blockchain Вести 09.07.2018

Новите истражувања хартија гледа Bitcoin како мејнстрим начин на плаќање во рок од 10 години

Cryptocurrency Bitcoin и добиле поддршка од истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон, кои велат дигитални валути се подготвуваат за масовно усвојување.

Според весникот со наслов “Cryptocurrencies: Надминување на бариерите за доверба и усвојување” Bitcoin и cryptocurrencies ќе го погоди текови, како начин на плаќање за стоки и услуги во текот на следната деценија.

Трите критериуми истражувачите поставени за усвојување како валута се:

Артикли од вредност: дозволувајќи им на поединци да се направи intemporal избор за тоа кога да ги трошат своите куповната моќ
Медиум за размена: олеснување на размената на стоки и услуги со елиминирање на недостатокот на ефикасност поврзан со размената на економијата
Пресметковна единица: дејствува како мерка за вредност во економскиот систем

Според весникот “исполнување на последните два критериуми ќе бара Bitcoin и други cryptocurrencies да се направи напредок во однос на останатите предизвици како што се приспособливоста, дизајн и уредување.”


Binance донира $ 1M во вредност од крипто на жртвите од поплавите во Јапонија

Во одговор на времето катастрофа што сериозно оштетени Западна Јапонија пред само неколку часа, Changpeng Жао, Главниот извршен директор на Binance изрази сочувство во еден пост на Твитер. Пост, исто така, изјави дека неговата компанија ќе направи донација која е еднаква на вредноста на $1 милиони во следните валути: БТК, БНБ или JPY.

тој напиша на Твитер:

"Нашите срца се излезе на жртви во Западна Јапонија. @binance ќе започне со $1,000,000 донација еквивалент долари или во БНБ, БТК, или JPY. Ние, исто така, ги прашате нашите крипто партнери да ни се придружат и да им помогне на нашите пријатели кои имаат потреба. "


Пријави Kraken Дневен пазар за 08.07.2018

ЕТХ
$491.1
↑ 5,74%
$34.9M
БТК
$6,757
↑ 3.52%
$34.4M
XRP
$0.4856
↑ 4,26%
$3.02M
BCH
$767.26
↑ 5,68%
$2.79M
ETC
$18.50
↑ 5,35%
$2.64M
EOS
$8.73
↑ 4.43%
$2.4M
LTC
$84.33
↑ 5,50%
$1.55M
XMR
$138.67
↑ 5,81%
$958,812
REP
$34.39
↑ 2,05%
$890,199
XLM
$0.2151
↑ 7.44%
$856,147
ЦРТИЧКА
$245.3
↑ 3,57%
$466,545
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$299,276
Зец
$175.7
↑ 3.55%
$278,522
милиони
$27.83
↓ 5,95%
$51,765
GNO
$52.2
↑ 6.60%
$27,027
ICN
$0.698
↑ 4,74%
$25,427

Kraken DIGITAL ASSET EXCHANGE
$85.6M со кои се тргува на сите пазари денес
крипто, евра, долари, JPY, CAD, ГБП


blockchain Вести 09.07.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *