blockchain Вести 11.05.2018

Банката на Канада да се користи веднаш blockchain за решавање на хартии од вредност

најновите “проектот Jasper” blockchain испитувања покажале дека дистрибуирани книги се ефикасни во автоматизирање на населби хартии од вредност во реално време, според Банката на Канада и двајца партнери на “интегриран порамнување на хартии од вредност и” проект.

Гери Gaetz, претседател и извршен директор на плаќања во Канада, беше цитиран:
“Ова покажува дека тоа е можно да се испорача плаќања на начин што никогаш не е направено порано – со директно префрлување пари од купувачите да продавачи, што резултира со инстант населби.”


Кореја размена Upbit рација од страна на обвинителите

Обвинителите во Јужна Кореја, наводно, извршила претрес во најголемата размена cryptocurrency во земјата, UPbit. Инспекторите од обвинителите’ канцеларијата на Сеул претрес во седиштето на размена на 10 мај.
UPbit е осомничен за измама за наводна продажба на cryptocurrency на клиентите дека тоа всушност не се одржи, според извештајот.
обвинителите’ канцеларија изјави: “Имаме обезбедено хард дискови и сметководствени книги преку конфискација. Анализа се очекува да потрае неколку денови.”


Huawei вклучува Bitcoin паричник стан во својата App Store

Корисниците на Huawei телефони ќе биде во можност да ја преземете Bitcoin паричници на нивните уреди за прв пат почнувајќи од петок.

Huawei, производител трет по големина мобилен телефон во светот, е ослободување на Bitcoin паричник BTC.com во својата AppGallery, Според Алехандро де ла Торе, потпретседател на бизнис операции BTC.com е.

Тој рече дека AppGallery ќе биде пре-инсталиран на сите нови Huawei телефони.

Овој потег, најверојатно, ќе имаат најголемо влијание во кинескиот пазар, каде Huawei е најголемиот мобилен телефон продавачот. Владата блокови кинескиот Продавница Андроид на Google Play и некои делови од iTunes на Apple, ограничувањето на пристапот до апликации како BTC.com е. Додека Кина го затвори cryptocurrency трговски платформи, луѓе се уште може да поседуваат виртуелни валути.

"Тоа е добра можност да се сместат во кинескиот пазар,", Рече де ла Торе, во телефонското интервју. "Употребата на безготовински плаќања со апликации е многу голем и традиционалниот банкарски систем е во недостаток, па таму е добра употреба случај за крипто исплати да расте таму. "


blockchain Вести 11.05.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *