blockchain Вести 09.08.2018

Руски суд издава првиот во ред за cryptocurrency рекламирање

Руската судови сметаат за објавување на Единство Nizhnekamsk, кој циркулира во Република Татарстан, да биде во прекршување на прописите рекламирање. Случајот излезе на суд преку служба на Сојузна анти-монопол & локалниот огранок на поделба на руската централна банка.

Државата тврди дека огласот е во прашање, кои едноставно врши изјава "Инвестиции во cryptocurrency. Bitcoin, Ethereum, Zcash. Монтажа и поставување на рударството фарми ", заедно со телефонскиот број на контактот, трчаше спротивно на законските одредби. "Од смисла на содржината на гореспоменатите реклама, следува дека Ричард Timurovich Blumchen нуди финансиски услуги, и не се консултира оние,"Анти-монопол служба пожали, што резултираше со индивидуални обврзан да плати парична казна за прекршок. http://www.interfax.ru/russia/624465


Australia to see its first solar powered Bitcoin mining farm

An Australian data center operator and its cryptocurrency subsidiary are developing what they describe as the country’s first “behind-the-grid data center” powered by renewable energy. Situated in the coal-mining town of Collie, some 200km south of Perth, the new facility is being developed by data center operator DC Two and subsidiary D Coin and will be powered by a solar farm.

На компанијата изјави дека "Преку обезбедување на кориснички опции ниска цена хостинг специјално направени за cryptocurrency Bitcoin и рударството на глобално конкурентни цени, DC Две & D монети биле во можност да го привлече интересот на локално и на меѓународната заедница за криптографија рударство… Во целосна крипто конфигурација рударство, со користење на почетната 4MW достапноста на напојувањето, центарот за податоци може да рудникот за 650 Bitcoins годишно во вредност од околу $6 милиони врз основа на сегашните стапки на рударството и размена. "Тоа е предвидено да биде лансиран Q1 2019.


cryptocurrency бизнис ГМО заработил $ 2,3 милиони профит во Q2

Јапонски ИТ гигант ГМО пријавени прават оперативен профит од $2.3 милиони евра за својот cryptocurrency бизнис во 2 квартал од оваа година. последниот финансиски извештај на фирмата откри крипто сегмент на компанијата направени $23 милиони во нето приходи. Износот што се создава во крипто сегмент е речиси подеднакво поделен меѓу рударството и размена на бизниси.

исто така,, фирмата се чини дека ги зголеми своите рударски капацитет во 2 четвртина. Компанијата минирани 512 Bitcoins во првиот квартал од оваа година, што е помалку од 528 Bitcoins ГМО минирани во јуни 2018 сам.


Intuit победи патент за обработка на Bitcoin исплати со текстуални пораки

Калифорнија-базирани бизнис & финансиски софтверска компанија Intuit е награден со патент за обработка на плаќања Bitcoin преку текст порака. Деталите за патентот како систем на виртуелни сметки може да им овозможи на две корисниците за пренос на средства со користење на мобилни телефони. Компанијата прв поднесе патент во 2014, кратко време откако започна својата услуга QuickBooks Bitcoin плаќања, процесор трансакција Bitcoin кој мали бизниси може да се користи да се прифати Bitcoin наместо на фиат валути.

Валидација на исплата текстуални пораки може да се направи во голем број на различни начини, како на пример преку “барање лозинка поврзани со сметка на корисникот” со цел за обработка на плаќање. Друга користи говорна пошта понатамошно валидација. Intuit одамна е во потрага во подобрување на пристапот до Bitcoin плаќање процесори. И покрај тоа што започна во QuickBooks 2014, компанијата продолжи развојот на својата исплата платформа, Најскоро партнерството со плаќање на давателите Veem да им овозможи на меѓународните плаќања cryptocurrency.


Пријави Kraken Дневен пазар за 08.08.2018

БТК
$6,332
↓ 8,52%
$142M
ЕТХ
$362.5
↓ 6,96%
$66.5M
XRP
$0.3397
↓ 14,3%
$10.3M
BCH
$594.32
↓ 13,1%
$8.51M
ETC
$15.42
↓ 10,9%
$8.47M
EOS
$5.66
↓ 16,4%
$7.28M
XMR
$96.48
↓ 14,5%
$3.34M
LTC
$63.20
↓ 11,2%
$3.33M
ЦРТИЧКА
$178.4
↓ 10,6%
$2.99M
Зец
$162.6
↓ 11,1%
$2.41M
Ushdt
$1.00
↑ 0,06%
$2.36M
XLM
$0.1993
↓ 15,2%
$2.21M
REP
$23.30
↓ 15,7%
$662,543
милиони
$13.39
↓ 0,22%
$514,463
ICN
$0.571
↓ 2,29%
$269,540
GNO
$37.9
↓ 13,0%
$86,799

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$261M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 09.08.2018

2 коментари

  1. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *