blockchain Вести 15.05.2018

Coinbase објави пакет на институционалните производи

Cryptocurrency размена Coinbase објави дека официјално лансирање Coinbase Притвор, производ насочена кон поддршка на институционалните усвојување cryptocurrency.

Coinbase притвор е складирање услуга крипто во режија на големи финансиски институции.

Производот е дел од пакет на институционалните производи лансиран. Coinbase објасни зошто го избрале за лансирање на производ во тековната животната средина, велејќи::

“Во изминатите неколку месеци во текот 100 хеџ фондови се создадени кои исклучиво се инвестира во и трговија cryptocurrency.”

Coinbase притвор е партнерството со САД за хартии од вредност & Комисијата за хартии регулиран брокер-дилер, со што комбинирање со трети лица ревизија и проверка на финансиското известување, ги исполнува барањата на “ДИК регулирани брокер-дилер.”


Kraken донира $ 1M да blockchain група за застапување на монетата центар

Џеси Пауел, Извршен директор на размена на cryptocurrency Kraken, донирани $1 милиони евра за непрофитни монетата центар во понеделникот вечер во гала-прославата на организацијата за застапување во Њујорк. Kraken, исто така, вети дека ќе одговара на секоја донација на монетата центар до крајот на месецот, до $1 милиони.

Тоа беше најголемиот единствен донација на монетата центар, рече Неерај Agrawal, портпарол на Вашингтон, ДЦ, тинк-тенк.


Банка на Зимбабве забрани финансиски институции користење Bitcoin

Централната банка на Зимбабве нареди на сите финансиски институции во земјата веднаш да престане тргување или transacting во cryptocurrencies.

Централната банка, изјави финансиски институции треба да излезете од постојните односи со виртуелен размена на валута во 60 дена, и продолжи да се ликвидираат и го врати постоечките салда на сметки.

RBZ регистратор на банкарските институции, Норман Mataruka, рече: "Како монетарните власти, Централната банка на Зимбабве е чувар на довербата на јавноста и има обврска да се заштити интегритетот на платните системи… на резервни банка ќе продолжи внимателно да ги следи регионалните и глобалните случувања cryptocurrency со цел да ги информира насока политика. "


најголемата размена cryptocurrency Upbit Кореја потврди сите свои средства се реални

UPbit потврди сите од своите фондови во cryptocurrency се реални, како прв пријавени од страна на @CryptoOfKorea.

Најголемата размена cryptocurrency Јужна Кореја најави дека нема да се манипулира со корисникот на средствата и да ги измами инвеститорите.


Тајланд се откажува 7% ДДВ за крипто занаети и потврдува 15% данок на добивка капа

Одделот за приходи во Тајланд ќе се откаже од данокот на додадена вредност (ДДВ) за луѓето тргување во cryptocurrencies на девизниот пазар, одобрен од страна на Комисијата за хартии од вредност (ДИК).

Новиот закон се уредува cryptocurrency трансакции стапи во сила на 14 мај. Saroch Thongpracum, директор за правни работи на одделот, во вторникот соопшти дека ќе издаде пропис откажување ДДВ 7 отсто за индивидуалните инвеститори да ги намалат нивните даночното оптоварување.

Поединци, сè уште ќе мора да плати 15 посто данок на капитална добивка, исто така познат како данок по одбивка, на приходи заработени во една трансакција.


размена Cryptocurrency BitOasis суспендира повлекувања фиат

Со седиште во Дубаи размена BitOasis ја суспендира Обединетите Арапски Емирати Дирхам / БТК тргување, повикувајќи се прашања со банката сервисирање на самата берза.

Комуникациската беше испратен до корисниците BitOasis вчера дека од денеска, не повеќе Дирхам можат да бидат повлечени од размена, напуштање на корисниците со денес само да се движат нивните биланси на друго место или да ја надополниш со повеќе Дирхам ако сакате.

Моментално, нема датум за реактивирање на повлекувања Дирхам и депозити од страна на трансфер на жица.


LedgerX надградува кориснички интерфејс за Bitcoin опции тргување

Bitcoin платформа деривати LedgerX започна нова, поедноставен интерфејс, кој им овозможува на Bitcoin инвеститори заработуваат интерес на своите фарми.

Новата услуга, објави во вторникот, работи на сличен начин како постоечките опции Bitcoin повик со рационализиран кориснички лице за инвеститорите, според претседателот LedgerX и главен службеник за ризик Juthica Chou.

Chou објасни:

“Ние сме сведоци на се повеќе и повеќе побарувачка за луѓе кои сакаат да заработат некој вид на интерес своите Bitcoin и кредитирање не е точно природно да се луѓе – особено кредитирање каде што заработуваат нивниот интерес назад во Bitcoin. Значи, ние сме сведоци на учесниците да се врати во тргување.”


 

4 comments

 1. I like the helpful іnformation you provide in your articⅼеѕ.
  I will bookmark your blоg and check agɑin here regularly.
  I’m quite cеrtain I will learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 2. These aгe in fact fantastic ideas in on the topic of blogging. You have touched some ցood points heгe.
  Any way keep uρ wrinting.

 3. You are really a good webmaster. The web site loading pace is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. исто така,, The contents are masterwork. You have performed a magnificent job in this topic!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *