blockchain Вести 12.07.2018

Abra овозможува VISA и MasterCard опции за купување Bitcoin

паричник крипто стан Abra денеска најави дека корисниците сега можат да купат Bitcoin со Visa или MasterCard.

До сега, корисниците се во можност да ги купите Bitcoin користење на методи како што се пренос жица или испраќање на други cryptocurrency само.


Binance инвестира за да се изгради првата во светот децентрализирана банка во Малта

Binance има за цел да се постават темелите за новата банка, чии сопственици ќе биде крипто инвеститори.

На компанијата изјави дека крипто-пријателски остров Малта ќе биде дом на иднината основачите банка и дека има инвестирано во 5 отсто од акциите, заедно со другите сидро инвеститори во пред-пари вреднување на $ 155 милиони.

Банката ќе треба дозвола од регулаторите во Малта, членка на Европската унија и се предмет на неговите финансиски правила.

Проектот, врз основа на blockchain системи, ќе се обиде да го основачите банка во првата децентрализирана и заедницата банка во светот, под услов тоа да добива потребните дозволи.


Картие планира да ги пратите на дијаманти со blockchain

Richemont, Швајцарската луксузни стоки гигант, кој е сопственик на Картие, се врти кон blockchain во потег чија цел е да се донесе транспарентност на синџирот на снабдување.

Џин Keyu, на познатиот економист и вонреден професор на Лондонската школа за економија (ЛСЕ) кој беше назначен од Richemont како член на Управниот одбор минатата година, , за време на говорот на еден настан во четвртокот дека луксузни гигант има за цел да ги користат blockchain за контрола на сите “паралелни пазари.”

“Како матична компанија Картие е, имаме неодамна одлучи да започне со користење blockchain да се следи потеклото на дијаманти, камења и злато назад во рудници или фабрики за рециклирање. За сите часовници што ги продаваат, ние, исто така, се надеваат дека ќе (користете blockchain) да ги следат нивните извори за да се провери нивната автентичност,” таа рече.


Пријави Kraken Дневен пазар за 11.07.2018

БТК
$6,354
↓ 0.41%
$48.1M
ЕТХ
$436.3
↓ 0,74%
$29.5M
EOS
$6.95
↓ 4,79%
$3.76M
XRP
$0.4467
↓ 0,37%
$3.64M
BCH
$697.52
↑ 0,15%
$3.4M
ETC
$16.22
↓ 2,87%
$2.86M
XMR
$122.43
↓ 1,46%
$1.79M
LTC
$77.03
↓ 0,14%
$1.6M
XLM
$0.1869
↓ 3.74%
$757,632
REP
$31.56
↑ 0,35%
$678,946
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$641,538
Зец
$155.8
↓ 3,22%
$198,583
ЦРТИЧКА
$215.5
↓ 2,91%
$156,467
ICN
$0.585
↓ 4,94%
$137,244
GNO
$42.1
↓ 7,25%
$66,286
Дуждовата
$0.0024
↓ 0.53%
$6,536

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$97.2M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 12.07.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *