blockchain Вести 14.05.2018

Њујорк планови blockchain центар

Објави во понеделникот во текот на blockchain недела во Њујорк, Њујорк економска корпорација за развој (NYCEDC) е подигнувањето неколку иницијативи за да се стави на градот на мапата како blockchain технологија центар. Најистакнатите меѓу нив е план да се отвори “blockchain центар” дека и ќе го промовира на јавната свест на технологијата и да ги олеснат разговорите меѓу индустријата засегнати страни.

На NYCEDC, исто така, објави конкурс, се очекува да започне кон крајот на 2018, со намера да генерирате идеи за подобрување на општинските услуги со blockchain тек.


Samourai и goTenna лансирање Bitcoin паричник кој работи без интернет

Од интернет врски не се секогаш достапни, сигурен или приватни, корисниците cryptocurrency треба алтернативни начини за да се поврзете на мрежата. Значи со седиште во Њујорк на стартување goTenna, основана во 2012 на бразилските браќа и сестри Даниела и Хорхе Perdomo, во партнерство со Samourai Паричник да лансира апликација за Android ова лето, која им овозможува на корисниците да се испрати исплати Bitcoin без интернет конекција.

“Вие треба да бидете во можност да се трошат вашето Bitcoin дури и во катастрофа области,” goTenna инженер Ричард Маерс изјави, повикувајќи се на браќа и сестри Perdomo’ Тие работат во Порторико, каде goTenna уреди помогна на луѓето поврзете го повторно по ураганот Марија. “Онолку долго колку што имаат начин да наплаќаат вашиот телефон, може да се нагоре и meshed и комуникација.”

“Тој нуди алтернатива, која е повеќе отпорни на цензура,” Маерс изјави.


Флорида даночник е првиот американски агенција Влада да го прифати Bitcoin

А округот даночник Флорида соработува со Bitcoin плаќање процесор BitPay да го прифати cryptocurrency за различни услуги.

Seminole округот собирање данок Џоел Гринберг се вели во соопштението од понеделникот дека неговата канцеларија ќе се Bitcoin за плаќање поврзани со возачки дозволи и лични карти, автомобилски тагови и титули и данок на имот.

Гринберг вели во соопштението:

“Целта на мојот мандат во канцеларијата е да се направи нашето искуство на клиентите побрзо, попаметни и поефикасно, и да се донесе до владините услуги од 18 век во 21 век и еден начин е додавање на cryptocurrency за нашите опции за исплата… со канцеларијата на округот Seminole собирање данок, ние сме ангажирани нашата прва владина агенција која ќе го прифати Bitcoin… со тоа што лесно и лесна за нив,” тој додаде.


NASDAQ-придвижуван размена cryptocurrency да започне во јуни

dx.exchange, која е поставена да започне следниот месец, е првата размена крипто напојува со NASDAQ. "Предноста на оваа соработка е тројна: името на брендот, технологијата и прописите,", Рече извршниот директор на DX Размена Даниел Skowronski.

Додека првата предност е сосема очигледен, Skowronski понатаму објасни дека нивната технологија ќе се потпира на инфраструктура NASDAQ е, како што се неговите појавување на моторот - се користи од страна на повеќе 70 размена во светот.


САП да започне blockchain проектот снабдување

Мултинационалните фирма софтвер САП е проширување на својата работа со blockchain во вселената со синџирот на снабдување.

САП е во потрага да се примени тек на земјоделски синџири на снабдување, по пат на својата фарма на иницијатива на потрошувачите.

Торстен acce, blockchain доведе SAP изјави “На подобрена технологија им овозможува на компаниите да се трага по потеклото на прехранбени производи, внесете барања и придонеси, и се идентификувате и да изврши трансакции.”


blockchain Вести 14.05.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *