blockchain Вести 10 јануари 2018

Метатрон ослободува платформа cryptocurrency трансакција

Метатрон, технологија пионер во областа на забрзана објавување на преку 2000 апликации е задоволство да го објави излегувањето на BitMeet ™, платформа cryptocurrency трансакција со цена за следење и локација услуги на располагање сега на Google Play.

карактеристики Bitmeet ™ ОК вклучуваат разговор, локациите на корисниците кои сакаат да купуваат и продаваат cryptocurrency, цените, пазарот капа, најновите вести и многу повеќе. Сега на располагање на Google Play, ние очекуваме тој да биде ослободен за iOS уреди во блиска иднина.

"Нашата cryptocurrency платформа Bitmeet ™ ќе им помогне на реализација на масите од оковите на централизирано фиат банкарство, создавање на нова генерација на блискост на потрошувачите и појавата на вистински капитал пазари врз основа на ниво на полето за играње,", Рече извршниот директор на Џо Метатрон Riehl.


Direxion, ProShares, VanEck повлече Bitcoin ЕТФ поднесоци

Direxion, ProShares и VanEck беа меѓу малкуте на ЕТФ издавачите кои се повлекоа поднесоци да започне Bitcoin ETFs на барање на U.S. регулатори.

На поврзани со белешка, ДИК бара влез на предложените измени правила од страна на Чикаго опции на вашиот форум берза (CBOE) кои би можеле да се овозможи размена на листата до четири Bitcoin ETFs. CBOE беше првиот оператор размена во U.S. да се воведе иднина врз основа на дигитална валута, имаат направено така минатиот месец.

Волку далеку, Нема размена со кои се тргува на производи поврзани со дигитални валути се одобрени од страна U.S. регулатори.


Голдман Сакс: Во теорија Bitcoin може да биде легитимна форма на пари

Bitcoin може да биде легитимен и широко распространета форма на пари, но, главно, во теорија, за сега, според Голдман Сакс стратези.

“Широката употреба на доларот надвор од САД - и целосна dollarization во некои земји - укажува на тоа дека веќе е побарувачката за меѓународно прифатен медиум на размена и чување на вредност,” рече Зак Pandl и Чарлс Himmelberg Голдман во една белешка во средата.

Во тие земји и делови на финансискиот систем во кој традиционалните услуги на пари не се соодветно обезбедени, Bitcoin (и cryptocurrencies поопшто) можат да понудат одржливи алтернативи.

на пример, Bitcoin тома размена бележи раст во Кина, откако земјата започна стегање долу на одлив на капитал во 2016.
Во таа смисла,, постои побарувачка за Bitcoin како форма на пари да се направи трансакции. Но, како дел од валута портфолио, cryptocurrencies се “повеќе во согласност со класичен шпекулативен балон,” стратезите вели. Тие истакнаа дека Кореја и Јапонија доминира Bitcoin тома размена, но исто така се земјите со стабилни монетарни системи.

Реалноста е дека cryptocurrencies се уште имаат голема регулаторна бар да се расчисти во повеќето места, стратезите вели. Да се ​​започне со, владите не можат да ги пратите на кој е плаќање или примање на дигитални валути.

Голдман Сакс наводно, се подготвува биро cryptocurrency тргување.


blockchain Вести 10 јануари 2018

масло поддржани cryptocurrency Мадуро е одбиена од страна на парламентот на Венецуела

Опозицијата се кандидира парламентот на Венецуела во вторникот забранетата на cryptocurrency "Петро" промовиран од страна на социјалистичкиот претседател Николас Мадуро, нарекувајќи го обид илегално да хипотека нафтени резерви на земјата не располагаат со готовина.

Мадуро во петокот рече дека неговата влада ќе издаде речиси $6 милијарди Петрос како начин да се подигне цврста валута и да се избегне финансиски санкции наметнати од страна на Вашингтон.

Cryptocurrency експерти велат дека лошото управување на сопствената економија Венецуела, во комбинација со историски недостаток на почитување на владејачката Социјалистичка партија за правата на приватна сопственост, најверојатно ќе ја напушти инвеститори незаинтересирани за стекнување Петрос.

"Ова не е cryptocurrency, ова е напред продажба на нафтата од Венецуела,", Изјави законодавецот Хорхе Millan. "Тоа е наменска за корупција".

Мадуро рутински ги игнорираат законодавниот дом, бидејќи неговата партија изгуби контрола на тоа во 2016, и провладините Врховниот суд го собориле речиси секоја мерка помина од тогаш.

Мадуро се надева дека тоа ќе послужи како механизам за плаќање за странски добавувачи и да нема доцнење на плаќањата кои се одгледуваат посериозна од санкции отиде во место.


Том Ли фонд Trat е: Bitcoin лесно може да се зголеми двојно во 2018

Еден од најголемите Bitcoin бикови Волстрит вели cryptocurrency можев “лесно двојно” или дури и тројно во 2018.

“Дури и врз основа на прилагодени ризик, Мислам дека Bitcoin се случува да се лесно да се надминуваат на S&P,” Ли рече во вторникот на CNBC е “Фјучерси сега.” “На долгорочна основа, Најлесен начин да се погледне во Bitcoin е како замена или артикли од вредност,” тој рече. “Па како Millennials се открие и да генерираат приходи, тие се случува да го користите како замена за злато.”

“Ако Bitcoin добива 5 отсто од пазарот на злато, тоа е околу $ 50.000,” тој додаде. Тоа е повеќе од 200 процент се движи од каде што во моментов Bitcoin е трговија.

Во близина на рок основа, Ли очекува Bitcoin да бараат враќање на декемврискиот висок. “Сметаме дека до средината на-2018, ние си оди за да биде дел од патот таму, и тоа е причината зошто ние се [Bitcoin да $20,000],” тој рече. “Ако Bitcoin всушност може да се зголеми блиску до тоа $20,000 ниво во првата половина на оваа година, Мислам дека во втората половина на 2018, ние ќе ја видите потег поголем од оној,” Ли рече. “Па мислам дека Bitcoin е уште нешто што треба да ги поседуваат во текот на годината.”


blockchain Вести 10 јануари 2018