blockchain Вести 23.06.2018

употреба на претприемачот $ 67 милиони евра во заштеди за да се здобијат со размена cryptocurrency

Претходно овој месец, беше најавено дека Ерик Ченг, претприемач од Сингапур, бил заштеда на неговиот живот и продажба на недвижен својот имот, вклучувајќи и две Ролс Ројс, Lamborghini, Ферари и Порше, за целосно во сопственост на инвестиции во јапонски размена cryptocurrency наречен BitTrade се здобијат со.

blockchain Вести 23.06.2018

Зошто Ченг е подготвен да го преземе ризикот

Пред помалку од една недела, Bithumb, најголемата размена cryptocurrency Јужна Кореја, претрпел нарушување на безбедноста и загуби повеќе од $ 30 милиони во клиент средства се чуваат во дигитална средства како што се Bitcoin и Ethereum. Тимот на Bithumb официјално објави дека компанијата е целосно опремување на своите клиенти со корпоративни средства се чуваат во cryptocurrencies вредност $ 450 милиони во јуни 2018.

Сепак, со мали cryptocurrency размена, тоа е тешко да се покријат загубите во хакерски напади, особено ако пробиени износ е поголем од постојниот капитал на компанијата. на пример, најголемиот cryptocurrency трампа во Јапонија, познат како Coincheck, изгубени $ 450 милиони евра за nem во неодамнешниот хакерски напад, и неуспехот на отплата од страна на инвеститорите резултираше во берзата поднесување барање за стечај.

Според тоа, постои ризик за добивање на размена cryptocurrency покрај високите маржи на профит, бидејќи има потреба од многу искусни и талентирани програмери, експерти за безбедност и ИТ специјалисти. дури Coincheck, порано најголемата берза во Јапонија, призна дека hack е предизвикана од недостаток на експерти за безбедност на компанијата.

Ченг, кој поминал сите негови $ 67 милиони за штедење, а потоа некои да се здобијат со BitTrade, изјави дека не жали преземање на ризик и е задоволен со откупот на неговата.

“индустрија cryptocurrency се зголемува експоненцијално, па добро регулирана и лиценцирани облека е клучот за состанок зголемената побарувачка, и со овој јапонски FSA лиценцирано платформа, Ќе работат тесно со регулаторите да скала која платформа во светот,” тој рече Ченг.

Многу е веројатно дека Ченг агресивно турка напред со своите планови да се купи BitTrade бидејќи на регулаторните статус на девизниот. BitTrade останува еден од десетици cryptocurrency размена во Јапонија лиценцирани и одобрени од страна на Агенцијата за финансиски услуги (FSA), и процесот на одобрување од владата да делува како средство за размена Дигитални е скапо и тешко.


Пријави Kraken Дневен пазар за 22.06.2018

БТК
$6,192
↓ 7,79%
$104M
ЕТХ
$475.2
↓ 9.18%
$101M
EOS
$8.81
↓ 15,2%
$8.97M
XRP
$0.4943
↓ 7.24%
$8.95M
ETC
$15.28
↓ 13,4%
$7.61M
BCH
$774.06
↓ 11,0%
$7.4M
LTC
$85.69
↓ 11,3%
$4.02M
XMR
$112.05
↓ 8.16%
$2.03M
ЦРТИЧКА
$241.3
↓ 7,16%
$1.96M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$1.57M
XLM
$0.2064
↓ 9,07%
$924,868
Зец
$171.7
↓ 10,1%
$541,063
REP
$31.19
↓ 11,5%
$368,679
ICN
$0.664
↓ 9.27%
$74,433
GNO
$49.1
↓ 11,1%
$38,731
Дуждовата
$0.0027
↓ 9,72%
$36,851

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$250M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 23.06.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *