blockchain Вести 10.05.2018

NASDAQ началникот: Крипто е вистинскиот чекор во просторот на валута

главен извршен директор Насдак Adena Фридман зборуваше за cryptocurrency на најновата епизода на CNN подкаст шеф Датотеки, Фридман вели дека cryptocurrency се чувствува како "право следниот чекор во просторот на валута", бидејќи "глобализиран механизам за плаќање" е природен одговара за прекугранична дигиталната економија.

Таа рече: "Како што се развива и кои од cryptocurrencies може или не може да биде оној што на крајот се добива прифатија, Мислам дека навистина жирито се уште е надвор за тоа. Но, јас не мислам дека идејата за повеќе глобализиран плаќање механизам кој е поефикасен од она што го имаме денес им овозможува на пари за да се префрли во сите земји и, секако, поддржува интернет економија ".


Тргување апликација Robinhood покренува дополнителни $ 363M да ги прошири своите крипто трговски услуги

САД базирани мобилни тргување апликација Robinhood најави $363 милиони серија круг финансирање D за кои вели дека ќе им овозможи на компанијата да ги прошири своите трговски услуги cryptocurrency на национално ниво до крајот на 2018.
Според соопштението објавено во четвртокот, круг на финансирање вредности на фирмата во $5.6 милијарди.


De Beers успешно песни дијаманти од рудникот за користење на златар blockchain

De Beers Group денес објави дека успешно го следи 100 дијаманти во синџирот на вредност за време на пилот на нејзината индустрија blockchain платформа, со што за првпат патување дијамант е е дигитално следи од рудникот на мало.

Непроменлива и безбедни дигитални патека е создадена за избор на груба дијаманти миниран од страна на De Beers како што се пресели од рудникот за машина и полирање, а потоа во текот на еден златар. платформата, наречен Tracr, се очекува јавно да започне кон крајот на оваа година.


Крипто инвеститор Мајк Novogratz: Крипто е револуција на луѓето

“Ова е револуција на луѓето,” Мајкл Novogratz на Galaxy Дигитални рече на публиката на Самитот на флуидноста во Бруклин во четвртокот.

Тој рече “Децентрализираната револуција се случува да имаат најголем влијание во смисла на мало, но да се има тоа ќе биде потребно на моќта на инвестирањето на големи институции. Институционалната стадо е на потег,” додавање “Јас сум повеќе нахакан оваа година отколку што беше минатата година.”


Прототип на проектот за приватност “глуварче” развиена од страна на Bitcoin devs

Програмерите надеж дека ќе се донесе на повисоко ниво на анонимност трансакцијата на Bitcoin blockchain имаат изградено прототип за нивните “глуварче” проектот за приватност.

Прототипот однесува на загриженоста дека првичниот предлог на глуварче може да биде изложен на напад deanonymization.


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *