blockchain Вести 12 јануари 2018

Кинески пребарувач Baidu започна платформа blockchain-како-сервис

Кинески интернет пребарување гигант Baidu лансираше свој blockchain-како-сервис (Baas) платформа.

Врз основа на технологијата развиена од страна на Baidu, на отворена платформа поставува за да се обезбедат повеќето “лесен за користење” blockchain услуги.

Според веб-сајтот посветен на фирмата, “Baidu доверба” им овозможува на спроведување и следење на трансакции, и може да се примени во различни употреба случаи, вклучувајќи и дигитална валута, дигитална наплата, управување со банкарските кредити, управување со осигурување финансиска ревизија, и повеќе.


Владата на САД форми работна група фокусирана на cryptocurrencies

Американскиот секретар за финансии Стивен Mnuchin во петокот рече дека Надзор Советот за финансиска стабилност, државен орган кој ги проценува ризиците на финансискиот систем, е формирана работна група фокусирана на cryptocurrencies.

Mnuchin забележа на процесот за време на настап на Економскиот клуб во Вашингтон, D.C. откако беше побарано во врска со темата на Bitcoin.

“Ние сме многу фокусирани на cryptocurrencies,” Mnuchin објасни, што укажува на разговори со други регулаторни тела во рамките на U.S. Владата, а подоцна и во која се наведува: “Ние сакаме да се осигураме дека лошите луѓе не можат да ги користат овие валути да прават лоши работи.”

Mnuchin додаде дека прашањето беше еден дека U.S. Владата ќе се вклучат со меѓународните групата Г-20, како и.

Mnuchin беше запрашан дали Банката на федерални резерви е веројатно да се развие своја дигитална верзија на фиат валути.

“Банката на федерални резерви и јас не мислам дека има потреба од тоа во овој момент,” Mnuchin рече.


Сбербанк Русија најавува blockchain лабораторија

Сбербанк, една од најголемите банки во Русија, најави blockchain лабораторија за развивање и тестирање на blockchain-базирани решенија.

Новата лабораторија има за цел да генерира прототипови на производот, вршење на пилот-тестови и распоредување на blockchain-базирани бизнис решенија за Сбербанк група, се вели во соопштението за печатот.

Според Игор Bulantsev, постар заменик претседател на Сбербанк, blockchain може да помогне во “преобликување” бизнис на пазарот финансиски, како и активностите и услугите на банката.


Blockchain законот електронски потпис предложен во Тенеси

Пратеник во Тенеси, поднесе нов закон со кој се признава blockchain потписи како правни електронска евиденција, по повод одбележувањето на најновите законски напор да се направи така што во последните неколку недели.

Сметката, доставува до Тенеси Претставничкиот дом од страна на државните пратеник Џејсон Пауел на Jan. 10, одекнува слични закони поднесени во Флорида и Небраска.

Но како и со напорите во Флорида и Небраска, таа и понатаму останува да се види колку други пратеници ќе реагираат на мерките се движат низ процесот на дебата.


Онлајн Swissquote банка се зголеми тоа е перспектива профит се должи на Bitcoin тргување

Онлајн Swissquote банка го ревидираше својот изглед за профит 2017, имаат корист од силна тргување со cryptocurrencies. Компанијата е преплавен со интерес за Bitcoin тргување.

Жлезда базирани Swissquote очекува приходите да изнесуваат 186 милиони швајцарски франци 2018, 8 милиони повеќе од она што се предвидува во најновите прогнози. Банката соопшти дека ќе ја објавите на профитот пред оданочување од околу 45 милиони франци, се вели во изјавата објавена денес.

Со остриот пораст на раст на приходите и добивката е резултат на два фактора, Swissquote рече.

Значително повеќе клиенти со кои се тргува со хартии од вредност и девизи, додека компанијата, исто така, профитираше од воведувањето на cryptocurrency тргување.

Swissquote беше првата европска онлајн банка да започне како жртва во јули, 2017.

blockchain Вести 12 јануари 2018


Јапонија DMM група започна Bitcoin размена

DMM група, Јапонија со седиште во е-трговија и интернет холдинг компанија започна нова размена наречена DMM Bitcoin.

Компанијата планира нудела 24/7 за поддршка на корисниците, и е моментално во најновите регулирани Bitcoin размена на Јапонија.

Фирмата е официјално регистрирана како "виртуелна валута трговец’ јапонски на Бирото за финансии


blockchain Вести 12 јануари 2018