blockchain Вести 10.10.2018

Канадскиот размена крипто судири со банката повеќе од $ 22 милиони во замрзнатите фондови

QuadrigaCX, најголемата размена cryptocurrency Канада е одбиен пристап до CA $ 28 милиони од своите фондови со седиште во канадски Кралскиот банка на стопански комори (CIBC) од јануари 2018. Компанијата, со седиште во Ванкувер реагираше жестоко откако банката одлучи да ги замрзне неколку сметки управувани од уплатата е Квадрига.

The Globe and Mail објави дека CIBC замрзна сметките по својата неспособност да ги утврди вистинските сопственици на средствата и побарала од судот да се земе поседување на средствата во прашање. Документ суд цитира платформа за тргување, барајќи од судот нема да доведе до она што го опиша како “непотврдени и незавидна претпоставка дека трансакциите се дискутабилни.”


ММФ прашања предупредување над Bitcoin и крипто “брз раст”

Меѓународниот монетарен фонд ја предупреди “брз раст” на Bitcoin и cryptocurrency средства може да се создаде “нови пропусти во меѓународниот финансиски систем,” како банки во светот се прилагоди на последните Bitcoin и blockchain бум. Bitcoin и cryptocurrencies, вклучувајќи Litecoin и други, се испитуваат од страна на традиционалните финансиски систем да се измери како тие би можеле да се интегрира како и инвестиции алатки и начини да се движат пари преку границите брзо и евтино.

“Cybersecurity прекршувања и сајбер напади врз критична финансиска инфраструктура претставува дополнителен извор на ризик, бидејќи тие може да го поткопа прекугранични платежни системи и да ја наруши протокот на стоки и услуги. Продолжи брзиот раст на крипто средства може да создаде нови пропусти во меѓународниот финансиски систем,” според најновиот извештај на Светскиот економски преглед на фондот, од денес.


Централната банка во Сингапур ќе им помогне на крипто стартап отвори банкарски сметки

На монетарната власт на Сингапур (НО), централната банка на градот-држава, работи за да се обезбеди cryptocurrency стартап добие домашниот банкарски услуги како дел од напорите на земјата за да се поттикне развојот fintech.

Рави Менон, Управниот директор на институцијата, рече дека централната банка се обидува да “донесе на банките и cryptocurrency fintech стартап заедно за да се види дали има некои разбирање тие можат да стигнат… Природата на овој бизнис е малку поинаква, така што банките може да треба да се вработат други начини на кои тие може да се воспостави искрен.”


Coinbase сигурни лиценца јапонската размена крипто пристигнуваат во 2019

Висок претставник на извршната власт на САД врз основа на размена на криптографија Coinbase рече дека е убеден фирмата ќе добијат дозвола за работа во Јапонија следната година, дури и кога регулаторите во земјата се засили контролата на крипто размена.

Мајк Lempres, Шефот политика директор на Coinbase, рече дека процесот на добивање на лиценца “оди добро” со Агенцијата за финансиски услуги. Тој додаде дека компанијата е “посветена на добивање го сториле тоа [кој ќе] да биде во 2019 година… Јапонската влада е повеќе фокусиран на безбедноста, што е добро за нас.”


blockchain Вести 10.10.2018


 

Студената Паричник


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *