blockchain Вести 06.08.2018

Индиската држава партнери со Mahindra corp. да изгради “област blockchain”

Државната власт во Индија е работа со мултинационални гигант ИТ услуги за изградба на област во главниот град на државата посветен на blockchain стартап. ИТ одделот на државната власт на Telangana на работи со Техника Mahindra, на јавно наведени фирма со седиште во Индија, кој ќе ја видите две здружување да се изгради она што тие тврдат дека ќе биде прв во земјата “blockchain област.”

област на blockchain ќе зафаќаат површина во Хајдерабад - главниот град на државата - со физички објекти во куќата и се инкубираат blockchain стартап од Индија, како дел од напорите на владата да се унапреди развојот на тек е. двете Telangana & соседната држава Андра Прадеш се истражува blockchain технологија за дигитално rework својата земја регистри & имаат и неодамна почна да се развие blockchain екосистем.


52 Quintillion во секунда: Bitcoin hashrate крши нов рекорд

мрежа hashrate Bitcoin е достигна ново рекордно високо ниво оваа недела, поттикнувајќи охрабрување од индустрија коментатори како техничка поддршка продолжува да расте експоненцијално. Податоците од blockchain (порано Blockchain.info) потврдува дека сегашната hashrate достигна 52 quintillion хашови во секунда.

Како средство за споредба, бројот на зрна песок на Земјата е околу 7 квинтилијарди. Податоците за blockchain потврдува 60% се зголеми во текот на изминатите три месеци. Ова е првпат Bitcoin достигна овој праг во својата историја.


банки Тајланд сега може да се отвори филијали да се инвестира во cryptocurrencies

Банката на Тајланд (бот), централната банка на земјата, наводно ги дал сите локални финансиски институции дозвола да започне подружници за инвестирање во cryptocurrencies дека исто така може да понуди брокерски услуги за крипто дилери. банки Тајланд сега ќе биде во можност да им понуди на брокерски услуги за крипто-поврзани друштва, инвестираат во криптографија и blockchain стартап, или дури и работат на нивниот сопствен бизнис крипто, според неодамнешната изјава на бот.

Сепак локалните банки и нивните лиценциран подружници, исто така, не е дозволено да се купи, се продава, или трговски cryptocurrencies во име на своите клиенти. исто така,, банки Тајланд може да работи само со криптографија фирми регулирани со хартии од вредност Комисијата на земјата (Тајланд ДИК) и на Канцеларијата на осигурување комисија (ОИК). Имено, самостојна дигитални централи валута може да биде законски основан во Тајланд по завршувањето на процесот на регистрација,. Врз основа на овие случувања, се чини дека властите во Тајланд се приемчив на развојот на пазарот на cryptocurrency.


Вториот по големина германската берза објавува "крај-до-крај" cryptocurrency инфраструктура

По создавањето стан BISON крипто-трговија, на втората најголема берза во Германија продолжува да се вратиме cryptocurrency со нејзините најнови иницијатива. Boerse Штутгарт е создавање на место за тргување, и притвор, за cryptocurrencies и услуги поврзани со & официјално го објави "Boerse Штутгарт група е создавање инфраструктура крај-до-крај за дигитални средства. По почетокот на cryptocurrency тргување преку BISON, наскоро ќе биде… на мултилатералниот трговски место за cryptocurrencies како и решенија за безбедно чување.”

Во стан BISON должи за лансирање на оваа есен ќе се олесни пристапот на пазарот и да се овозможи слободен и безбеден тргување на cryptocurrencies, што го прави првиот стан во светот да биде поддржана од страна на традиционалните берзата. првично, апликацијата ќе го поддржи БТК, LTC & другите. место за тргување за дигитални средства како БТК ќе се состои од аспект на инфраструктурата на крај-до-крај. Извршен директор на Boerse Штутгарт GmbH, Александар Höptner рече: "Ние се реагира за да побараат од двете мало и институционални инвеститори за регулиран и сигурна средина за тргување со cryptocurrencies.” услуги на притвор ќе вклучуваат диференцирани концепти за безбедност на дигитални средства и веќе ќе биде достапен со лансирањето на BISON стан за тргување.


blockchain Вести 06.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *