blockchain Вести 15.08.2018

Украинските власти планираат да го признае cryptocurrency што се финансиски средства

Украина наскоро може да го препознае cryptocurrency како финансиско средство. Украина парламент планира донесување на законската рамка и во следната година, како што е соопштено од страна на шефот на Комисијата за хартии од вредност на национален и пазар на Украина Тимур Khomaev. Официјалната од cryptocurrency како финансиски инструмент, истовремено истакнувајќи дека тоа не може да се смета како законско платежно средство. "Ова е повеќе како акции, обврзници, меници. Ние планираме да се даде легитимно признавање на cryptocurrency како финансиски средства и им овозможи на луѓето да инвестираат во неа и ги користат овие финансиски инструменти.”

Тој рече дека швајцарската, Малтешки и Gibraltarian власти да се придржуваат до истите “финансиските средства” дефиниција. Според Khromaev, Киев треба да се создадат поволни услови за развој на пазарот на cryptocurrency како и. исто така,, тој смета дека е неопходно да се наметне данок за cryptocurrency и да ги поттикне некои специјализирани институции за регулирање на оваа сфера.


Пораки гигант ЛИНИЈА лансира $ 10M знак вложување фонд

Јапонскиот гигант пораки ЛИНИЈА лансираше знак вложување фонд со капитал посветеност на $10 милиони преку неодамна формираниот нејзината подружница наречена Деблокирај партнерства. На кои јавно се тргува компанија соопшти дека има за цел да се инвестира во blockchain стартап во обид за зајакнување на технолошкиот развој.

Линија група изјави дека очекува да се зголеми вкупниот износ на фондот во иднина врз основа на развојот на blockchain индустрија. Денешната промоција збор 1 месец откако започна да функционира својата платформа за тргување cryptocurrency, Bitbox. Од веб линијата “Со лансирањето на овој нов корпоративен симбол фонд, LINE е со цел за зајакнување на развојот и усвојување на cryptocurrencies blockchain и технологија. како таква,, LINE е еден од првите кои јавно се тргува компании да се формализира знак инвестиции преку корпоративна фонд.”


Пријави Kraken Дневен пазар за 14.08.2018

БТК
$6,091
↓ 3,08%
$104M
ЕТХ
$261.8
↓ 9,63%
$83.1M
XRP
$0.2641
↓ 5,87%
$6.72M
BCH
$487.21
↓ 9.08%
$5.06M
ETC
$10.88
↓ 12,8%
$4.98M
EOS
$4.33
↓ 7,08%
$3.23M
LTC
$52.65
↓ 6.60%
$3.17M
XLM
$0.2119
↓ 7.31%
$3M
XMR
$80.98
↓ 10,6%
$2.23M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$1.83M
Зец
$126.3
↓ 13,8%
$1.77M
ЦРТИЧКА
$138.5
↓ 5.02%
$1.46M
REP
$15.49
↓ 22,3%
$903,827
милиони
$5.81
↓ 23,9%
$260,477
GNO
$30.1
↓ 4.15%
$109,909
ICN
$0.433
↓ 20,7%
$109,500

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$222M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 15.08.2018

2 коментари

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *