blockchain Вести 07.08.2018

ДИК ја одложува одлуката Bitcoin ЕТФ до септември

САД за хартии од вредност Комисијата ја одложи одлуката за предложениот Bitcoin ЕТФ, туркање својата конечна определба пред повеќе од еден месец. Со наредба издадена на 7 август, претставници на агенцијата пишува дека тие самите да им даде повеќе време да се изјасни за тоа дали да го одобри она што ќе биде првиот размената-тргуваат производ од ваков вид во САД.

Тоа е, исто така, можеби не претставува изненадување, оглед на тоа што во минатото, ДИК власти го користи законските овластувања на агенцијата да им помогнам назад одлуки за Bitcoin ETFs.


Швајцарската банка Maerki нуди услуги за cryptocurrency фирми

Цирих-базирани приватна банка Maerki Бауман се согласи да формира банкарски партнерство со cryptocurrency фирми, решавање на болка точка за компании кои работат во оваа индустрија. претходно, колеги Цирих институција сокол приватна банка беше највисок профил Швајцарската банка нудат услуги на blockchain компании.

За разлика од сокол, Maerki Бауман во моментов не планира да им понуди на управување cryptocurrency средство или старателски услуги. Банката неодамна објави извештај за cryptocurrencies во кој се вели дека е "внимава" на оваа класа на имот. Од извештајот: "Maerki Бауман се внимава на развојот на овие инвестициски инструменти и соодветните напредокот на регулаторната страна… Maerki Бауман е генерално се подготвени да ги прифатат Средствата добиени cryptocurrencies, било да е тоа преку шпекулативни трансакции или во форма на плаќање примени за услуги или од добивката рударството.”


Шпанската централна банка го подржа cryptocurrencies во новиот извештај

Централната банка на Шпанија, Banco de España, го објави извештајот се наведува дека употребата на дигитални валути, особено кога има дигитална верзија на државата валута, ќе се подобри монетарната политика на земјата. Таа, исто така наведува дека дигитални валути може да помогне во подобрување на постојната финансиска инфраструктура на нацијата.

Генералниот директор за економија на БРО, Galo Nuno, изјави дека употребата на cryptocurrencies ќе има позитивно влијание врз економијата. Во документот, исто така, укажува на тоа дека ако централната банка преминува на blockchain, ова ќе ви помогне да управуваат со каматни стапки и понудата на пари подобро.


Coinbase продолжува Bitcoin купување и продавање во Вајоминг по добивање регулаторно одобрување

Coinbase нуди услуги за жителите кои живеат во државата Вајоминг САД повторно, откако ја обнови дозволата пари предавател во Вајоминг, означување долго чекаше враќање од Coinbase нагло се повлече од државата пред три години. Coinbase го објави во јуни 2015 дека тоа ќе биде скапо и непрактично да продолжи со своите услуги во Вајоминг по државните регулатори појасни компанијата падна под Законот за пари предавател.

Законот бара во тоа време дека мора Coinbase “двојно резерва” државата жители’ средства - што значи држи фиат валути резерви за сите крипто средства кои се чуваат во име на потрошувачите - со цел да се обнови дозволата за пари предавател. Сепак, каубојски држава донесе значајни предлог-законот во март оваа година дека Законот за измени на пари предавател за да обезбеди ослободување на виртуелната валута “cryptocurrency компании во Вајоминг повеќе не се бара да се зголеми двојно задржуваат средства на државните жители.”


Западна Вирџинија нуди на своите земји со право на глас мобилни blockchain

Официјални лица од Западна Вирџинија се носат blockchain-базирани стан мобилен гласање на сите 55 окрузи во државата, во потег има за цел да им овозможи на отсутни гласачи во војската да го дадат својот глас од далечина во изборите во средина на мандатот. Државата тестиран на blockchain стан во мај Дозволени распоредени воени лица и нивните семејства да го дадат својот глас во основното избори.

Во стан е развиен и распоредени од страна на технологија со право на глас при стартување Voatz, кој рече дека технолошки енкодира и продавници податоци на гласачките ливчиња преку децентрализирана мрежа, во обид да се обезбеди право на глас информации се шифрирани и извршена уште веднаш. Тоа, рече, заменик шеф на кабинетот Мајкл кралицата Ворнер рече дека државата ќе ја напушти конечна одлука за поединечни земји без разлика дали тие ќе ги користат во зародиш технологија.


Пријави: Blockchain распоредувања да се спаси банки над $ 27B на годишно ниво од 2030

Една студија спроведена од страна на пазарот интелигенција фирма Џунипер истражување покажува дека со имплементирање на blockchain технологија, финансиски институции да застане за да се генерираат заштеди во износ од над $27 милијарди долари на трансакции прекугранична спогодба од страна на 2030. Врз основа на трансакции на синџир, трошоците ќе се намали за повеќе од 11%.

Во извештајот насловен “Иднината на blockchain: Клучни Вертикална можности & Распоредување стратегии 2018-2030” извештаи на банките кои ги интегрираат blockchain ќе се постигне намалување на трошоците не само во обработка на уплатата и помирувањето, но во трезорското работење и почитување. исто така,, новото истражување идентификувани потенцијалните заштеди за потрошувачите и претпријатијата во различни индустрии, од намалување на надоместоците за дома купувачи да се намали трошоците во трговијата на извозот на храна.


blockchain Вести 07.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *