blockchain Вести 11.09.2018

Канада е првата & само регулирани започна Bitcoin фонд

прва регулирана Bitcoin фонд на Канада доби статус на заеднички фонд. Додека САД ДИК се уште се работи на фондот Bitcoin, Канада веќе го направи тоа преку усвојување на Bitcoin фонд, овозможувајќи им на акредитирани инвеститори да се направи инвестиција во Bitcoin преку нивните пензиски заштеди план и се ослободени од данок штедни сметки меѓу другите.

Квалификувани инвеститори здобијат со изложеност на БТК преку FBC Bitcoin Фондовите, но без всушност да се здобијат со, продавница, и управување на основните Bitcoin. Марк ван дер Chijs, ко-основач и ЦИО на првиот блок изјави: "Со ова остварување, ние продолжуваме да им помогнам на Канада напред како светски лидер во регулирани blockchain и cryptocurrency инвестиции возила. Нашата цел е да се направи инвестиции во класата на дигитални валута средства подостапна…"Консензусот е дека се ослободени од данок изложеност на добивки Bitcoin е навистина голем чекор за криптографија.


Nasdaq испитувања нова алатка да се предвиди движењето на цената на криптографија

Nasdaq може да биде на врвот на давање на институционални инвеститори аналитичка работ на тргување стотици крипто средства. Според едно лице запознаени со плановите на компанијата, берзата во САД се подготвува да додадете алатки за предвидување на движењето на цените на крипто средства на своите Hub и анализатор. на центар, започна минатата година, се базира на машина за учење и Обработка на природни јазици (НЛП) способности да се анализира преку социјалните медиуми и други алтернативни извори на податоци за да им даваат на инвеститорите подобар начин да се процени движењето на пазарот.

до денес, Центар за аналитика се фокусира на традиционалните средства, но додавањето на крипто се чини дека е уште еден сигнал за зголемениот интерес на Волстрит во зародиш сектор. Бил Dague, главата на алтернативни податоци Nasdaq е, кажа “со оглед на богатството на интерес, Ние сме истражување на бази на податоци поврзани cryptocurrency.” Изворот, кој работи со Nasdaq на напор, беше решителен, велејќи дека новата функционалност за криптографија во моментов се бета тестира пред лансирање насочени за ноември. Услугата ќе се обезбеди чувство на некои 500 крипто средства, и дека е потребно на три Фронт пристап во својата анализа, гледајќи фонд тече преку паричници, податоци од размена и социјалните медиуми. “Има на социјалните медиуми расположение дел, па примената на машина за учење и НЛП, кој ќе започне со Твитер и може да вклучува StockTwits а потоа на крајот можеби Reddit,” вели изворот.


ММФ советува против криптографија како законско платежно средство во Маршалските Острови

Меѓународниот монетарен фонд ги советуваше против Република Маршалските Острови’ план за воведување дигитална валута како втор законско платежно средство заедно со американскиот долар. Маршалските Острови - далечински синџир на острови во централниот Тихиот - донесе закон за ова прашање во февруари, со цел на планирани “суверена” cryptocurrency за зајакнување на локалната економија и да се спротивстави на зголемување на ризикот на нацијата станува исклучени од глобалниот финансиски систем.

Сепак, по период на консултации со претставници од островите, ММФ објави хартија во понеделникот советува против овој потег. Според весникот, економија Маршалските Острови е сега “високо зависна” на надворешна помош, додека земјата се соочува со постојани климатските промени и природните катастрофи. Единствената домашна комерцијална банка, во земјата сега е “изложени на ризик од губење на својот последен американскиот долар коресподентски деловен однос со седиште во САД банка,” поради затегнати due diligence во финансиските институции во U.S.


Пријави Kraken Дневен пазар за 10.09.2018

БТК
$6,281
↓ 1,58%
$53.6M
ЕТХ
$194.6
↓ 3,42%
$29.7M
XRP
$0.2654
↓ 6.63%
$4.39M
EOS
$4.96
↓ 3,13%
$2.9M
BCH
$463.09
↓ 5,12%
$1.79M
ЦРТИЧКА
$201.2
↑ 2,46%
$1.15M
XMR
$104.78
↓ 2,97%
$1.1M
LTC
$53.65
↓ 4,35%
$1.04M
Дуждовата
$0.0065
↑ 12,4%
$1.04M
Ushdt
$1.00
↓ 0,21%
$944,014
ETC
$11.10
↓ 3,23%
$663,394
XLM
$0.1875
↓ 4.46%
$581,460
Зец
$117.6
↓ 3,96%
$353,201
милиони
$10.96
↓ 5,44%
$184,270
REP
$13.98
↓ 7,66%
$137,624
GNO
$30.0
↓ 0,83%
$60,229

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$99.7M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 11.09.2018


 

Студената Паричник

 

 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *