blockchain Вести 16.07.2018

Њујорк издава крипто BitLicense да BitPay

Cryptocurrency уплатата BitPay стана 8-ми фирма да се добие "BitLicense" од Одделот за финансиски услуги во Њујорк, кој го надгледува она што е веројатно повеќето рестриктивни рамка на државно ниво за cryptocurrency индустрија на САД.

Процесот на одобрување вклучени "сеопфатен преглед" на спречување на перење пари на фирмата, анти-измама, капитализација, заштита на потрошувачите, и cybersecurity политики. Самостојна уплатата BitPay сега можеме да обработиме cryptocurrency плаќања за Њујорк трговци и жители, и дозволата, исто така, го овластува на компанијата да издаде cryptocurrency финансиран дебитни картички во државата.


Г-20 чувар соопштенија рамка за “буден” крипто следење

на Одборот за финансиска стабилност (ФСБ), организација која се фокусира на анализа и давање препораки на Г-20 на глобалниот финансиски систем, претстави рамка за следење cryptocurrency средства кои “треба да помогне да се идентификуваат и да се ублажат ризик за заштита на потрошувачите и инвеститорите, пазарот интегритет, и потенцијално за финансиска стабилност.”

напори за следење на ФСБ ќе се фокусира на крипто средства’ цена нестабилност, поширока употреба на криптографија во плаќања и институционални изложеност, како и нестабилноста на пазарот во споредба со злато, валути и сопственички хартии од вредност.


blockchain трговски финансии платформа во Хонг Конг да оди во живо од септември

Хонг Конг монетарни власти (HKMA), де факто централната банка на автономната кинеска територија е, е подготвен да започне во живо blockchain трговски финансии платформа во рок од два месеци.

“Финансии платформа за трговија е проект на blockchain инициран од страна на 7 банките во Хонг Конг. Проектот е олеснета од страна на HKMA и е наменет за лансирање во септември 2018 година.”

blockchain платформа HKMA има 21 банки кои учествуваат како учеснички јазли, вклучувајќи ХСБЦ и Standard Chartered.

Проектот е обид да се донесе транспарентност за делење на податоци во финансиските институции.


Тајланд се планира “Бонд монетата” за побрзо решавање на хартии од вредност

Организацијата за саморегулација во Тајланд планира да креирате сопствени знак со цел да се забрза решавањето корпоративна обврзница во земјата.

Здружение на Тајланд Бонд пазар (TBMA) соопшти дека добил зелено светло од Тајланд на Комисијата за хартии од вредност да се развие приватниот blockchain кои ќе бидат достапни само за страните во пазарот на обврзници, како што се регистрирани издавачи, инвеститори и депозитна организации.

платформа blockchain-базирани е за котација и размена на обврзници информации, како што се каматните стапки во дистрибуирана начин, и им овозможува на депозити обврзници.

На TBMA посочи дека на крајот ќе се постигне она што го нарекува “на монети врска” на врвот на blockchain платформа за tokenize средства за побрз клиринг и порамнување.

Chaitat Prachuabdee, извршен потпретседател на TBMA, рече дека новата инфраструктура се очекува да се подобри транспарентноста на информации корпоративни обврзници и потенцијално може да го скрати времето на трансакцијата од сегашните 7-10 дена за само 1-3 дена.


American Express датотеки патент за blockchain-базирани технологија доказ за плаќање

гигант American Express кредитна картичка бара патент за blockchain-базирани систем за доказ за плаќање.

Пријавата на патент забележува дека Американ Експрес Травел поврзани услуги ќе биде со користење на систем blockchain погон да добијат "исплата потврда вклучувајќи износот на трансакцијата и идентификатор на трговецот."

AMEX вели дека тоа ќе биде претежно јавниот систем blockchain кој ќе им помогне во задржување на "трансакција податоци, податоци договор, доказ за плаќање на податоци, податоци за идентификација, и / или други информации како што сакате. "Компанијата вели дека системот на јавни blockchain ќе обезбеди дополнителен слој на доказ за сите трансакции се случуваат на мрежата AMEX е.


Schnorr подготвен да стане најголемата промена Bitcoin е од SegWit

надградба на Schnorr Bitcoin се значаен чекор кон имплементација на минатата недела, кога влијателни инвеститорот Питер Wuille обелодени нацрт конципирањето неговите технички шминка.

Идејата подобрува скалирање и приватноста на светот највредните cryptocurrency.

ефикасно, ова се поставува Schnorr како на следната голема промена во Bitcoin, што значи дека ќе биде најголемата промена код од Посебни сведок (проследено).

На техничко ниво, додавајќи поддршка за Schnorr шема за дигитален потпис ќе им даде на корисниците Bitcoin нов начин да генерира потребните криптографските клучеви се користи за да ги чуваат и испраќаат Bitcoin.


$6наводно, Т пари менаџер Блекрок истражува Bitcoin за инвестирање

најголемиот менаџер на средства во светот, Блекрок, Bitcoin, наводно, е истражување за да се утврди дали компанијата треба да инвестираат во Bitcoin фјучерси.

Blackrock успева трилиони долари во средства за институциите на Вол Стрит, индивидуалните инвеститори и фондации. Една од неговите основни бизниси е да им служи на професионалци - лекарите, адвокати, наставниците и главната улица - од страна на растечката нивното богатство.

Блекрок, наводно, формираше работна група која се испитува како Blackrock "може да ги искористат предностите на брзо растечки пазар cryptocurrency".


Пријави Kraken Дневен пазар за 15.07.2018

БТК
$6,365
↑ 1,38%
$29.4M
ЕТХ
$451.4
↑ 3.52%
$19.7M
BCH
$725.76
↑ 2,87%
$2.94M
EOS
$7.38
↑ 5.58%
$2.58M
XRP
$0.4470
↑ 1.67%
$2.36M
XLM
$0.2212
↑ 4,85%
$1.97M
ETC
$16.71
↑ 0,60%
$1.55M
LTC
$78.50
↑ 1.87%
$836,688
REP
$28.77
↑ 0,63%
$687,738
ЦРТИЧКА
$232.9
↑ 4.60%
$594,782
XMR
$124.44
↑ 1.68%
$549,009
Зец
$175.7
↑ 1.16%
$409,421
GNO
$51.7
↑ 27,8%
$254,073
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$194,039
ICN
$0.574
↑ 5.07%
$21,045
милиони
$23.46
↑ 3.94%
$10,445

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$64.1M со кои се тргува на сите пазари денес
крипто, евра, долари, JPY, CAD, ГБП


blockchain Вести 16.07.2018

One comment

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *