blockchain Вести 11 јануари 2018

Екс-финансиски регулатор: Посакувам да сум би инвестирале во Bitcoin кога кажав на сите да бидат внимателни

Поранешниот финансиски регулатор Барт Чилтон сака тој има инвестирано во Bitcoin и други популарни cryptocurrencies назад кога тој ја кажува сите да бидат внимателни.

Чилтон вели дека тоа е уште “Дивиот Запад” надвор од регулиран пазар на фјучерси, но додаде дека масовно цена флуктуации оттогаш “Разводнета надвор.”


Јапонија Fisco објави лансирањето на cryptocurrency фонд

Јапонска инвестиција компанија за истражување и Bitcoin размена оператор Fisco најави дека ќе лансира cryptocurrency фонд.

Доаѓаат по фирма издаде Bitcoin обврзници минатата година, новиот крипто фонд ќе инвестира повеќе од 300 милиони јени ($2.66 милиони) во Bitcoin и други дигитални валути, според Никеи.

Фондот тврди дека е прв од ваков вид во Јапонија.


Аризона Пратениците се воведе законот за да се овозможи граѓаните да плаќаат даноци со Bitcoin

Нов предлог-законот поднесен до Сенатот ќе Аризона, ако е одобрен, им овозможи на луѓето да ги платат своите државните даночни обврски со примена на Bitcoin или други cryptocurrencies.

Јавни записи покажуваат дека законот - спонзорирана од страна на државните сенаторот Ворен Петерсен и ко-спонзорирана од страна на три други пратеници - беше поднесен за разгледување на Jan. 9. Оттогаш таа е наведена комитет Аризона Сенатот Правила за понатамошно разгледување.

Според текстот, оваа мерка ќе се овозможи користење на “на исплата портал, како што се Bitcoin или други Cryptocurrency, користење на peer-to-peer системи” со цел да се плати “данок и било каков интерес и казни” се должи на државната власт.

Аризона законодавци се пресели да го одобри сметки поврзани со технологија во минатото. минатата пролет, законодавниот дом финализиран закон со кој признава blockchain потписи и паметни договори како валидни според државниот закон. Влада. Даг Ducey потпиша мерката во законот во март минатата година.


U.S. Полицајци служба планира да аукција 3,813 Bitcoins

САД. Полицајци служба ќе аукција исклучи 3,813 Bitcoins запленети во врска со федералната, граѓански и управни предмети. Монетите се во вредност од речиси $54 милиони по тековни цени.

Аукцијата од страна на Министерството за правда на агенцијата ќе се одржи во текот на шест-часовниот период на Jan. 22. На Bitcoins ќе бидат понудени за продажба во 11 блокови, од кои најголема ќе содржи 813 Bitcoins. Учесниците се бара да се направи депозит на $200,000, Агенцијата вели во изјавата од четвртокот.


Сенатот на САД да се одржи состанок разговара cryptocurrencies

САД. финансиски услуги комисија на Сенатот ќе одржи расправа следниот месец со врвот на регулаторите на пазарите на земјата да разговараат Bitcoin во услови на растечка загриженост во врска со cryptocurrencies ризиците претставува на финансискиот систем, лице со директен знаење на предметот, изјави за Ројтерс.

Сенатот банкарски комитет ќе се сведоштво од стокови иднина тргување комисија претседател Кристофер Џанкарло и претседателот на Комисијата за хартии од Џеј Клејтон во почетокот на февруари, вели изворот.


Русија измени законот cryptocurrency: Само одобрени размена дозволено

Русија Министерството за финансии ќе направи дополнување на законот за легализација cryptocurrency, кои само ќе им овозможи тргување со средствата на одредени “официјален” размена.
Заменик-министерот за финансии Алексеј Moiseyev изјави RNS.

На листата на официјални размени се уште не е одобрен, тоа се уште се “дискутираше”.

Moiseev увери дека Министерството не сакаат да се ограничи трансферот на постоечките крипто валута, но се очекува да се стави “некој вид на рамка ".

“Кој има крипто-валути, на ништо нема да биде. Но за купување и продажба на некој начин ќе бидат стандардизирани. Општата идеја е дека тоа ќе биде потребно да се купуваат и продаваат средства за официјални размени и ова ќе биде прогласен, легализирана.”
Алексеј Moiseyev – Заменик-министерот за финансии

Министерството за финансии го претстави нацрт-регулативата на Крипто-валута во декември 2017, документот ќе биде доставен до Државната дума во февруари 2018. Министерството смета дека крипто-валути треба да се сметаат за сопственост, а не пари, и рударството – потпаѓаат под дефиницијата на деловни активности со посебни даноци.


blockchain Вести 11 јануари 2018

Арканзас добива првата Bitcoin банкомати

во Арканзас’ највисоката зграда се наоѓа на првиот Bitcoin машина во државата.

Машината го привлече вниманието од ноември, кога беше поставен во агол продавница, а повеќе на приземје од 40-приказна Симонс кула во центарот на градот Little Rock.

“Сум добил многу нога сообраќај со него,” вели магазин менаџер Кони Дејвис.

Машината е во сопственост на слобода на монетата Inc., кој има канцеларија во близина на Симонс кула.

Крис Свини, ко-основач и главен извршен директор на слобода на монетата Inc., и K.C. Surrett, претседател и главен финансиски директор, рекоа дека планираат да се инсталира 10-15 повеќе машини во северозападниот дел на Арканзас, Fort Smith, JONESBORO и други области на метрополите во Арканзас.

“Мислам дека популарната консензус е дека фјучерси тргување стабилизира цената,” Свини рече.

“Тоа е како легитимни како што е нашата U.S. валута,” Рече Duszota, локален Арканзас човек, клиент Bitcoin банкомат кој беше интервјуиран на местото на настанот.


Јужна Кореа: Не планира да ја забрани cryptocurrency

Оваа недела, неколку мејнстрим медиуми објавија дека Владата на Јужна Кореја планира да ја забрани cryptocurrency тргување. Тоа, секако, не е случај, како законот ќе треба да помине конгрес прво, пред да може да се земе во сила.

Како што е направено од декември 13 на 2017, Јужна Кореја Министерството за е само подготвува закон со кој ќе се затворат одредени cryptocurrency размена. Тоа не планира да ја забрани cryptocurrency тргување со краткорочни.

Ако владата на Јужна Кореја за цел да се забрани cryptocurrency тргување, тоа би го направиле тоа во декември 13, наместо ослободување различни регулаторни рамки кои се вклучени забрана за странци тргување cryptocurrencies.

CCN откри четири големи регулаторни рамки на Владата на Јужна Кореја се очекува да се имплементира од јануари 20:

– Спречување ненавикнал инвеститори од кои се занимаваат со загуби преку високо испарливи cryptocurrencies.
– Спречување на строго регулирана cryptocurrency размена од работа како шпекулативни платформи за ненавикнал инвеститори.
– Барање за банки и размена да се обезбеди малолетни инвеститори и странци може да се отвори трговски сметки на cryptocurrency размена.
– Привремено да го суспендира институционални инвеститори и мало инвеститори да инвестираат во cryptocurrencies.

Јужна Кореја Министерството за стратегија и финансии нагласи дека не се согласува со предлогот на Министерството за правда.
"Ние не ги делат истите ставови како на Министерството за правда на потенцијален забрана размена cryptocurrency,", Рече MSF.

очигледно, предлогот на cryptocurrency тргување забраната не е завршена, па дури и договорени од страна на Јужна Кореја Министерството за стратегија и финансии.


blockchain Вести 11 јануари 2018