blockchain Вести 11.10.2018

Zaif размена обелодени планот наплата за $ 60 милиони крипто пробие

Техника Бирото, фирмата зад јапонски крипто размена Zaif, го откри планот за враќање на средствата да се компензира корисници по $60 милиони пробие што се случи на платформа минатиот месец. Техника Бирото соопшти дека потпиша договор со Fisco - јавно наведени инвестициска фирма во Јапонија - за пренос на бизнисот на Zaif да Fisco Cryptocurrency Размена.

ранливи, моментално еден од 16 лиценцирани размена крипто во Јапонија, доживеа пробие на септември. 20 кога некои $60 милиони за cryptocurrencies доби украдени, вклучувајќи ги и речиси 6,000 Bitcoin. Како дел од договорот за трансфер на дејноста, Техника Бирото рече Fisco ќе продолжи процесот за обесштетување на клиентите, кои ќе ги користи своите Bitcoin да го вратат на корисниците кои ги загубија крипто средства. Техника Бирото, по што, тоа ќе го распушти девизниот cryptocurrency бизнис и укинување на дозвола регистрирани во Агенцијата за финансиски услуги, регулатор на Јапонија финансискиот пазар.


Bitcoin sidechain “течни” оди во живо

3 години во изработка, Првиот sidechain Bitcoin е “течни” е сега живеат. Започна со Blockstream, Течност е веројатно повеќето напредни имплементација на технологија наречена sidechains кој долго време е светиот грал за Bitcoin кодери (Но она што се воведуваат од денеска може да биде ублажена верзија на оригиналниот “trustless” визија). уште, тоа не се разредува можностите на она што компанијата, основана од страна на врвот со отворен код кодери Bitcoin во 2014, создаде. Изградена надвор од живеат blockchain, Течни сега ќе се користи за пренос на големи количини на трансакции со поголема брзина за неколку од најголемите компании Bitcoin е.

Денес е пресвртница како што мрежата е конечно отворање за сите партнери Blockstream е да се користи на главната мрежа Bitcoin е, тоа е, за вистински трансакции. Blockstream COO Самсон гримаса вели “Ова ќе го зајакне Bitcoin екосистем поради тоа што може да се тргува повеќе безбедно и брзо… Тоа е подготвен за комерцијална употреба. Во оваа точка, тоа е само прашање на добивање размена да се интегрираат… Тоа потенцијално ќе се transacting милијарди долари на Bitcoin на ден.”

На повеќе техничко ниво, размена претвора во својата Bitcoin “LBTC” - течноста Bitcoin знак - кој е врзан за вистинската Bitcoin. Откако испратени таму, размена можат да се движат пари околу безбедно и многу побрзо отколку на главната Bitcoin синџир. Згора на тоа, во наредните недели, Blockstream ќе биде ослободување на паричник специјално направен за Течни трансакции. Плус, Bitcoin паричник GreenAddress на компанијата веќе поддржува Течни. хардвер провајдери паричник Леџер и Trezor ги обелодени плановите за усвојување на технологија, исто така,.


Харвард, Стенфорд, & МИТ донации инвестираат во средства за криптографија

Барем 5 големи образовни институции, вклучувајќи Универзитетот Харвард, Универзитетот Стенфорд, Масачусетс Институтот за технологија, Dartmouth колеџ, и на Универзитетот на Северна Каролина имаат секоја инвестирани во најмалку еден cryptocurrency фонд преку своите донации.

овие 5 универзитет донации имаат инвестирано десетици милиони долари во овие средства, кои за возврат се инвестира и во физичка cryptocurrencies и еднаквост во cryptocurrency компании. Информации новинар Џон Виктор објасни: "Потегот на донации во средства кои директно ќе се обложи на cryptocurrencies сигнализира голема промена во инвеститорот расположение кон класа на средството, во истиот начин на кој институции во текот на изминатата деценија стана се повеќе подготвени да инвестираат во приватниот технолошки компании. Поддршка од таков внимателно следени институции може да помогне провери cryptocurrencies, кои се уште се смета за премногу ризично од страна на многу институционални инвеститори. "


blockchain Вести 11.10.2018


Bitcoin картички


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *