blockchain Вести 18.06.2018

Плоштад добива Њујорк BitLicense

Cryptocurrency фирма плоштадот има обезбедено дозвола виртуелната валута од Стејт департментот за финансиски услуги во Њујорк.

Квадратни целосно започна способноста да се купуваат и продаваат Bitcoin во својата готовина стан во јануари, но досега не биле во можност да им понуди на функција во Њујорк.

Тоа сега се менува, како што станува деветтиот фирма да биде доделена на BitLicense.

“Ние сме возбудени да сега се обезбеди њујорчани со брз и едноставен начин Пари апликација е да се купуваат и продаваат Bitcoin ", вели плоштад VP, Брајан Grassadonia.


стартување состојба на готовност ВНИМАВАЈТЕ! стекнува апликација за плаќање Bitcoin BitWall

BitWall, на FinTech фирма позната за воведување на концептот на Твитер погон Bitcoin paywall за онлајн публикации, има новоздобиената ВНИМАВАЈТЕ! Inc.

Внимавај! Inc. е во моментов развојот нејзиниот предводник на производот, стан истоимениот која испраќа реално време, критични информации за корисниците во време на опасност.

Според Мајкл Лукас, главен извршен директор на ВНИМАВАЈТЕ!, договорот овозможува ВНИМАВАЈТЕ! да се вклучат на еден софистициран механизам за крипто-от за плаќање.


Бенјамин Кац слика продава преку онлајн галерија за 150 БТК

Bitcoin е правење својот пат во светот на уметноста, слика Бенјамин Кац само се продаваат за 150 Bitcoins ($1.25М.)

Сликата беше продадена од страна Ато Галерија, онлајн галерија, и на целиот договор се спроведува преку пораки апликации, како Instagram, сигнал, и Postmates.

На купувачот во контакт со сопственикот на галеријата, прашуваат за цената на Бркање срца / поларната светлина од страна на Бенџамин Кац. Потенцијален купувач зборуваше за двете Кац и Елдриџ преку социјалните медиуми апликации пред да направите понуда на 150 Bitcoins, која беше прифатена.


Италијанските власти ги искористи Bitcoins од пробиени размена BitGrail

BitGrail, Италијански размена на cryptocurrency, денеска најави дека Bitcoins се чуваат во паричникот на фирмата биле запленети од страна на италијанските власти.

Запленувањето следи петиција која беше поднесена од страна на 3,000 жртви на hack на BitGrail.

Главниот извршен директор на BitGrail, Франческо Firano изјавиле дека тоа ќе биде невозможно да се вратат украдените средства.


blockchain Вести 18.06.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *