blockchain Вести 09.05.2018

Блумберг започна индекс крипто

Блумберг, заедно со Галакси Дигитални Капитал Менаџмент ЛП, водечка фирма за управување со дигитални средства основана од страна на Мајкл Novogratz, денес започна индексот на Блумберг Галакси Крипто.

Индексот е дизајниран да се следи извршувањето на најголемиот, најликвидни дел од пазарот на cryptocurrency, која обезбедува транспарентен бенчмарк за cryptocurrency инвеститори.

Мајкл Novogratz, Извршен директор и основач на Galaxy Дигитални капитал менаџмент, кажа, "Блумберг Галакси Крипто Индекс носи невиден транспарентноста на пазарите на криптографија.”


Winklevoss браќа поднесе патент за решавање на крипто ETFs

браќата Winklevoss биле награден со патент кој има за цел да се реши размена со кои се тргува производи (ETPs) држи cryptocurrencies.

Компанијата е наведено систем кој може да се изврши трансакции за ETPs држи cryptocurrencies “како што се Bitcoins.”

ETPs, кои вклучуваат размената-тргуваат фондовите (ЕТФ), се еден вид на безбедност чии цени се изведени од други инвестициски инструменти што се врзани за, на пример,. cryptocurrencies.


Австралиската влада додели половина милион долари на blockchain фонд за истражување на

Австралиската влада одвои Ау $700,000 на своите дигитални Агенцијата за трансформација да се истражуваат blockchain апликации во рамките на владините е-услуги.

членки на буџетски документ “Владата ќе обезбеди $0.7 милиони во 2018-19 на Агенцијата за дигитални трансформација да се испита области каде blockchain технологија може да им понуди на повеќето вредност за владини услуги.”


полициското досие патент во Кина за зачувување на докази користење blockchain

Кина Министерството за јавна безбедност разви blockchain систем во насока на повеќе безбедно чување на доказите собрани во текот на полициската истрага,.

истражување рака на министерството поднесе патент за систем за blockchain-базирани што маркерите за времето и продавници податоците доставени до облак, во обид да се обезбеди поголема транспарентност и подесувате доказ постапка таложење.


Колорадо усвои нацрт-законот да се користи blockchain за евиденција и сајбер безбедноста

Колорадо Државниот Сенат донесе закон со кој ќе ги користат blockchain технологија со цел да се сместат државни записи и подобрување на нивната сајбер безбедноста.

Предлог-законот се бара сите Колорадо владини канцеларии да се користат техники blockchain енкрипција, со цел да се заштитат доверливите податоци од неовластен пристап или манипулација.

Предлог-законот се наведува дека blockchain нуди многу решенија во однос на финансиите и “поврзување на општество” од страна на обезбедувањето и детали за трансакции извршени на интернет, додека одржување на висок степен на приватност.


blockchain Вести 09.05.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *