blockchain Вести 10.08.2018

WeChat испитувања blockchain фактурирање за побрз поврат на трошоците на компанијата

Технолошкиот гигант Tencent мисли blockchain може да го забрза надомест на трошоците за вработените во компанијата и тоа е trialing функција на својата WeChat апликација за да го прават токму тоа. Tencent е тестиран на апликација во еден локален ресторан во Шенжен, Кина, каде што корисникот плаќа на сметка преку постоечките услуги исплати WeChat исплата.

Хранејќи податоците за плаќањето над своите blockchain платформа на работодавачот на корисникот, ресторан и локалното оданочување орган Шенжен, Tencent, рече одложувања вообичаено се среќаваат преку стандарден процесот на приговори се елиминираат. Имено, ова ја намалува застапеноста на фалсификувани сметки кои се малку честа појава во Кина како средство за затајување данок. Tencent, рече со ставање на процесот на издавање на следат blockchain, тоа ќе обезбеди даночни власти со хартија даночен систем преку кој може да се следат на циркулацијата на приходи.


Сингапур VC фирма започна $ 10M посветен cryptocurrency фонд

Сингапур капитал фирмата Голден Гејт партнерства е подигнувањето она што се чини дека е во Југоисточна Азија “првиот посветен VC cryptocurrency фонд” со $10 милиони евра во капитални инвестиции. Именуван LuneX партнерства, Фондот ќе видите “ласерски-како фокус” на cryptocurrency & blockchain простор, со инвестирање во рана фаза стартап вклучувајќи криптографија размена.

Основачки партнер Kenrick Drijkoningen рече: "Ние ги видите blockchain како основни технологија, на исто ниво со или евентуално надминување на Интернет во вознемирувачки потенцијал. Токму сега оценки имаат слезе на повеќе разумно ниво и на индустријата се движи од пионери до почетокот на adopters, што е одлично време да почнат да инвестираат. "Надвор cryptocurrency размена, Фондот, исто така, ќе има за цел стартап осмислување практични решенија за притвор & барања за безбедност на крипто сектор, на пример "институционална услуги" ќе бидат насочени.


Светската банка & Австралија CommBank да ги издаде првите blockchain обврзници

Групацијата на Светска банка соработува со Комонвелт банка на Австралија (CommBank) за издавање на обврзници во текот на blockchain. CommBank, еден од “Биг 4” комерцијалните банки во Австралија, рече дека тоа доби мандат од Светска банка да се организираме на издавање на обврзници, кои ќе бидат креирани, пренесуваат и успеа преку blockchain платформа.

технологијата, веќе развиени од страна на во-куќа blockchain лабораторија CommBank е, има за цел да имаат клучни страни во процесот на издавање на обврзници, како инвеститори и банки да бидат вклучени јазли во дистрибуирана мрежа. Капитал за обврзници може да се зголеми и извршена поефикасно. наводно, Светската банка издава $50 милијарди долари во обврзници, секоја година да се намали сиромаштијата и да се подобри одржливоста на светот пазари. Денис Robitaille, ЦИО на Светската банка, кажа “Овој пионерски обврзници претставува пресвртница во нашите напори да научиме како да ја советува нашите земји клиент за можностите и ризик дека непушачите технологии нудат како ние се стремиме за постигнување на целите на одржлив развој.”


Cryptocurrency ќе го сочинуваат 5% на САД да инвестираат во 2019

Традиционалните инвестиции, како што недвижности, акции и државни обврзници се уште може да се омилени меѓу инвеститорите во САД, но за криптирање не треба да се потценува како што привлече речиси колку интерес како ETFs. Според истражувањето направено од страна на Харис анкета во име на американскиот Институт за CPAs, меѓу 35% од Американците кои во моментов се инвестира или планираат да го сторат тоа во 2019, cryptocurrencies ќе претставува 5% на нивните инвестиции микс. Ова во споредба позитивно на размената-тргуваат фондовите кои ќе се состојат 8% на портфолијата.

Според истата студија, блиску до 50% од возрасните во најголема економија во светот, имаше малку да нема разбирање на cryptocurrencies. Претседателот на Националниот КПД Финансиска писменост Комисијата на AICPA, Грег Антон, понудени совети: "Пред Американците ги инвестираат своите тешко заработени пари, важно е да се преземе контролата на својата финансиска иднина и да се направи некои истражувања ... А добро истражуван и правилно диверзифицирано портфолио која одговара на толеранција на ризик на инвеститорите ќе им даде доверба да остане фокусирана на долгорочна стратегија и да се заштити од искушението да го продаде во текот на краткорочните терминот цена нишалки. "


blockchain Вести 10.08.2018

One comment

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *