blockchain Вести 19.07.2018

Blockchain трошење да ја погоди речиси $ 12б од 2022

Во новиот извештај објавен од страна на Меѓународната корпорација за податоци очекува потрошувачката на blockchain решенија за зголемување на годишно ниво со стапка на раст од речиси 75% од 2022. наслов на “Водич Трошење светот Полугодишниот blockchain” аналитичарите во фирмата се очекува вкупните трошоци за проекти во blockchain индустрија да се погоди $11.7 милијарди долари во 2022 сам, во однос на $1.5 милијарди долари се очекува да бидат потрошени во 2018.

Во извештајот понатаму додаде дека “blockchain софтверска платформа ќе биде најголемата категорија на трошење надвор од категорија на услуги и еден од најбрзо растечките категории целокупната, заедно со софтвер за безбедност.” Во извештајот се објаснува дека податоците покажува вкупно $552 милиони евра се потрошени за blockchain страна на финансискиот сектор сам во 2018. дистрибутивниот сектор и услуги инвестирано пријавени $334 милиони.


trueDigital лансира на пазарот на одлуки базирани на индекс Bitcoin цена

trueDigital Holdings, водечки развивач на институционалните квалитетен тргување дигитални средства решенија, соработува со 10 ликвидност провајдери вклучувајќи Битие глобалната трговија, XBTO група, круг, DV синџири, Hehmeyer и Altonomy да се создаде производител на првиот пазар врз основа индекс Bitcoin цените намера да постави нов стандард за дигитални пазарот на средството покажувајќи робусноста и транспарентност во трговијата на мало размена со седиште во Bitcoin цените композити.

Мајкл Моро Битие глобалната трговија, рече “дигитален пазар на средството се уште е млад, особено за финансиски институции, trueDigital е методично гради компоненти потребни за да се развива овој екосистем и да ја направат погодна за фирми кои сакаат изложеност на дигитални средства. Преку шалтер индекси се на следниот скок напред во созревањето на пазарот.” Формирана во март 2018, TDH има намера да лансира регулирани, претпријатие деривати пазар за дигитални средства.


сите “Големата четворка” ревизори на судење blockchain платформа за финансиско известување

Во светот 4 Најголемата ревизорски фирми - Deloitte, EY, КПМГ и PwC - се приклучи на групата на 20 банки во Тајван за да се суди на blockchain услуги за ревизија на јавните претпријатија’ привремениот финансиски извештаи. Според извештаите на локалните вести, нова платформа движи на јавни претпријатија’ трансакција податоци на blockchain, каде банките учествуваат како валидаторите.

Ова им овозможува на ревизорски фирми за да ја видите трансакции преку следат и подесувате доказ синџирот на податоци во дистрибуира начин, поедноставување и автоматизирање на процесот на потврда. Финансиски Информативна служба копродукции Тајван. очекува новата технологија, за да се намали времето на потврда од “половина месец” до “во рок од еден ден.” По судењето, фирмата очекува да се тркалаат на услуги за ревизија на 1,400 јавни претпријатија кои котираат на островот следната година.


Јужна Кореја планира данок бакшиш за blockchain стартап

Владата на Јужна Кореја го објави планот за ревидирање на актуелните правила данок да се прошири бенефиции за фирми кои се фокусираат на развој на зародиш технологии, вклучувајќи blockchain, како дел од напорите на земјата за развој на иновации. Даночните стапки треба да се намали за компании кои се занимаваат со голем број на 157 “нови технологии раст” во 11 области.

Владата соопшти повеќе детали за предлогот ќе биде објавен на 26 јули, со се очекува да имаат промените ефект од првиот квартал на 2019. Во другите вести, Министерството за наука и ИКТ Јужна Кореја неодамна објави дека планира да инвестира $9 милиони до крајот на 2019 за поддршка на blockchain пилот програми во шест области од јавниот сервис.


Квадратни акции хит на сите времиња високи на вести на корисниците Њујорк е дозволено да тргуваат Bitcoin во стан

Акциите на плоштад АД. затворени во нов висок откако компанијата соопшти дека добиле соодветна дозвола за да се овозможи Bitcoin тргување на парични стан во Њујорк. Компанијата беше доделена лиценца виртуелната валута од страна на државата Њујорк во понеделникот.

претходно, корисниците готово стан во Њујорк не може да се купи и продаде Bitcoin. Bitcoin тргување е сега се достапни на апликацијата Парични средства во 48 членки, оставајќи само Грузија и Хаваи како само две, кои не дозволуваат Bitcoin тргување на стан. Квадратни акции се до 178% преку минатото 12 месеци, додека S&P 500 има стекнато 14%.


Bitcoin АДСИЦ додава ~ $ 10 милиони во нови инвестиции секоја недела

сиво инвестиции, давателот на фондот зад Bitcoin АДСИЦ на, рече дека тоа е речиси onboarding $10 милиони во нови инвестиции секоја недела, и поголемиот дел од тој капитал доаѓа од институционални инвеститори. Со седиште во Њујорк на фирмата, сопственост на Валута група Digital, го објави во својот ново-објавен средства инвестиции Извештајот за дигиталната, кој детали перформансите на инвестиции на компанијата во текот на првата половина на 2018.

Институционални инвеститори претставуваат ~ 50% од вкупните инвестиции (~ $ 250) во сиво производи. Богатите трговци на мало и пензиски фондови секоја сочинуваат 20% секое, како и. Во прилог на БТК АДСИЦ на, други производи фонд сиво ги вклучуваат голема капа Фондот Дигитални, првиот индекс производ на фирмата, и индивидуална инвестициски фонд за Litecoin.


blockchain Вести 19.07.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *