blockchain Вести 20.07.2018

Samsung прифаќа плаќања во криптографија 3 балтичките држави

Самсунг е, наводно прифаќање на плаќања cryptocurrency во неколку балтички држави, со користење на криптографија исплата платформа CopPay. Литванија, со седиште на компанијата го објави денес. Потрошувачите во земји на Естонија, Летонија, и Литванија ќе можат да се купат Samsung паметни телефони, таблети, лаптопи, телевизори, и многу повеќе со cryptocurrency.

Јужнокорејската мултинационален конгломерат ќе биде прифаќањето на крипто плаќања во Bitcoin, Litecoin, и други. Во прилог на 3 балтичките земји, CopPay исто така има неколку трговци со користење на својата платформа во Португалија. Компанијата исто така најави cryptocurrency наскоро ќе стане прифатен метод на плаќање во онлајн продавници Самсунг.


Blockchain-базирани кредитен рејтинг фирма покренува $ 8M во финансирањето

А стартување бараат да се изгради кредитна постигнувајќи протокол на врвот на blockchain покрена $8 милиони евра во финансирање семе. ТОЧКИ, основана во 2017, рече дека го привлече средства од мешавина на традиционални вложување капиталистите, како и Џунг Xin Ченг кредитна технологија, прв национален агенција за кредитен рејтинг на Кина.

Сара Џанг, основач и извршен директор на поени, кажа: “Моментално, без разлика дали тоа е за банкарски или регистрирање на крипто размена, корисниците треба да се repetitively испратите своите профили. во меѓу време, институции, исто така, треба да се repetitively спроведе процесот KYC рачно, кој е време и доведува до огромна складирање на податоци на нивните краеви. Крајната цел е да им даде на еден корисник на кредитна профил како заврши што е можно, така што тие можат да пристап до финансиски производи кои на друг начин не може да биде на располагање.”


наводно Coinbase главниот брокерски onboards $ 20B хеџ фонд

Coinbase лансираше нов премиер брокерски услуги за хеџ фондови & наводно, го привлече неименуван $20 милијарди хеџ фонд: “Фирмата onboarded на $20 милијарди хеџ фонд преку својот премиер бизнис, вели народот, одбивајќи да се определи која фонд. Тимот се работи на добивање на други големи хеџ фондови кон својата платформа за тргување.”

Премиерот брокерски дозволува хеџ фондови да позајмуваат од Coinbase по оставаме колатерал, тогаш тие може да се тргува на голем број на крипто размена без оставаме рамнотежа или да се има да се справи со приватните клучеви. Во иднина, Coinbase исто така може да обезбеди извршување на услуги каде што може да им помогне на хеџ фондови во пронаоѓањето на најдобрата платформа за трговски.


Малта берза мастила се занимава да се изгради знак безбедност размена

MSX, на ново лансиран fintech рака на Малта берза, потпиша неколку нови договори во насока на создавање на нови пазари за tokenized хартии од вредност.

Еден договор е да се изгради “регулиран и децентрализирано, глобалната берза за котација и тргување со хартии од вредност заедно со tokenized крипто-средства.” откритието, платформа за tokenization хартии од вредност и издавање, тврдеше новата платформа ќе биде “првиот крај-до-крај примарна платформа за издавање токени безбедност.” Јосиф Portelli, претседател на Малта берза, наречен проектот “пионер во дигиталното финансии” и рече: “Ние сме среќни да се поздравува со Neufund како нашиот клучен партнер во градењето на blockchain-базирана размена која е целосно интегрирана со основани финансиските пазари.”

Во другите вести, крипто размена OKEx, исто така соработува со MSX да лансира нова размена - наречен OKMSX - за тргување на “институционални одделение” токени безбедност. Платформата се очекува да започне со Q1 на следната година.


Пријави Kraken Дневен пазар за 19.07.2018

БТК
$7,461
↑ 2,28%
$64.7M
ЕТХ
$467.8
↓ 1.37%
$40.1M
XLM
$0.3074
↑ 10,4%
$7.05M
XRP
$0.4790
↓ 0,84%
$6.82M
BCH
$819.83
↓ 0,16%
$4.93M
EOS
$8.32
↓ 3,03%
$4.26M
ЦРТИЧКА
$258.7
↓ 1.67%
$2.99M
LTC
$87.10
↑ 0,10%
$2.2M
ETC
$17.46
↑ 1.39%
$2.03M
XMR
$139.75
↑ 0.09%
$1.36M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$1.25M
Зец
$202.5
↓ 1,17%
$980,404
REP
$30.52
↓ 2.12%
$502,277
Дуждовата
$0.0039
↑ 4.24%
$211,605
GNO
$56.7
↑ 4,10%
$72,130
ICN
$0.672
↑ 0,96%
$38,714

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$139M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 20.07.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *