blockchain Вести 05.09.2018

Извршниот директор на Твитер кажува Конгресот тоа е истражување blockchain да се борат измамите

Извршниот директор на Twitter Џек Дорси, изјави на конгресната комисија во средата објави дека социјалните медиуми компанија е истражување blockchain решенија за својата платформа. Дорси одговараше на прашање од Калифорнија претставник за време на расправата за енергетика и трговија се фокусираше на корисникот заштита на приватноста, дезинформации, умереност содржина и наводна пристрасност против политички конзервативци на Твитер.

побара Matsui: “Што потенцијални апликации гледате за blockchain?” Дорси одговори “ние треба да започне со проблемите што ние се обидуваме да се реши за нашите клиенти и се погледне во сите достапни технологии… Blockchain е она што јас мислам дека има многу неискористен потенцијал, посебно околу дистрибуирани доверба и дистрибуирани за спроведување. Ние не помина толку длабоко колку што јас би сакал само уште во разбирањето на тоа како ние може да се примени оваа технологија на Твитер, но имаме луѓе што размислуваат за тоа денес.”


ЕУ треба да усвојат заеднички правила cryptocurrency, според извештајот за министрите

А Белгија со седиште тинк-тенк е тврдејќи дека ЕУ треба да се создаде единствен стандард за правилата cryptocurrency во извештајот испратен до министрите за финансии во рамките на економскиот блок. Бројгел, со седиште во Брисел, белгискиот град, верува дека потребите на ЕУ “општи правила” на cryptocurrencies, како и колку жетони се дистрибуираат и со кои се тргува. Тоа е извештај доаѓа во однапред на “неформалниот состанок на министрите за економски и финансиски работи” подоцна оваа недела. Во извештајот се уште не се достапни за јавноста.

Во извештајот се вели дека ЕУ треба да спроведе заеднички правила на крипто размена и првичните придонеси паричка (ICOs) исто така. Тоа се рече, извештајот забележува дека децентрализирана природа Bitcoin го прави регулирање на себе cryptocurrency “невозможно.” како таква,, се нагласува дека сите прописи ќе мора да се однесуваат на размена или други поврзани друштва. Таа, исто така референцирани мерки на Кина на cryptominers, истакнувајќи дека рударството фарми можат да бидат забранети, како и.


GОлдман Сакс капки Bitcoin планови тргување засега

Голдман Сакс е ditching планира да отвори биро за тргување cryptocurrencies како на регулаторната рамка за крипто останува нејасно, според луѓето запознаени со материјата. Во последните неколку недели, Голдман директори заклучиле дека уште многу чекори треба да се преземат, повеќето од нив се надвор од контролата на банката, пред регулиран банка ќе им биде дозволено да тргуваат cryptocurrencies.

Голдман Сакс Портпаролот на Мајкл DuVally рече: "Во овој момент, ние не постигнаа заклучок за обемот на нашите дигитални придонес на средства.”


Крипто рударството прифатени како индустрија од страна на иранските власти

Иранската влада ја прифати крипто рударството и индустријата, секретар Abolhassan Firoozabadi сајбер простор Советот на Иран, изјави експлоатација на cryptocurrencies како Bitcoin е одобрен како индустрија од страна на големите државни органи. Сепак, официјална законодавство формирање на правната рамка за индустрија допрва треба да се воведе во земјата.

Firoozabadi изјави дека иранската национална сајбер простор центар е развивање на платформа за cryptocurrency рударството регулатива. наводно секретар тврди дека надлежните органи ќе се воведе регулаторна рамка за стартап бизниси и фирми крипто-врска кон крајот на септември.


Пријави Kraken Дневен пазар за 04.09.2018

БТК
$7,327
↑ 0,58%
$46.9M
ЕТХ
$284.3
↓ 2.24%
$28.7M
XMR
$136.13
↑ 1,99%
$3.87M
LTC
$67.77
↑ 3.26%
$2.54M
XRP
$0.3314
↓ 1.49%
$2.44M
BCH
$624.98
↓ 1,03%
$2.25M
EOS
$6.45
↓ 1,07%
$1.97M
ETC
$13.93
↓ 2,45%
$1.77M
Ushdt
$1.00
↓ 0,12%
$1.75M
милиони
$17.90
↑ 67,3%
$1.32M
ЦРТИЧКА
$214.2
↓ 2,13%
$1.05M
Зец
$155.2
↓ 1,21%
$623,780
XLM
$0.2258
↑ 1,76%
$612,453
Дуждовата
$0.0051
↓ 2.12%
$424,970
REP
$20.83
↓ 0,19%
$187,817
GNO
$36.5
↑ 5.70%
$80,200

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$96.6M со кои се тргува на сите пазари денес
крипто, евра, долари, JPY, CAD, ГБП


blockchain Вести 05.09.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *