blockchain Вести 21.06.2018

Кореја Влада планира да инвестира $ 200 милиони во blockchain тек

Новата иницијатива ќе вклучи 10,000 blockchain индустриски професионалци и 100 компании, проширување и комерцијализација 6 постојните blockchain пилоти.

Овие пилот проекти имаат за цел да се потпора blockchain технологија за недвижности, онлајн гласање, превозот логистика, управување со добиток рекорд, царинење, недвижности, и меѓународни дистрибуција на е-документи.

во соопштението од Министерството, исто така, дава примери на приватни иницијативи blockchain дека планира да се промовира, вклучувајќи ги и "паметен град" и "паметни фабрика" проекти, систем blockchain за користени автомобили индустрија, и иницијатива дистрибуција blockchain-базирани "безбедна училишна храна".

во прилог, на корејската влада ќе го поддржи развојот на Baas (Blockchain-како-сервис), да им овозможи на малите и средни претпријатија да имплементираат решенија blockchain ефикасно.


St. Луис Банката за федерални резерви сега следи Bitcoin во својата база на податоци

Свети. Луис поделба на Банката на федерални резерви на САД сега е следење на цените на cryptocurrencies во своите истражувања база на податоци.

Федералните резерви економски податоци (FRED) е богата база на податоци се одржува од страна на Свети на централната банка. Луис гранка и е сега се нудат податоци поени за Bitcoin и Litecoin.


Северна Каролина влада поминува крипто пријателски законодавство

Владата на Северна Каролина помина про cryptocurrency законодавниот дом, кој ќе се легализира активностите на cryptocurrency компании во државата.

Поздравувајќи го долгоочекуван легитимирање од страна на владата, Coinbase Извршниот Мајк Lempres рече: "Преку помагање cryptocurrency компании се во согласност со словото на законот,, лидери во двете држави се отворајќи го патот за економски и социјални придобивки на оваа нова технологија се развива во рамките на нивните заедници. "


Кинески науката академија започна blockchain математика лабораторија

федералните научна институција во Кина, Кинеската академија на науките, учествува во нов истражувачки напори за blockchain.

Највисоката академија на науките во Кина соопшти дека формира нова “Големи податоци и blockchain лабораторија” за време на семинарот на 15 јуни. лабораторијата, кој е лансиран во соработка со Пекинг-базирани blockchain стартување Таи Облак Corp, ќе се фокусира на “односот помеѓу blockchain технологија и математика.”


Фондацијата Ethereum, OmiseGO, други, Спонзор на Стенфорд Центар за истражување blockchain

Фондацијата Ethereum, OmiseGO, други, спонзор на Стенфорд Центарот за истражување blockchain
Стенфорд, еден од светските 's врвот универзитет, отвори нов blockchain центар, кој е делумно финансиран во следните пет години од страна на Фондацијата Ethereum, протокол лаборатории, Фондацијата Interchain, OmiseGO, DFINITY Stiftung и PolyChain Капитал.

Центарот ќе ги преземе за истражување во врска со овој простор, со голем број на документи веќе надвор вклучувајќи и еден наслов: "Доказите-на-одлагање и случајноста светилници во Ethereum".

Доказ дека ќе биде многу корисна како sharding маршира заедно, со центарот за понатамошно финансирање на голем број на blockchain поврзани курсеви во Стенфорд, вклучувајќи и еден вика "Cryptocurrencies, блок синџири, и паметни договори. "

Нашите студенти себе сигурно не би се спротивставиле на таа титула, па се надевам дека тие имаат на некој начин на управување со побарувачката, бидејќи со исплата на пакети "добиле лудо" ние треба да мислат дека би можело да има листа на чекање.

Ниту пак дека жед ќе бидат исполнети од страна на репликација на курсот онлајн (колку што може да се види), но ќе има и онлајн курс на далеку повеќе здодевни, но секогаш критички витално значење, поле криптографија, со бесплатен онлајн програми за постдипломски учебник за криптографијата исто така да бидат достапни.

"Blockchains ќе стане повеќе од клучно значење за водење бизнис на глобално ниво,"Дан Boneh, ко-директор на blockchain центар на Стенфорд, рече пред дополнително додавање:

"Ова е еден фасцинантен област на истражување со длабоки научни прашања. Откако ќе се влезе во детали можете брзо сфаќаат дека оваа област ќе генерира многу докторски тези во сите компјутерски науки и пошироко. "


Пријави Kraken Дневен пазар за 20.06.2018

БТК
$6,752
↑ 0,24%
$56.2M
ЕТХ
$534.6
↓ 0,37%
$44M
BCH
$886.47
↓ 1.39%
$4.08M
ETC
$16.29
↑ 4.62%
$4M
XRP
$0.5405
↓ 1.11%
$3.7M
EOS
$10.46
↓ 1.13%
$2.45M
ЦРТИЧКА
$266.1
↑ 2,08%
$1.65M
LTC
$97.55
↓ 1,53%
$1.61M
XMR
$122.21
↓ 2.89%
$806,871
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$580,705
XLM
$0.2308
↓ 1,86%
$482,963
REP
$36.22
↓ 0.66%
$406,956
Зец
$193.0
↓ 2,27%
$373,453
ICN
$0.714
↓ 0.91%
$53,614
GNO
$55.1
↑ 0.11%
$36,146
Дуждовата
$0.0030
↓ 0,07%
$27,343

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$120M со кои се тргува на сите пазари денес
крипто, евра, долари, JPY, CAD, ГБП


blockchain Вести 21.06.2018

One comment

  1. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
    I will certainly return.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *