blockchain Вести 16.08.2018

Pantera Капитал покренува $ 71M за крипто вложување фонд

Blockchain инвестициска компанија Pantera Капитал започна својот трет фонд за криптографија со повеќе $71 милиони веќе обврски. На ДИК поднесување покажува новата шема инвестиции, наречен вложување фонд III, започна својата прва жртва на 31-ви јули, и се крена $71.44 милиони евра од 90 инвеститори.

Pantera, исто така напиша во блог пост во средата објави дека вложување фонд III веќе го направи својот прв залог blockchain, инвестирање во Bakkt - платформа cryptocurrency тргување започна на почетокот на месецов од ICE, матична компанија на Њујоршката берза. Pantera инвестициска фирма сними 10,000 проценти поврат во текот на последните пет години од своите удели во разни проекти cryptocurrency. Pantera има инвестирано во крипто размена како што Bitstamp, Korbit и Shapeshift, како и плаќања стартап како Круг.


Јужна Кореја буџети $ 880M за технолошки вклучувајќи blockchain

Ким Донг-yeon, министер за финансии во Јужна Кореја, објави дека владата одвои $4.4 милијарди долари во текот на следните години за инвестициона програма која се фокусира на уште девет други се поголемиот број технолошки сектори blockchain и. Поточно, Владата на Јужна Кореја ќе инвестира над $880 милиони следната година со цел за зајакнување на развојот на иновативни технологии, вклучувајќи blockchain.

Податоците кои се објавуваат на веб страницата на Министерството за економија и финансии покажува дека власта е поставена за да се распредели 1 трилиони победи, или околу $880 милиони во 2019 - на 80 раст отсто во споредба со онаа во 2018 - да се инвестира во технологии, вклучувајќи blockchain, големи податоци и AI. понатаму, органот објави дека ќе инвестира вкупно $8 – 9 милијарди долари во оваа област во текот на следните пет години. Целта е да се “се фокусира на промовирање на големи податоци и AI, blockchain развој на технологија за да се обезбеди сигурност на податоци за управување и зголемување на споделување економија.”


размена Cryptocurrency З.Б. планира потег на Малта

ZB.com, петти по големина во светот размена cryptocurrency од дневен обем, е поставување продавница на сончевата blockchain островот Малта. ZB.com свечено ќе биде поставување на своите европски операции со лансирањето на новиот размена во Малта. Оваа најнова објава следи оние од Binance, OKEx и DQR, кои исто така се отвори канцеларии на островот.

Компанијата првично ќе започне како крипто крипто-за размена и на крајот ќе се обиде да понуди fiat-за-крипто тргување парови преку нова платформа со седиште надвор од Европската остров. Ко-основачот Џими Жао рече: "Малта е можеби во светот најпрогресивните и напред-размислување нација во DLT, криптографија и fintech, и ние сме многу возбудени да биде дел од островот blockchain. Ние сме убедени дека ќе бидете во можност да објавиме нашите операции во живо наскоро.”


blockchain Вести 16.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *