blockchain Вести 07.09.2018

Врховниот суд на Кина признава blockchain докази како правно обврзувачки

Blockchain сега може да биде легално се користи за да се идентификувате докази во правни спорови во Кина, според Врховниот суд на земјата. Судот објави нови правила во петокот - кои се непосреден ефект - расчистување на различни прашања во врска со тоа како интернет судовите во Кина треба да ги разгледа правните спорови.

Дел од новата регулатива предвидува дека Кина интернет судовите признаваат blockchain како правен метод за чување и автентикација на дигитални докази, предвидува дека страните може да се докаже легитимноста на технологијата што се користи во процесот. Пресудата доаѓа како одговор на неколку прашања кои се појавија од земјата воспостави својот прв интернет суд во Франција минатата година - оној кој се справува со спорови околу интернет-базирани прашања, генерално вклучуваат дигитални податоци.


Австралија надзорно тело да ги применува правилата на крипто размена на пазарот

А врвот австралиски финансиски регулатор навести дека ќе се донесе нов пристап при уредувањето на cryptocurrency размена, како и ги заостри контролата на првичните понуди паричка (ICOs). Во својата корпоративна план за 2018-2022, објавен денеска, Австралиската комисија за хартии од вредност и инвестиции (ASIC) истакна својата области на фокус, која е да се продолжи “следење закани на штета од новите производи” како што се ICOs и cryptocurrencies.

понатаму, за 2018 и 2019, ASIC рече дека тоа се развива нова рамка со која ќе се применува “принципите за регулирање на пазарот на даватели на инфраструктура за крипто размена” и ќе интервенира каде “постои лоша однесување и потенцијална штета на потрошувачите и инвеститорите.”


Голдман CFO ги негираше извештаите за фирма ditching крипто тргување биро

Претходно оваа недела, Бизнис инсајдер објави дека Голдман Сакс е nixing создавање на тргување биро Bitcoin. Наводно поради регулаторни прашања, како и имаат повисоки приоритети, на пример,. крипто притвор услуги. Сепак на TechCrunch Сан Франциско Наруши конференција, Голдман Сакс "CFO Мартин Чавез тврди дека извештаите за враќање од тргување биро за cryptocurrencies била лажна вест. “Мислам дека еден од прекрасни работи за нас е дека ние се напишани за многу. Никогаш не мислев дека ќе се слушам себеси како се користи овој термин, но јас навистина треба да се опише тој вести како лажни вести.”

Чавез, исто така, забележа како истражување на дигитални средства е нешто што "ќе се развива со текот на времето." Од мај, Голдман Сакс е расчистување Bitcoin поврзани со фјучерс договори, кои се предложени од страна на CBOE и КМЕ. Инаку, банката се уште е во голема мера се размислува за тоа како да се одговори на клиент интерес кога станува збор за виртуелни валути.


Winklevoss браќа победи патент за крипто клучните систем за чување

Крипто размена Близнаци основачите Камерон и Тајлер Winklevoss имаат освоено патент за метод на ладилници вклучуваат клима-gapped компјутери, географски оддалечени сводови, пластични картички и, можеби, папирус. Патентот истакнува план за развој на мрежа на компјутери способен за генерирање на сметки за чување cryptocurrencies или cryptocurrency поврзани со размената-тргуваат производи (ETPs). Како дел од мерката на безбедност, компјутерите ќе бидат изолирани освен кога е потребно за пренос на средства, во суштина делува како уред за ладилници.

Компјутерите ќе генерира овие копчиња за нови сметки, кои потоа ќе бидат поделени во делови и писмени кон надворешен мемориски уред, како на пример флеш диск, CD, DVD или запишано физички излез на ламинат картичка, лист хартија, парче пластика или дури папирус, според документот. Компјутерите ќе имаат пристап до безбедна портал, кои би можеле да, ако е потребно, поврзување на машини за blockchain мрежа со цел за обработка на трансакции, документот објаснува.


Пријави Kraken Дневен пазар за 06.09.2018

БТК
$6,437
↓ 6,95%
$140M
ЕТХ
$224.6
↓ 7.82%
$74.2M
XRP
$0.3003
↑ 3.04%
$10.4M
BCH
$506.65
↓ 5.61%
$4.84M
EOS
$5.08
↓ 6,27%
$4.26M
XMR
$113.61
↓ 3.87%
$3.68M
ETC
$11.64
↓ 4,51%
$3.38M
Ushdt
$1.00
↓ 0,17%
$2.59M
LTC
$56.00
↓ 6.64%
$2.53M
ЦРТИЧКА
$176.3
↓ 4,67%
$1.89M
XLM
$0.1978
↓ 6,73%
$1.53M
Зец
$127.7
↓ 6,00%
$550,693
милиони
$12.02
↓ 11,7%
$315,578
Дуждовата
$0.0049
↓ 0,22%
$291,153
REP
$16.26
↓ 10,2%
$265,130
GNO
$30.5
↓ 3.88%
$50,442

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$250M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 07.09.2018


Студената Паричник

 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *