blockchain Вести 20.06.2018

Bithumb пробиени за $ 31m и запира повлекувања

Bithumb, еден од најголемите размена cryptocurrency во Јужна Кореја од страна на обемот на тргување, е запирање на депозит средства и услуги повлекување откако хакери украле 35 милијарди победи $31 милиони од платформата.

На компанијата се вели во соопштението денес дека hack случило меѓу доцна во вторникот ноќта до рано во средата наутро Кореја време. Bithumb рече дека загубата ќе бидат покриени од страна на платформа.


град на Словенија Bitcoin ќе понуди 450 продавници кои прифаќаат Bitcoin

А "Bitcoin градот", се очекува да се отвори во Љубљана, шири во текот на 250,000 квадратни метри и фали повеќе од 450 продавници и други погодности во врска cryptocurrency дека сите прифати Bitcoin плаќање.

Покрај шопинг локалитети, Bitcoin градот (БТК) ќе бидат сместени 70 барови и ресторани, 17 базени, мини-голф, на воден парк и забавен центар со 3D кино и на Кристал Палас, највисоката кула во Словенија.


САД резерви Tether доларот на увид & резултатите објавени

Претходно оваа година, Tether ангажирал фирма за вршење на рандомизирани преглед на бројот на јажиња во оптек, како и на девизните резерви.

Фирмата е овластен да врши неограничено прегледи на билансите на банките Tether и проверени стотици страници на релевантни документи. Како резултат на “извештај за транспарентност” сега е објавен

Иднината на cryptocurrency фондови

Тоа се покажа дека не секој сака да плаќаат данок на своите Bitcoin холдингс за лични причини или причини за кривично. Сепак, на IRS е веројатно нема да го промени својот став кон лекување cryptocurrency како имот. Тоа е прашање кое предизвика многу дебати во минатото и, најверојатно, ќе продолжи за подолго време.

Затоа, сите поединци во САД мора да плаќаат данок на своите cryptocurrency пописи и инвестиции. Сепак, постои растечка пребарување за решенија кои се легални, но им овозможи на корисниците да се (за малку) избегне даноците што инаку би се изложил. Како што е секогаш случај во финансискиот систем, дупките во законот може да се најде преку соодветни истражувања, барем до УЈП одлучи да им се обратиме.

blockchain Вести 20.06.2018

Интересна неодамнешна дискусија се врти околу cryptocurrency фондови. А крипто валута доверба е доверба како и секој друг во финансискиот сектор, освен тоа дека содржи само крипто валута ресурси. Иако овие возила се уште се предмет на даноци, постојат некои начини да се намали или негира даноци. Ова не е нешто што треба да се злоупотребува од страна на било каков начин, како на IRS порано или подоцна ќе се изложи на измамничко однесување.

може да се идентификува одделни видови на фондови. Има дневна доверба што не се оданочуваат одделно. Трансферот на Bitcoin или друг cryptocurrency на таква доверба не се оданочува, како живото доверба не е посебен даночен обврзник. Друго решение е довербата на не-стипендист, каде пренесувачот не се оданочува. Сепак, самиот доверба плаќа даноци и дистрибуција може да се оданочуваат одделно.

Предност дели од страна на речиси сите cryptocurrency фондови е дека тие влијаат на државни даноци. Форбс неодамна претстави некои интересни модели во овој поглед, како што некои држави се подобри места од другите да се најде таков фондови. Њујорк е јасно помалку атрактивни во овој поглед како свој законодавците се добро свесни за тоа “правни измама” и знаат како тоа може да биде корисно да се Cryptocurrency корисници. Состојбата на Њујорк не е cryptocurrency за сосема извесно време.

Иако cryptocurrency фондови може да биде неколку интересни опции, Очигледно е дека постојат многу ризици. Избегнување на даноците од било кој вид, дури и со легални средства, е секогаш ризично за корисници крипто валута, и тоа не е секогаш вреди напор. Дали можете или не ќе има зголемен интерес за cryptocurrencies останува да се види.


blockchain Вести 20.06.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *