blockchain Вести 04.07.2018

Coinbase Притвор партнер ETC плаќа $ 80k во ред за ставање средства на клиентите во ризик

размена Cryptocurrency и брокерски гигант Coinbase onboarded 10 клиенти за новиот институционален-одделение за притвор на услуги. Сепак, партнер на фирмата во потфат, Електронски Расчистување на трансакцијата (ETC), брокер-дилер веќе работат како институционално чувар на имот, неодамна беше предмет на акција за спроведување на ДИК во однос на неуспехот да се заштитат средствата на клиентите.

Во март 2018, ДИК обвинет итн со "постојано ставање клиенти средства во ризик."

ДИК обвинет и сл, со тоа што "бесправно поставени повеќе од $25 милиони на хартии од вредност на клиентите во ризик со цел за финансирање на своите операции. "

Акциите прекршил одредба во Правило на заштита на потрошувачите со која се бара да се одржи на арената владение или контрола на средствата на клиентите. ETC на крајот се согласи да плати $80,000 казната без да го признае или да ги негираат наводите на ДИК.


Binance објавува безбедна фонд на средства за корисниците (ТАБЕЛАТА) во syscoin инцидентот последиците

Водечките размена cryptocurrency Binance неодамна најави создавање на фонд за безбедност корисник наречен "Безбедна средства на Фондот за корисникот (ТАБЕЛАТА)"Како последица на тргување неправилности што видов барем еден корисник купување еден Syscoin (SYS), во вредност од околу $0.26, за еквивалент на $625,000 во Bitcoin.

објавувањето детали Binance е дека тоа ќе да врати сите неправилни занаети, и ги надомести тие негативно засегнати од нив нудат тргување нулта сума меѓу јули 5 и 14. Сите други корисници Binance ќе добијат 70% попуст платени во БНБ за такси тргување платени во текот на овој период.


Бермудски дополнува банкарскиот акт во корист на blockchain стартап

Владата на Бермудски се измените на Законот за банките да се создаде нова класа на банката специјално за да се грижиме за локалните fintech и blockchain компании.

Бермудски премиерот и министер за финансии Дејвид Барт изјави:
"Успехот на индустријата fintech на глобално ниво зависи од способноста на претпријатијата кои работат во овој простор да го ужива потребниот банкарски услуги.”


размена Binance запира депозити / повлекувања поради сомневање пробие, одржување патентните барања од

Најголемите светски размена cryptocurrency Binance го прекина депозити и повлекувања тврдејќи одржување и надградба на системот. тим за поддршка вели дека сите средства се безбедни, Сепак, некои луѓе изразија загриженост како 7000 БТК се пријавени да биде повлечена од студ паричник складирање Binance е само неодамна.
Bitcoin цена слезе $150 на вести, одраз пазарот на неизвесност.


Пријави Kraken Дневен пазар за 03.07.2018

БТК
$6,610
↑ 0,01%
$35.8M
ЕТХ
$470.1
↓ 0,98%
$31.8M
XRP
$0.4940
↑ 0,55%
$6.95M
EOS
$9.02
↑ 0.11%
$5.33M
BCH
$774.87
↓ 1.33%
$4.23M
LTC
$87.35
↑ 2,75%
$2.89M
ETC
$16.49
↓ 1,32%
$2.21M
XLM
$0.2086
↓ 3.63%
$1.72M
XMR
$140.18
↓ 0,48%
$1.04M
Зец
$182.1
↓ 1,32%
$728,019
ЦРТИЧКА
$250.9
↑ 0.09%
$723,729
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$612,100
REP
$36.14
↓ 2,59%
$344,608
Дуждовата
$0.0026
↓ 4,78%
$88,104
ICN
$0.664
↓ 2.76%
$63,926
GNO
$47.3
↓ 1,75%
$44,672

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$94.6M со кои се тргува на сите пазари денес
крипто, евра, долари, JPY, CAD, ГБП


blockchain Вести 04.07.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *