blockchain Вести 06.06.2018

Шемата Понзи индиската полиција разби Масив Крипто-базирани

На Понзи состои од неколку програми од страна на д-р. Амит Lakhanpal, Извршен директор на трговска монета група на пари и CMD на Flintstone група. Официјални лица изјавија дека Lakhanpal создал cryptocurrency наречен трговска монета пари (МТВ), која во голема мера се продаваат во поширока индиска заедница со цел да се привлечат инвеститори во други шпекулативни зделки. Канцеларија во Орион Бизнис Парк во сопственост на агенцијата развој на недвижен имот на Flintstone група се вели дека е “во центарот на измама” со своите вработени организирање на поголемиот дел од овие лажни измамите; Доверчив инвеститори “десет до дваесет пати во само четири до шест месеци,” известува Тајмс оф Индија. Тоа беше исто така тврди дека некои инвеститори беа дури и вети Карибите државјанство, недвижности и швајцарски банкарски сметки во замена за нивните инвестиции.

Се проценува дека проценетата сума на пари заработени од страна на целиот овој систем Понзи е околу 500 crore, што е еднакво на $ 6,699,450,000.

Во текот на биста, полицијата Тана уапсен и уапсени Таха Кази, еден од клучните flanking техничари, но се уште се во потрага по Lakhanpal и четири други клучни фигури на измама.

На Понзи беше под истрага од страна на локалните власти, по жалба од Управниот директор Pravin Агарвал Делхи по добивањето без исплати од компанијата. Заменик-шефот на полицијата Abhishek Trimukhe рече:

“Снимивме на криминал во ПС Chitalsar, каде на обвинетите кои се тргува на cryptocurrency паричка, и измамени неколку луѓе.”

Од тогаш, полицијата сега официјално издаден “случај на измама, кривични прекршоци, фалсификати и други релевантни области на IPC, во прилог на Законот за Махараштра за заштита на заинтересираните инвеститори, 1999, а исто така и според Законот за информатичка технологија”.

И покрај тоа што се уште е непознато колку овој систем Понзи погодени од областа, извештајот на полицијата дека вториот напад ќе се одржи во друга канцеларија во Kailas индустриски парк, Vikhroli.

По ова стечај, многумина веруваат дека оваа измама е дел од многу поголема Понзи работат надвор од Дубаи. Неодамна беше објавено дека Lakhanpal веќе соработува со Кабинетот Неговото Височество Шеик Ахмед Обаид бин Ал Мактум е да се формира “Ал Телер група,” нова седиште во Дубаи Дијамант поддржани крипто стартување. Таа има за цел да се создаде blockchain средства кои се депонирани со скапоцени камења и да може да се тргува преку размена во куќата. Вознемирувачки е дека Ал Kasir група веќе ја започна својата “Пред Почетна blockchain средства Нуди” преку порталот на Ал Kasir група, кој е привлекување на инвестиции. Дали тврдењата дека ова е всушност мајката Понзи на најмладите насилници, Останува да се види.


Пријави Kraken Дневен пазар за 05.06.2018

БТК
$7,623
↑ 1,74%
$63.8M
ЕТХ
$607.3
↑ 2,97%
$53.4M
EOS
$14.03
↑ 3.24%
$11.7M
XRP
$0.6732
↑ 3,51%
$11.1M
BCH
$1,148.47
↑ 5,09%
$8.04M
LTC
$121.07
↑ 1,61%
$3.29M
XMR
$166.77
↑ 4,35%
$2.12M
ETC
$15.36
↑ 1,32%
$992,907
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$923,258
XLM
$0.2964
↑ 2.57%
$700,733
Зец
$236.8
↑ 0.41%
$665,735
ЦРТИЧКА
$319.5
↑ 0,95%
$459,097
REP
$38.84
↑ 2,72%
$448,449
ICN
$0.951
↓ 1,69%
$247,486
GNO
$72.1
↑ 0,66%
$54,170
Дуждовата
$0.0036
↑ 1,59%
$43,642

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$158M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 06.06.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *