blockchain Вести 21.05.2018

Филипините ДИК комесар бара крипто засегнати страни’ повратни информации во врска со правилата

регулатор на пазарот на Филипините, Комисијата за хартии од вредност, бара внесување на криптографија и blockchain “засегнати страни” да им помогне на владините агенции во изготвувањето на соодветните правила за просторот.

ДИК комесар Ephyro Луис Amatong говореше на состанокот на Филипините Здружението на дигитални трговија и индустрија Децентрализирана, и рече::

"Владата сака да бидат проактивни во создавањето правила за cryptocurrency. Ние сакаме да се вклучат сите засегнати страни барајќи повратни информации. Ние не сакаме да се забрани нешто само затоа што не разбирам нешто. Тоа е причината зошто вашите повратни информации и соработката се важни, па ние може да излезе со соодветна правило за cryptocurrency тргување. "


политичари Колорадо наскоро би можел да ја прифати крипто придонеси

Државата Колорадо наскоро би можел да овозможи политички комитети да прифати придонес во cryptocurrency.

Канцеларијата на државниот секретар на САД Колорадо објави нова работна верзија на својот “Правила во врска со кампањата и политички финансии” што особено вклучува нова секција на cryptocurrency донации.

Предложените насоки држави:

“А комитет може да прифати придонес во cryptocurrency, до лимитот за готовина или монета придонес. Износот на придонесот е вредноста на cryptocurrency во времето на придонесот. Комитетот мора да ги пријават секоја добивка или загуба по придонесот други приход или приходи.”


Русија & Иран се согласи дека cryptocurrencies може да се користи за да се избегне SWIFT како и санкции

Irans главата за економски прашања, Мохамад Реза Purebrakhim, опишани со користење на дигитални пари како средство за да избега од влијанието на доларот како “ветува насока.”

Ова беше дискутирано на состанокот со шефот на Комитетот на Советот на Руската Федерација за економска политика Дмитриј Mezentsev каде што и Русија и Иран опишани криптографија како замена на SWIFT системот за плаќање на меѓубанкарскиот, употребата на која, исто така, ќе ја ослабне никакви парични санкции наметнати на земјите, со што Русија во соработка со Иран на овие бенефиции за користење на криптографија.


CoinGate да започне Bitcoin молња мрежа обработка на уплатата

Уплатата сервис CoinGate започна со тестирање на молња мрежа.

CoinGate has designed an example shop which allows you to test Lightning payments in action at https://example.coingate.com/.

Компанијата се надева дека ќе стане првиот уплатата да ја прифати LN плаќања во живо услови.


blockchain Вести 21.05.2018

4 comments

  1. Excellent site. Lots of helpful information here. I am sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks for your effort!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *