blockchain Вести 16.05.2018

Нов blockchain ЕТФ започна на NYSE

Нов blockchain размената-тргуваат фонд започна во средата на Њујоршката берза.

ЕТФ (BKC) има акции на 32 компании кои работат во cryptocurrencies или во основата на нивното blockchain технологија. ЕТФ е воден од страна Рекс Акции и активно се управувани од страна на Брајан Кели, соработник CNBC и шеф на ВКСМ, која работи на стратегија дигитални средства за клиенти.

Фондот, исто така, има акции на плоштад и чипови Напредно микро уреди.


Францускиот министер за финансии вели дека тој е страстни за cryptos

Францускиот министер за финансии, Бруно Ле Мер, стана најстариот европски претставник на outspokenly поддршка за криптографија, прогласувајќи просторот има "целосна и утврдени поддршка."

Ле Мер изјави неодамна, според груб превод:

"Бев нови пред една година, но сега јас сум страстен. Тоа ми требаше една година. Дозволете ни да се едуцираат за нашите сограѓани да ја направат Франција на прво место за blockchain и крипто-средства иновации во Европа ".


Coinigy започна претплата базирани стан крипто тргување

Coinigy, платформа cryptocurrency тргување облак-базирани, го најави лансирањето на Coinigy Мобилни, апликација за тргување претплата-базирани мобилни cryptocurrency за iOS и Android, обезбедување на клиенти со платформа да тргуваат преку речиси 20 размена со поврзување на податоците во повеќе од 40 размена.

За разлика од речиси сите cryptocurrency трговски платформи, стан за тргување Coinigy Мобилни работи на претплата модел, каде што корисниците се дава пристап до платформата и неговите функционалности за $21.95 месечно.


Bitcoin рударска опрема производителот Ханаан датотеки за $ 1Б ИПО

Ханаан Inc., вториот по големина производител на Bitcoin рударството хардвер во светот, поднесе апликација котација на берзата во Хонг Конг, ова ќе биде најголем крипто во светот поврзани ИПО.

Ханаан има за цел да започне тргување штом јули, лице со познавање на проблематиката, барајќи да остане анонимен, бидејќи информациите е приватно. Компанијата, со седиште во Хангжу, се продава 300,000 Bitcoin рударството апаратури минатата година и имаше приход од 1.3 јуани ($205M). Во текот на изминатата година, нето-приходите се зголемија повеќе од шестпати, во согласност со поднесување во вторникот.

А листата на Ханаан ќе биде прв во Хонг Конг ИПО од cryptocurrency индустрија.


Социјална инвестирање eToro платформа да започне крипто размена во САД

eToro, платформа за социјално инвестирање, е подигнувањето на размена cryptocurrency и мобилни паричникот, и проширување на САД.

“Потрошувачите во целиот свет треба да имаат пристап до алатките кои им треба да учествуваат во cryptocurrency пазари, без оглед на нивната стручност,” Извршниот директор на Yoni Assia се вели во соопштението за печатот.

Топ трговци cryptocurrency ќе бидат во можност да се заработи приход со тоа што нивните портфолија транспарентни на eToro и дозволувајќи им на другите трговци да го копирате нивните занаети.

Платформата има 10 милиони корисници од 140 земји, од Кина и Русија во Швајцарија и Обединетото Кралство.

Иако не постои временска рамка беше дадена за опции кога cryptocurrency ќе биде достапен во САД, eToro планира да понуди cryptocurrency акции во секоја општина во државата.


Азербејџан приходи даноци добиени во cryptocurrency

Азербејџан е оданочување на приходите добиени во cryptocurrency, според Nijat Imanov, заменик-генерален директор на даночната политика и стратешки истражувачки оддел за даноците на Министерството, според Агенцијата Тренд Вести на земјата.

Ако некој купува cryptocurrency и го продава по повисока цена, на добивка се евидентира како приход и се предмет на оданочување, Imanov рече, нарекувајќи го на данокот на добивка за правни лица и на данокот на доход за физички лица.


blockchain Вести 16.05.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *