blockchain Вести 13.09.2018

BitGo добие регулаторно одобрување на притвор крипто средства

Крипто стартување безбедност BitGo доби одобрение во САД да дејствува како квалификуван чувар на имот за дигитални средства. BitGo Довербата е одобрен од страна на Јужна Дакота Одделението за банкарство на, што значи дека сега може да им понуди на институционални клиенти регулиран решение за складирање на дигитални средства, изјави шефот на усогласеност и правен службеник Shahla Али.

“Моментално … Ние нудиме онлајн решение топла паричник, кој е достапен за секој да го симнете нашиот софтвер и да ги чувате своите пари. Ние исто така нудиме затворска решение кое е комбинација на топли и ладни паричник… нашата надеж е да се изгради оваа платформа надвор, навистина да се покаже на регулаторите и клиентите дека овој модел може да работи и ние навистина може да се изгради голема доверба компанија која заштитни средства.” BitGo има за цел да се создаде безбедна притвор придонес, кој е алатка за да ги увери инвеститорите и локалните власти, така што cryptocurrencies може да обезбеди вредност на овие групи. “Сфативме дека ќе биде најдобро да се служи од страна на чувар на имот кој е целосно фокусирана на нивните средства” таа рече.


Mt. корпоративни доверителите Gox сега може да поднесе барање за наплата Bitcoin

Старател на долг непостоечката Bitcoin размена Mt. Gox најави дека корпоративните доверителите сега може да влезе побарувања да се пробијат назад заробени Bitcoin преку неодамна одобри процесот на рехабилитација. Nobuaki Кобајаши, адвокат законот и повереникот за рехабилитација на планината. Gox се вели во соопштението во средата објави дека поранешниот корпоративните корисници на размена ќе имаат рок до октомври. 22 да поднесе доказ за поддршка на нивните барања за враќање на крипто средства кои се чуваат од страна на размена.

“Имаме објавени на интернет, за рехабилитација на системот на барање за поднесување … кој им овозможува на корпоративните корисници да ги поднесат своите докази за тврдењето на онлајн методи во врска со постапката на државната рехабилитација,” Кобајаши изјави. На ослободување следи претходните веста дека Mt. онлајн поднесување систем Gox е бил отворен за индивидуални (не-корпорации) корисниците на Aug. 23то 2018. Моментално, 24-ти-ви јануари, 2019 е следната (се очекува) судски датум кога одлуката на доверителот или ќе биде одобрен или отфрлен од страна на токискиот суд, затоа сè што е предмет на идните промени.


Blockchain може да ја зголеми трговијата финансии од $ 1T

Blockchain е во состојба да се пополни во поголемиот дел од $1.5 трилиони долари јазот понудата побарувачката во глобалната трговија финансии преку олеснување на финансирање на мали- и средни претпријатија во пазарите во развој, ново истражување вели дека. Заеднички спроведени и објавени од страна на Светскиот економски форум и Bain & компанијата, истражувањето покажува, со распоредување на blockchain, глобалните бизниси може да генерира дополнителен $1 трилиони долари во трговијата финансиите, кои инаку би се пропушти.

Според пресметката на Азиската банка за развој, глобалната трговија финансии јаз во моментов е на $1.5 трилиони долари и се очекува да се зголеми на $2.4 trillion до 2025. Истражувањето понатаму објаснува дека ова прашање во голема мера произлегува од ограничениот пристап до кредити и кредити за мали и средни претпријатија кои се обидуваат да ги прошират своите бизниси, бидејќи дистрибуирани мрежи се во можност да ги споделат деловна евиденција во финансиските институции должината на синџирот на снабдување и донесе транспарентност за бизниси’ кредибилитет. “Тие ќе им помогне на намалување на кредитниот ризик, пониски трошоци и да ги отстрани бариерите за трговија,” пишуваат истражувачите.


Крипто размена OKCoin се проширува за да 20 повеќе американски држави

Тоа е речиси една година од еден од најголемите размена cryptocurrency во светот беше принуден да ги затвори своите врати во пресрет на забраната наметнати од тргување. сега, дека девизниот, претходно со седиште во Кина OKCoin, се eying камбек на другата страна на светот. Сега со седиште во Сан Франциско, U.S OKCoin е. изданок во средата објави дека ја има добиено регулаторно одобрување да се прошири во 20 новите земји, значително проширување на својот бизнис и во еден од најголемите пазари за криптографија во светот.

"Со цел за пазарот на cryptocurrency да се постигне својот полн потенцијал, размена како OKCoin треба да работат со постојните и новите регулатори за кабриолет виртуелната валута, дигитални стока, и / или хартии од вредност,", Изјави Тим Buyn, Извршен директор на операторот размена. "Нашиот тим има работено понапорно во рамките на комплексноста на регулаторните рамки САД. Ние сме возбудени да се земе овој голем чекор напред, како што имаат за цел да се срушат бариерите спречување на вистински глобален дигитален пазар средства додека да се почитуваат основана долга прописи. "Претходно, OKCoin САД беше отворен само за трговците во Калифорнија, каде што привлече околу $700,000 во дневна волумен, рангирајќи се меѓу околу 125 глобалната размена, по CoinMarketCap.


Пријави Kraken Дневен пазар за 12.09.2018

ЕТХ
$180.0
↓ 0,80%
$68.9M
БТК
$6,303
↑ 0,82%
$43.7M
XRP
$0.2665
↑ 2.56%
$5.47M
XLM
$0.1991
↑ 2,78%
$2.74M
BCH
$426.13
↓ 1,96%
$2.6M
Ushdt
$1.00
↑ 0.08%
$2.56M
ETC
$10.52
↓ 4,71%
$2.02M
LTC
$51.35
↑ 1,06%
$1.98M
EOS
$4.90
↑ 1,45%
$1.76M
XMR
$101.57
↓ 1,61%
$1.7M
ЦРТИЧКА
$180.7
↓ 1,76%
$892,139
милиони
$8.57
↓ 14,0%
$749,278
Дуждовата
$0.0064
↑ 2,77%
$611,303
Зец
$108.1
↓ 2.56%
$383,567
REP
$13.34
↓ 2.56%
$297,053
ICN
$0.358
↑ 3,21%
$48,903

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$136M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 13.09.2018


 

Bitcoin картички

 

One comment

  1. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back later in life.
    I want to encourage that you continue your great job, have a nice evening!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *