blockchain Вести 14.08.2018

Bitcoin надминува злато во обем населба

А добро се почитуваат cryptocurrency истражувач, Ник Картер, рече Bitcoin ги надмина злато на пазарот преку шалтер во обемот на населба, дури и среде 70% капка во нејзината цена. Според статистичките податоци на расчистување на злато на пазарот во Лондон глобалната злато над-the-counter (преку шалтер) пазарот е на пат да се реши $446 милијарди долари во 2018, ја населиле помалку од $30 милијарди на месечна основа од јануари. Спротивно, врз основа на податоците доставени од страна на монетата метрика, давател на податоци cryptocurrency пазарот цитирани од страна на Картер, на пазарот Bitcoin веќе обработени $848 милијарди долари оваа година и е на добар пат да ја надмине $1.38 trillion до крајот на годинава.

Со оглед на тоа LBMA сметка за најмалку 70% на глобалната злато преку шалтер волумен, на $848 милијарди, Bitcoin веќе се населиле повеќе вредност во минатото 8 месеци од предвидените обемот на решавање на целиот пазар на злато во 2018. Разликата во јачината на звукот на злато преку шалтер на пазарот и обемот на Bitcoin покажува мејнстрим почна да го признае и да ги усвојат Bitcoin како главен продавница на вредност и медиум на размена, поради својата впечатлива предности во однос на злато, како што се можноста за пренамена, ликвидност, и преносливост.


Јамајка берза да започне крипто тргување со средства

Јамајка берза планира да понуди cryptocurrencies како tradeable средства за клиенти. Канадскиот FinTech стартување Blockstation работи со JSE за создавање на нови дигитални средства платформа за тргување, платформата е поставен да оди во живо од страна на крајот на годината. JSE извршниот директор Марлен Street Форест рече “На крајот од играта на крајот на денот е да се трговски Жетони, на крајот од играта е паметен контакти, на крајот од играта е да се обезбеди таа област на пазарот што ќе се допаѓа овој производ, да почнат да го стори тоа во безбеден начин.”

Blockstation ко-основач и главен архитект претпријатие Jai Waterman рече стартување работи со JSE да развие сопствен верзија на неговата платформа за размена. Специфични барања од JSE се вклучени алатки за следење на пазарот на манипулација и други регулаторни потреби, тој истакна. “Нашата мисија е да обезбеди ... безбеден метод на тргување cryptocurrencies со брокер-дилери и берзи, Ние сме обезбедување на берзата на технологија за брокер-дилер мрежа и складиште, така што од крај-до-крај, нивниот животен циклус на тргување - исто како и со хартии од вредност - тие може да го стори истото работа со blockchain и cryptocurrencies.”


Квадратни Пари отвора Bitcoin купување & продажба во сите 50 членки

Помалку од две недели по делење на профитот cryptocurrency плоштад имаше двојно во Q2 2018, компанијата исплати објави, стапува на сила веднаш, корисниците сега можат да го користат Кеш App Bitcoin да се купи во сите педесет држави. Достапност во сите педесет држави позиции Пари App плоштад да се натпреварува директно со повеќе Coinbase, водечките примена на потрошувачите за купување cryptocurrency во САД.

Coinbase тврди дека се овозможи на трговијата на повеќе од $150 милијарди cryptocurrencies од нејзиното лансирање во 2012, генерирање на повеќе од $1 милијарди долари во приходи во 2017 од пријавениот 20 милиони регистрирани корисници. На крајот на 2017, Квадратни објави повеќе од 7 милиони месечно активни корисници, многу кои се приклучија на peer-to-peer долари испраќање услуги.


Пријави Kraken Дневен пазар за 13.08.2018

БТК
$6,284
↓ 0,58%
$74.9M
ЕТХ
$289.6
↓ 9,38%
$42M
XRP
$0.2806
↓ 5,74%
$3.9M
BCH
$535.89
↓ 6.42%
$3.49M
Ushdt
$1.00
↑ 0,12%
$2.83M
EOS
$4.66
↓ 6.61%
$2.74M
ETC
$12.48
↓ 5,10%
$2.12M
XLM
$0.2286
↑ 3,10%
$1.89M
ЦРТИЧКА
$145.9
↓ 12,9%
$1.32M
LTC
$56.37
↓ 5.04%
$1.05M
XMR
$90.58
↓ 3,25%
$877,136
милиони
$7.63
↓ 19,3%
$626,031
Зец
$146.5
↓ 6.69%
$585,534
REP
$19.94
↓ 6.82%
$243,734
ICN
$0.547
↓ 9.91%
$132,314
Дуждовата
$0.0023
↓ 5,90%
$28,101

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$139M со кои се тргува на сите пазари денес
крипто, евра, долари, JPY, CAD, ГБП


blockchain Вести 14.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *