blockchain Вести 19.06.2018

Јапонија крипто индустрија подготвува правила само полицијата

Во обид да ги засили заштита на потрошувачите и подобрување на транспарентноста, Јапонија cryptocurrency индустрија изготви нови прописи со кои се забранува инсајдерски тргување и тргувањето на нови валути, кои не може да се проследи лесно.

Јапонската виртуелната валута асоцијација за размена, создадена во март, ќе гласаат за предлогот на состанокот во јуни 27. Тој се обидува да ги донесе правилата штом тоа ќе е призната како саморегулаторно тело од страна на Агенцијата за финансиски услуги, финансиски надзорно тело.

На FSA првично се воздржа од наметнување на строги правила за да се заврзат индустрија во надеж дека на промовирање на растот. Но, кражба на повеќе од $500 милиони во главно NEM монети од берзата cryptocurrency Coincheck во јануари зголемена потребата за посилна регулација.


Walmart патентите на Bitcoin напојува електрична мрежа

САД мало гигант Walmart има патентиран нова електрична мрежа напојува со Bitcoin дека може да се користи за подобро управување со потрошувачката на енергија.
Пријавата на патент беше објавен од страна на САД за патенти и трговски марки на 14 јуни.

Управување со побарувачката на електрична мрежа со користење на јавно дистрибуирана ТРАНСАКЦИИ Леџер

Апстракт

А начинот и системот за управување со побарувачката на електрична мрежа е предвидено, Вклучувајќи: добивањето на ограничени вкупниот износ на cryptocurrency достапни за купување единици на енергија од еден снабдувач на енергија, ограничени на износ од cryptocurrency се снима во јавно дистрибуирана Леџер трансакција, издвојување на дел од Cryptocurrency на ограничени вкупниот износ на Cryptocurrency на секој уред потрошувачка на енергија, назначена со тоа, дел од Cryptocurrency наменети за секој уред за потрошувачка на енергија е снимен во Леџер, добивањето, барање од носителот на потрошувачката на енергија на плуралноста на потрошувачката на енергија уреди кои уредот за мерење на енергија купите единица енергија, со користење на дел од cryptocurrency наменети за првиот уред, потрошувачка на енергија, пристапуваат на јавно дистрибуирана Леџер трансакција во одговор на приемот на барањето од првиот потрошувачката на енергија за да се потврди дека уредот прв потрошувачка на енергија има преостанат износ на cryptocurrency.


САД Влада службеници мора да ги откријат крипто стопанства

Оние што работат за извршната власт на владата на САД мора да ги откријат нивните cryptocurrency стопанства, претставници од Канцеларијата на Владата етика на САД, рече во понеделникот.

Во правниот советодавни, етика претставници појасни дека cryptocurrency е “имот се одржа ... за инвестиции или производство на приход” наместо на “вистински” валута или законско средство за плаќање. Како резултат, на OGE сега ќе бара извршната гранка на вработените да го пријавите фарми на дигитални валути, бидејќи тие “може да создаде конфликт на интереси за вработените кои го поседува.”


Дубаи луксузно одморалиште нуди единици за продажба од страна на Bitcoin

Луксузен хотел единици на Ал Mahra одморалиште со Кристал сега може да се купи со Bitcoin. 4-ѕвезда луксузно одморалиште е еден од првиот хотел проекти на Блискиот Исток да бидат достапни преку cryptocurrency. Се наоѓа во срцето на Ал Марјан остров во Рас Ал Khaimah, одморалиштето е развиена на инвестиција од $ 95 милиони, а се очекува да се отвори до 2020.

Ал Mahra одморалиште со Кристал е во сопственост на FAM Холдинг, бизнис конгломерат со насочуваат инвестициите низ U.A.E. д-р. Фајсал Али Муса Ал Naqbi, сопственикот & Претседател на FAM Холдинг, рече: "Cryptocurrency радикално ја подобри транспарентноста, брзината и безбедноста на имот трансакции со паметни договори, Значи тоа е навистина преседан да се направи она што го правиме. "


blockchain Вести 19.06.2018

2 коментари

  1. This design is wicked! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, за малку…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

  2. I am not positive where you’re getting your info, however great topic. I needs to spend some time studying much more or understanding more.
    Thanks for fantastic info I used to be on the lookout for this info for my mission.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *