blockchain Вести 12.06.2018

$20М Етер пробиени од лошо конфигуриран Ethereum апликации

Според кинеската интернет безбедноста фирма Qihoo 360 Netlab, хакери имаат украдено $20 милиони во етер од лошо конфигуриран Ethereum рударството апаратури и апликации од трети лица. Експертите на фирмата велат дека сајбер напади се насочени необезбедени Ethereum јазли на интернет.


Крипто рударска компанија да бидат наведени на Лондонската берза

Една нова компанија која им овозможува на луѓето рудникот cryptocurrencies преку телефони и компјутери со користење на претплата на услуги ги објави плановите на листата на Лондонската берза, прво за размена.

Argo blockchain изјави дека се надева дека ќе се подигне £ 20 милиони во листата и се очекува да биде во вредност од околу 40 милиони £. Argo вели дека ќе биде првиот крипто рударска компанија да се приклучат на Лондонската берза.


Финансиски услуги индустрија троши $ 1.7B на blockchain

индустријата на финансиски услуги троши $1.7 милијарди долари годишно на дистрибуирани книги, според истражувач Гринич соработници.

Студијата покажува буџетите потрошени на blockchain зголеми 67% минатата година, со еден од 10 банки и други фирми кои пријавуваат трошоците во износ поголем од $10 милиони. Исто така, бројот на вработените кои работат на blockchain иницијативи двојно минатата година.

Ричард Џонсон, потпретседател на структурата и технологијата Гринич соработници на пазарот велат дека повеќе од три четвртини од проекти кои се во моментов во развој се очекува да оди во живо во рок од две години.


CFTC повикува на крипто размена за споделување на податоци за тргување

Стокови иднина тргување комисија на САД (CFTC) побара неколку крипто валута размена – Bitstamp, Coinbase, itBit и Kraken – размена на податоци акции за да се утврди дали манипулација е што влијаат на пазарот на криптографија.

Додека истрагата на CFTC се уште е во рана фаза, тоа покажува дека регулаторите имаат сериозен интерес во поставување на крипто размена под негов надзор. Особено, на CFTC е истрага за тоа дали на пазарот е под влијание од страна на практики за тргување, како што се анонимни или дали трговците се влегува во големи зголемува вештачки цена.


Кореја банки планираат да го користат blockchain да се провери кориснички ID е

Национална банкарска група во Јужна Кореја планира да го промовираме систем за верификација на blockchain проект-базирана програма за домашните комерцијални банки.

Новиот систем, BankSign, ќе им понуди на локалните банки опција да го замени постоечкиот систем за верификација број кој е во сила со децении во Јужна Кореја.

Новиот blockchain ID услуга, кои ќе бидат достапни за онлајн и мобилно, означува една од првите напори од страна на комерцијалните банки во Јужна Кореја да се направи blockchain апликации достапни за општа потрошувачи.


Пријави Kraken Дневен пазар за 11.06.2018

БТК
$6,778
↓ 0,38%
$81.5M
ЕТХ
$519.1
↓ 2.83%
$78.1M
BCH
$925.14
↓ 3,49%
$13.3M
XRP
$0.5794
↓ 1.18%
$13M
EOS
$11.20
↓ 4,76%
$11.2M
LTC
$104.66
↓ 2,06%
$4.6M
XMR
$133.55
↓ 1,32%
$2.59M
ETC
$12.57
↓ 5,20%
$2.53M
ЦРТИЧКА
$260.6
↓ 4.84%
$1.47M
XLM
$0.2407
↓ 3.62%
$1.29M
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$1.03M
Зец
$197.0
↓ 4,51%
$723,533
REP
$32.71
↓ 1,27%
$364,757
ICN
$0.733
↓ 3.43%
$174,026
GNO
$57.9
↓ 5,31%
$49,674
Дуждовата
$0.0031
↓ 0,51%
$25,625

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$212M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 12.06.2018

2 comments

  1. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”. I’m attempting to find things to enhance my website! I suppose its ok to use some of your ideas!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *