blockchain Вести 08.10.2018

Дубаи да започне blockchain плаќања со државните дигитална валута “emCash”

жителите на Дубаи наскоро ќе биде во можност да се направи исплати за школарината, записи и други набавки на мало со emCash, состојба развиена blockchain-базирани дигитални валута. Првиот официјален кредитно биро на ОАЕ - emCredit - е туркање својата официјална blockchain-енкриптирани државата дигитални валута emCash за пошироко прифаќање од страна на Почнуваме точка на продажба уреди на мало & Владата излозите на продавниците низ Дубаи.

индонезиски компанијата PundiX ќе произведува точка на продажба уреди, и Дубаи fintech ebooc ќе управува со дигитален паричник. Портпаролот на државата поддржани подружница emCredit рече: “Имплементирање на најсовремената технологија, како што се blockchain е клучен приоритет и е обезбедување на бенефиции за нашите граѓани во форма на практичноста и хартии од вредност на клиентите и трговците низ Дубаи.”


Венецуелците принудени да ги користат Петро cryptocurrency да се плати за пасоши

Венецуелците сега се принудени да плаќаат за пасоши со контроверзниот Петро cryptocurrency на земјата. Заменик-претседателот на Delcy Родригез рече на прес-конференција во петокот објавија дека нов пасош ќе чини граѓаните две Петрос, во вредност од износот 7,200 bolivars.

Со тој износ се четири пати повеќе од минималната месечна плата, Венецуелците се соочи со уште потешка задача за добивање патни документи како тие се обидуваат да избегаат од економска и хуманитарна криза во земјата. На ОН вели дека околу 5,000 луѓе дневно ја напушти Венецуела.


Binance да се открие крипто листата такси & донираат 100% во добротворни цели

Binance, во моментов е најголемиот светски размена cryptocurrency по обем, најави дека сега ќе ги открие сите листата такси cryptocurrency и да донираат средства за добротворни цели. Токен проекти кои бараат да бидат наведени на размена ќе продолжи да им биде дозволено да предложат свои листата такси. Размената ниту ќе диктира како такси ниту се наметне минимално ниво на цени.

Имено, Binance соопшти дека ќе донира 100% на листата такси на својата неодамна лансираше добротворна поделба, Фондацијата blockchain спонзорство. исто така,, сите листата такси, кои сега се ефикасно донации, ќе бидат објавени на веб страната на фондацијата, во обид да се зголеми транспарентноста во процесот на листата.


Bitfinex користи ХСБЦ за банкарски услуги

Водечките крипто размена Bitfinex наводно, има добиено банкарски партнер во Лондон врз основа ХСБЦ, на $133 милијарди банкарски гигант кој е 7 најголемата банка во светот. ХСБЦ е прв “соодветна банкарски партнер” Bitfinex има добиено од Велс Фарго во 2017. Ако договорот помеѓу Bitfinex и ХСБЦ може да се одржи во текот на долг рок, се очекува да се донесе на ниво на стабилност на работењето на Bitfinex.

Kasper Расмусен, директор за комуникации на Bitfinex рече дека фирмата не може да коментира за природата на партнерство помеѓу размена и ХСБЦ. "Bitfinex не, и никогаш не, коментира за вистински или потенцијални деловни односи, а тоа не е предмет на промена сега ", изјави Расмусен.


Пријави Kraken Дневен пазар за 07.10.2018

БТК
$6,535
↓ 0,13%
$15.2M
ЕТХ
$222.7
↓ 0,10%
$8.63M
XRP
$0.4697
↑ 0,25%
$6.24M
BCH
$511.29
↑ 1,65%
$913,574
LTC
$57.29
↑ 0,35%
$660,120
EOS
$5.64
↓ 0,18%
$565,629
XMR
$112.29
↓ 0.53%
$336,203
Ushdt
$.99
↑ 0,16%
$329,891
ETC
$10.79
↓ 0,55%
$287,395
XLM
$0.2417
↑ 1,95%
$230,165
Зец
$123.0
↓ 0,85%
$219,137
ЦРТИЧКА
$179.2
→ 0.00%
$211,858
GNO
$21.5
↓ 2.32%
$97,647
милиони
$9.91
↓ 0,70%
$34,525
REP
$12.60
↓ 0.08%
$20,213
ICN
$0.387
↓ 0.08%
$19,609

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$34M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 08.10.2018


 

Hashflare искуства

 

 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *