blockchain Вести 17.05.2018

Њујорк размена Битие добива BitLicense

Битие глобалната трговија има добиено BitLicense од Одделот за финансиски услуги Њујорк државата (DFS), што го прави само петтиот фирма во три години да ја добиеме контроверзниот лиценца.

Размената caters за висок нето вредност и институционални инвеститори и понуди 24/7 тргување со Bitcoin, Litecoin и други.


Молња мрежа расте поцврсти

мрежата на Молња е во пораст. Бројот на јазли се зголемува во текот на изминатите три месеци, како овој графикон покажува во кој ги споредува февруари 2018 до мај 2018.

blockchain Вести 17.05.2018

Овој модел го прикажува бројот на јазли кои би можеле да станат насочени или компромитиран и отпорност LN за оваа, укажува на % од мрежата која, сепак, ќе биде во функција, покажува зголемување на децентрализација на LN.

Консензусот е мрежа Молња порасна и се подобри од февруари до мај.


Сбербанк ја заврши првата Русија трансакција врска со користење на blockchain

Руската банка Сбербанк и фирма за телекомуникации МЦ извршивме она што тие велат дека е првата комерцијална трансакција обврзници на земјата направени со користење на blockchain.

МЦ објави во вторникот дека тоа го става комерцијални обврзници на 750 милиони рубљи ($12.11 милиони), со примарна купувачот се Сбербанк, со користење на неслободни blockchain платформа обезбедени од страна на Националниот депозитар за подмирување на.

Андреј Kamensky, Потпретседател на финансии, инвестиции и М&А во МЦ, коментира дека успешната blockchain трансакцијата се врши преку “на целиот синџир на населба, од поставување на безбедноста и касова сметка за исполнување на сите обврски кон инвеститорите.”


blockchain Вести 17.05.2018

3 comments

  1. It’s perfect time to mɑҝe a few plans for the long run and it is time to be happy. I’ve learn this submit and if I could I ԝish to suggeѕt you few fascinating thingѕ or advice.
    Perhaps you can write next articles regarding this article.

    I wish to learn more things about it!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *