blockchain Вести 05.07.2018

најголемиот трговец на ETFs Европа се движи во криптографија

најголемиот трговец на размена тргува фондови во Европа се движи во криптографија.

Тече Трговците NV, на трговецот брзина Амстердам врз основа, е на пазарите во првата размена тргува белешки врз основа на Bitcoin.

Тек Трговците е првата фирма каде било да се открие што е купување и продажба на крипто забелешките наведени на регулирани берзи.

Кои јавно се тргува белешки или средства ќе се прошири на жалбата на виртуелни пари како средства класа со обезбедување на директен начин на инвестирање во Bitcoin.

Ко-извршен директор на XBT провајдер, издавач на крипто ETNs наведени во Шведска, Dennis Dijkstra рече:

"Луѓето се потцени крипто. Големо е, а тоа е да се регулира многу наскоро. учесниците на пазарот се многу попрофесионално отколку што мислат луѓето. Институционални инвеститори се заинтересирани, знаеме дека тие се, бидејќи ние се барања. "


Western Union патенти безбеден трансфер систем моделиран по Bitcoin

А новообјавените патентни Western Union предвидува систем кој управува со периодични известувања пренос и сигурно плаќање за еден cryptocurrency мрежа.

на Englewood, CO-базирани фирма, најголемиот трансфер услуга фиат пари во светот, се обиде да го осмисли метод за зголемување на безбедноста на електронски плаќања.

Пријавата на патент покажува дека системот е дизајниран како општа намена алатка за да се приспособат на повеќето видови на електронска мрежа. Сепак, на документ посебно истакнува дека "во некои embodiments" "мрежата електронски пренос може да биде cryptocurrency мрежа, како што Bitcoin, Litecoin, или Peercoin пријавата е поднесена во 2016.

Bittrex тимови со Инвест да лансира нови дигитални платформа за тргување

САД blockchain платформа за тргување Bittrex објави дека се здружил со fintech фирма invest.com да се отвори нов дигитален тргување платформа за корисниците во Европската унија. Платформата ќе биде лансиран под името на брендот invest.com.

Bittrex објави дека партнерството ќе се комбинираат својата технологија платформа за тргување врвни, и избор на речиси 200 дигитални токени, со познавања тим од експерти во деривати тргување invest.com е, управување со портфолио, и капитал тргување.


Јужна Кореја влада започнува blockchain систем за класификација признавање крипто размена како индустрија

Владата на Јужна Кореја најави почетокот на индустриски систем за класификација кој опфаќа индустрии поврзани blockchain.

Ова е прв пат да се влада, всушност признати крипто размена како индустрија.

Во огласот, крипто размена се опишани како "размена на средства и брокерски".

Blockchain платформи се класифицирани од страна на владата како "blockchain софтверски систем врз развојот и понудата бизниси '.

системот за класификација на blockchain ќе бидат поделени во неколку поделби. Една поделба на пример е "blockchain-базирани развој и снабдување софтверски систем".

Исто така, ќе биде една категорија за развој и набавка на мобилни софтвери игра врз основа на blockchain технологија, како и единици за размена и blockchain облак хостинг услуги, како што се Амазон Веб Услуги и Мајкрософт Сино.

Во целост, ќе има три главни категории и подкатегории десет.


Кинески пребарување гигант Baidu да започне награди на blockchain платформа

Baidu, широко наречена како Google на Кина, се случува да започне награди и објави blockchain изгледот на нивниот проект "Тотем" во престојната конференција на 18 јули.

Тотем, платформа blockchain-базирани, беше лансиран од страна на Baidu во април. Тотем користи blockchain технологија за управување со правата на интелектуална сопственост на слики. Тие имаат за цел да се овозможи поголема ефикасност во сопственост на слики и спречување на прекршоци.

"На информации за авторските права на работа постојано е напишана во blockchain. Врз основа на кредибилитет и incomprehensibility на blockchain, во комбинација со водечките вештачка интелигенција технологија Baidu е, ширењето на работата може да се следат, reprintable, следливи, и промена на авторските права на традиционалните слики. "

користење на blockchain, Тотем ќе им овозможи поголема транспарентност во сликата права и процесот на лиценцирање. Платформата исто така, ќе ги искористат предностите на технологијата Baidu е вештачка интелигенција за следење на какви било прекршувања на авторските права преку интернет.


Huobi отвора Австралија размена со крипто на ФИАТ тргување

Huobi размена cryptocurrency започна својата австралиска платформа за тргување, која тргува со Bitcoin и alt монети.

Новиот размена нуди само крипто-за-фиат тргување со австралиски долар.

Huobi Австралија (HuobiAU) е заеднички потфат меѓу Huobi и blockchain Глобал, еден од водечките австралиски вложување средства со повеќе од $200 милиони на инвестиции. Адријан Харисон, поранешен директор на ХСБЦ Хонг Конг поделба, е извршен директор на новиот размена.


IBM, за да се користи blockchain & обезбеди сигурност на податоци за да се промовира во Австралија 5 година $ 740-те договор

Американскиот технолошки гигант ИБМ потпиша A $ 1 милијарда ($740 милиони) договор со австралиската влада да обезбеди blockchain поврзани технолошка поддршка во текот на следните пет години.

Договорот ќе се види услуги како што се автоматизација и blockchain предвидени за федерални оддели вклучувајќи ја и одбраната и внатрешните работи.

IBM, исто така, ќе излезе со ажурирани платформи за безбедно складирање на податоци на граѓаните.

Австралиската влада се очекува да се спаси $ 1M во текот 5 години преку ова партнерство.

Според договорот, Агенцијата IBM и Австралија дигитални трансформација ќе управува со заедничка програма која ќе работат со иновативни технологии како blockchain, вештачка интелигенција (АИ), и квантните компјутери. Ова ќе ви помогне во округот се постигне својата цел "да стане еден од топ-три дигитални влади во светот до 2025 година".


пратеници Шпанија предложи blockchain употреба во управувањето

Шпанија владејачката партија смета дека владата треба да ги користат blockchain да работат во јавната администрација на земјата поефикасно.

Минатата недела, 133 пратеници од Народната партија поднесе предлог-blockchain поврзани на делегатите, Долниот дом на шпанскиот Парламент.

Овој предлог препорачува дека владата воведе blockchain “со цел подобрување на внатрешните процеси и следливост, стабилноста и транспарентноста во донесувањето одлуки.”


blockchain Вести 05.07.2018

2 коментари

  1. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn lots of new stuff right here!
    Good luck for the next!

  2. Hello! I simply wish to give you a huge thumbs up for the excellent information you have here on this post.
    I am coming back to your site for more soon.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *