blockchain Вести 12.10.2018

Пластичен хирург купува врвот на Јужна Кореја Bitcoin размена, Bithumb

Конзорциумот предводен од познатиот Сеул пластичен хирург, наводно, купи контролниот пакет-акции во најголемата размена cryptocurrency Јужна Кореја, Bithumb.

Со седиште во Сингапур БК глобален конзорциум купи 50% од акциите плус една акција во Bithumb, Најголемата размена на виртуелната валута на земјата, од акционер БТК стопанства за $353 милиони. Конзорциумот БК е инвестиција група предводена од Ким Бјунг-gun, од висок профил пластичен хирург кој ја основаше БК пластична хирургија болница, голем клиника во Сеул, кој исто така има операции во Сингапур.


Сенатот расправа за криптографија е домаќин на Bitcoin дебата

Во четвртокот, 11-ти октомври, Топ банкарскиот комитет на Сенатот на САД одржа дебата форма расправа за cryptocurrencies и blockchain, Монета центар крипто-визионерски Питер ван Valkenburgh служи како вештаци. "Зошто е револуционерен? Поради тоа што работи, без потреба да му верувате на посредник,", Рече на Bitcoin Ван Valkenburgh близина на почетокот на својот вовед.

Ван Valkenburgh, исто така, го наведува примерот на авганистанските претприемач плаќаат нејзините женски кодери со Bitcoin подоцна во своето сведочење. “... секој, без оглед на нивната националност, трка, религијата, секс, или кредитната способност да (за апсолутно никаква цена) создаде Bitcoin адреса за да добивате исплати дигитално… Ние треба светлина допир политика про-иновации за да се обезбеди дека овие иновации се развива во Америка за доброто и безбедноста на сите Американци,"Ван Valkenburgh подоцна заклучи.

"Она што ние треба да се размислува за да се обезбеди cryptocurrencies,"Тоа. Елизабет Ворен (Д-р) На новинарско прашање дали Ван Valkenburgh. Ван Valkenburgh изрази дека auditability на главната книга на Bitcoin мрежа има направено СЛЕДЕЊЕ злосторства на нејзината blockchain, e.g. финансиска измама БТК е-e, релативно лесно. Расправата на крајот беше краток еден, и без надзор крајните заклучоци беа донесени. Сепак, уште на седницата претставува уште еден чекор кон зголемување на блискоста конгресна со cryptocurrency арена.


Речиси $ 1Б украдени во крипто хакове во 2018

На загуби поврзани со криптографија хакове да продолжат да растат, со речиси $1 милијарди украдени досега оваа година, новото истражување сугерира дека. Во првите девет месеци од 2018, хакери украле $927 милиони евра од размена на cryptocurrency и други платформи, според неодамнешниот извештај од blockchain безбедност фирма CipherTrace.

во документот, наслов “Cryptocurrency спречување на перење пари 2018 Q3” проценува дека вкупната бројка ќе достигне преку $1 милијарди до крајот на 2018. Најзначајните кражба на годината 2018 беше пробие на јапонски размена Coincheck, што видов $530 милиони во вредност од cryptos украдени. исто така,, се наведува во извештајот: “Овој податок укажува на помал модел на грабежи на редовна основа и софистициран сајбер професионални крадци кои вршат хакове и на ниво на ниво на размена и платформа од Капитализиране на пропусти изложени, како и од општествено инженерство вработени кои работат во овие компании.”


1Брокер вели Bitcoin фјучерси сајт ќе почне обработка повлекувања денес

Bitcoin фјучерси фирма 1Broker, кој е обвинет за кршење на голем број на закони американски хартии од вредност, најави дека ќе отвори повлекувања денес. платформа за тргување, кој беше обвинет дека дејствува како нерегистриран-базирана сигурност услуга за размена, како и кршење на перење пари и жица закони измама, виде својата веб-страница запленети од страна на ФБИ крајот од минатиот месец. Платформата изјави дека се бараат САД советник за борба против обвиненијата.

Во среда, се додава во чуруликам дека “Ќе почнеме повлекувања обработка утре во 12:00 (UTC). Ви благодариме за вашето трпение во изминатите денови!” Компанијата вели во соопштението дека има доволно средства да ги покрие сите повлекување барања, но дека е потребно одобрение од страна на американските власти да им овозможи на првиот оваа функција.


blockchain Вести 12.10.2018


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *