blockchain Вести 18.05.2018

UNIONBANK во Филипини покажа Bitcoin рударска опрема

Bitcoin продолжува да го привлече вниманието на финансиски институции. Најголемата банка во Филипини, UNIONBANK, ја презентираше својата рударска опрема Bitcoin за време на бизнис конференција.

Ова е прва голема банка јавно рударството Bitcoin.


Индија Infosys партнери со банките за blockchain-базирани трговски финансии мрежа

Infosys е истражување blockchain технологија да се донесе нов ефикасност во трговијата финансии.

трговската мрежа blockchain-базирани е дизајниран да се дигитализираат бизнис процеси трговски финансии и ги опфаќа областите како што се проверка на сопственоста, заверка на документи и плаќања.

Да се ​​оди напред, Групата има за цел да се создаде “сеопфатна blockchain екосистем, со тоа да придонесе кон поголема донесување на оваа технологија,” вели Ajay Гупта, виш генерален менаџер на ICICI банка.


Тел-Авив берза да се користи blockchain за нова платформа кредитирање

Тел Авив берза е здружување со Accenture и на кат, израелски fintech центар, да се изгради blockchain кредитирање хартии од вредност платформа со цел да се овозможи директно кредитирање на финансиските инструменти.

Платформата ќе дејствува како “еден-stop-shop за сите активности на кредитирање на хартии од вредност, се дозволува пристап до поголеми количини на хартии од вредност во пократок временски рамки, дури и работат во пократок рок позиции,” соопштение за печатот на држави.


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *