blockchain Вести 21.08.2018

Унија банка Лихтенштајн е првиот светски лиценциран банката да го лансира својот сопствен cryptocurrency

Унија Bank AG Лихтенштајн планира да лансира свој cryptocurrency, по повод одбележувањето на првата за лиценциран и регулирани банка. Банката ја изразија својата cryptocurrency знак ќе биде лансирана во усогласување со орган на финансискиот пазар, регулаторното тело на Лихтенштајн. Монетата се нарекува унија банка на монетата плаќање и ќе бидат поддржани од страна на фиат валути. Банката соработува со неколку cryptocurrency брокери и советници за да обезбеди лесна конверзија од cryptocurrency да фиат валути.

Банката соопшти дека ќе стане “еден чекор крипто и blockchain оператор.” Претседателот на Одборот на директори, M.H. Dashmaltchi, кажа: "Нашата цел е да стане првиот во светот blockchain инвестициска банка… како целосно лиценциран и регулирани банка ние сме во привилегирана позиција да ги комбинира сите предности на традиционалните банкарски со можностите својствени blockchain технологија.


Крипто размена приклучат Winklevoss поддржани саморегулаторни група

Група cryptocurrency размена се здружија со Близнаци основачите Камерон и Тајлер Winklevoss да лансира нова индустрија фокусирани на саморегулаторни организација (sro Бизнис). Виртуелна асоцијација стокови има за цел да “згрижувачки финансиски звук, одговорен и иновативни виртуелно стоковите пазари” преку развивање на стандардите за индустријата и поттикнување cryptocurrency размена да се спречи манипулација на пазарот и други погрешните постапки.

Близнаци е подигнувањето на работната група да започне развој на овие стандарди. Комисијата за тргување со добра и фјучерси има правна надлежност над артикли, како што се Bitcoin, и покрај тоа што не мора да имаат надлежност над готовина и на самото место пазари добиени од стока. VCA објаснува ” парични пазари за виртуелна стоки, може да имаат корист од дополнителен слој на надзор. Ние веруваме дека со додавање на овој слој може да обезбеди уште поголема заштита на потрошувачите и да се обезбеди интегритетот на овие пазари и растечка индустрија.” VCA ќе го именува одборот на директори да го надгледува организација, кои ќе се посветат на преостанатите непрофитна, независна група која може да “помогне да се утврдат и да се усвојат глобалните стандарди и најдобри практики.”


Кинески банката издава $ 66 во вредност на хартиите од вредност на blockchain

Zheshang банка, еден од најголемите во приватна сопственост комерцијални банки во Кина, има завршено на издавање на хартии од вредност $66 милиони за инвеститорите со помош на својот комерцијален платформа blockchain. Банката ја поднесе својата проспект на Клириншката куќа Шангај на Aug. 13 & стана една од првите институции во земјата да се олесни трансакции на хартии од вредност поддржани од страна на група на средства преку blockchain.

платформата, наречен Lianrong, е дизајниран во куќата од страна на банката со цел да им се дозволи на фирми да се емитува на нивната сметка побарувања средства за потенцијалните инвеститори и понатаму да ги споделите со нив се реши трансакции на овие фактури како хартии од вредност во мода во peer-to-peer. Со купување на побарувања сметка на фирмата, инвеститор во суштина плаќа за фактура во очекување на фирмата со попуст и се очекува да се соберат во полн износ во подоцнежна фаза од партијата што е одговорен за изработка на оригиналниот плаќање.


Пријави Kraken Дневен пазар за 20.08.2018

БТК
$6,459
↑ 0,99%
$39.9M
ЕТХ
$286.9
↓ 3,95%
$22.1M
XRP
$0.3356
↓ 1,57%
$4.46M
EOS
$5.07
↓ 1,93%
$2.34M
BCH
$547.28
↓ 2.71%
$2.25M
ETC
$13.04
↓ 2,18%
$2M
LTC
$56.58
↓ 1,20%
$1.47M
XMR
$99.45
↑ 2.76%
$1.03M
ЦРТИЧКА
$148.7
↓ 4,51%
$789,961
XLM
$0.2260
↑ 0,45%
$736,331
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$723,531
Зец
$134.3
↓ 4,41%
$274,363
милиони
$7.06
↓ 13,7%
$202,729
REP
$18.31
↓ 0,38%
$144,308
GNO
$30.0
↓ 3,48%
$35,107
ICN
$0.465
↓ 3.41%
$27,439

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$78.4M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 21.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *