
EOS
$4.62
↓ 2.74%
$3.03M
ETC
$12.12
↓ 3,19%
$2.7M
LTC
$54.57
↓ 1,78%
$1.92M
Ushdt
$1.00
↓ 0.11%
$1.55M
XMR
$89.71
↓ 3.78%
$1.1M
XLM
$0.2088
↓ 3,86%
$859,654
ЦРТИЧКА
$137.4
↓ 1,82%
$635,129
Зец
$127.7
↓ 3.55%
$580,520
милиони
$5.53
↓ 9.64%
$293,490
REP
$18.31
↓ 2.24%
$206,122
ICN
$0.434
↓ 4,48%
$43,547
GNO
$30.6
↑ 0,16%
$27,699

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$144M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 23.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *