blockchain Вести 10.07.2018

100+ трговците ќе можат да молња мрежа судење Bitcoin е преку CoinGate

Трговци сега се еден чекор поблиску да биде во можност да го прифати Bitcoin исплати преку молња мрежа.

стартување обработка на уплатата CoinGate започна пилот-програма која ќе ви овозможи 100+ трговци на судење молња-от верзија на својот сервис.

Како и со стандардната услуга CoinGate е, компанијата ќе се справи со крипто-за-фиат размена. дополнително, новиот пилот е во корист на покривање на средства треба да се изгуби на трошоците поради раната фаза на природата на софтверот, Молња имплементации сега се во голема мера е во бета.


Република инвестициска банка подигање на $ 100 милиони за blockchain фонд

Бенсон Oak, инвестициска банка со седиште во Прага, Чешка република, објави дека е подигање $100 милиони долари за да започне инвестициски фонд посветен на израелскиот пазар и преземање фокус на blockchain стартап.

нови инвестиции рака на, наречен Бенсон Oak партнерства, веќе обезбедени $25 милиони евра и има за цел да се постигне $100 милиони цел до крајот на 2018.

Според Бенсон Oak партнерства’ веб-страница, фондот ќе бидат заинтересирани првенствено во blockchain стартап потрошувачки производи или создавање платформи кои овозможуваат развој на заедницата, сите во обид да ја зголеми употребата blockchain е на потрошувачите на ниво.


Банкор оди офлајн Следниве нарушување на безбедноста

Крипто платформа за размена банкор помина присутен по “нарушување на безбедноста” што се одржа во понеделникот наутро.

Загубата од секира се пријавени да биде $ 23,5 милиони.

Банкор го објави на Твитер дека неговата платформа е присутен сега.


Велика Британија чувар поздравува првиот крипто стартап на регулаторните песок

За прв пат финансиски регулатор на Велика Британија, Финансиската однесување орган, е директно признавајќи ги потенцијалите на стартап blockchain поврзани со давање на песок-пристап до 11 blockchain и дистрибуирани Леџер компании технологија поврзани со.

Регулаторот вели:

“Ние го прифатија голем број на фирми кои ќе биде тестирање на претпоставки кои се однесуваат на cryptoassets. Ние сме заинтересирани да се испита дали, во контролирана средина, потрошувачот бенефиции може да биде донесено додека ефикасно управување со поврзаните ризици.”

регулаторните песок на FCA беше лансиран во јуни 2016 со цел да се овозможи на претпријатијата да се тестира “иновативни производи, услуги, бизнис модели и механизми за испорака” на пазарот со привремена дозвола FCA е.


Банките во Јужна Кореја имаат $ 2B во криптографија, сметаат дека новите средства класа

Комерцијалните банки во Јужна Кореја може да биде нахакан на cryptocurrencies, сопственик повеќе Bitcoin дури и од најголемите домашни размена.

Според излез Јужна Кореја вести, Јонхап, финансиски институции во земјата имаат речиси $2 милијарди долари од cryptocurrencies.

Сумата е еквивалентно на само 8% од вкупните депозити во сопственост на Јужна Кореја брокерски куќи, кои се во вредност 26 трилиони победи. Сепак, тоа е се изјасниле дека процентот се зголемува, а просторот се смета за “новите средства класа.”

дополнително, Shinhan, на 2-ри по големина банка во Кореја, има развиено Bitcoin свод за своите клиенти.


Пријави Kraken Дневен пазар за 09.07.2018

БТК
$6,699
↓ 0.86%
$27.6M
ЕТХ
$476.0
↓ 3,07%
$20.3M
EOS
$8.12
↓ 6.99%
$2.51M
BCH
$742.09
↓ 3.28%
$2.45M
ETC
$18.44
↓ 0,32%
$2.25M
XRP
$0.4753
↓ 2.12%
$2.24M
REP
$35.06
↑ 1,95%
$1.3M
XMR
$137.13
↓ 1.11%
$1.21M
LTC
$81.28
↓ 3.62%
$1.13M
XLM
$0.2091
↓ 2,80%
$732,877
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$372,651
ЦРТИЧКА
$232.7
↓ 5.14%
$319,740
Зец
$169.2
↓ 3.72%
$190,254
GNO
$49.2
↓ 5.77%
$39,042
ICN
$0.671
↓ 3.76%
$14,776
милиони
$27.47
↓ 1,29%
$14,744

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$62.7M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 10.07.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *